Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • imunologicke okno

    , Autor: marta-h

    Dobrý deň,
    chcela by som vás poprosiť o radu ohľadom prikrmovania. Máme 19-týždňovú dcérku, je plne dojčená, pekne prospieva a priberá, mliečko jej zjavne stačí. Chcem sa však spýtať na zavádzanie príkrmov. Takmer všade čítam, že u plne dojčených detí stačí zavádzať príkrmy po ukončenom 6. mesiaci. Zopár zdrojov, ktoré som našla však hovorí, že podľa najnovších výskumov sa odporúča zavádzanie aj u dojčenych detí medzi 4.-6. mesiacom, kedy sa vyskytuje tzv. “imunologické okno”. Deti by sa vraj mali v tomto období stretnúť s potravinami obsahujúcimi alergény a lepok, aby sa predišlo prípadným neskorším alergiám. Plánujem dojčiť i pri/po zavedení príkrmov, neviem však, či s nimi už začať, alebo ešte počkať. Stačilo by v tomto prípade, aby dcérka takéto potraviny len “ochutnala”, alebo ich treba postupne zaviesť? Ktoré okrem lepku by to mali byť? A ešte jedna otázka, keď sa uvádzajú časy ako ukončený 4. či 6. mesiac, hovorí sa o kalendárnych alebo lunárnych mesiacoch? Ďakujem veľmi pekne za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Netreba všetko brať doslovne. Dieťa by malo dostať všetky zložky výživy do ukončeného siedmeho mesiaca / počítajú sa kalendárne mesiace/ ale hlavne v tomt období, kedy je ešte kojené a je zabezpečený faktor kojenia, ktorý podporuje toleranciu. Takže ak dobre priberá, stačí koncom šiesteho mesiaca začať mäsovozelninovým príkrmom, potom podať obilniunu, ktorá obsahuje lepok, neskôr ovocie a potom aj umelé mlieko alebo kašu z umelého mlieka.