príkrmy
, Autor: Registrovaný používateľDobrý deň, mám 7-mesačnú dcérku, je dojčená, ale aj dokrmovaná umelým mliekom, chcem sa opýtať, čo je pre ňu najvhodnejšie dávať na večeru. ďakujem
Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň, mám 7-mesačnú dcérku, je dojčená, ale aj dokrmovaná umelým mliekom, chcem sa opýtať, čo je pre ňu najvhodnejšie dávať na večeru. ďakujem
Dieťa v tomto veku by malo mať pevný jedálníček. Ráno mlieko, dopoludnia ovocie, na obed mäsovozelninový príkrm, odpoludnia mlieko a večer ryžovú, celozrnnú alebo zemiakovú kašu/ samozrejme všetky kaše bez príchutí, zemiakovú bez soli, bez masla, len roztlačené, uvarené zemiačky/.
Dobrý deň. Chcem sa opýtať od akého veku môžu deti pečivo? Resp. čím je možné pečivo nahradiť? Mame doma 9 mesačnú dcérku, podávam zatiaľ kase/zeleninovo-masové prikrmy/ovocie ale dcéra už veľmi výrazne natahuje ruky keď jeme my. Premýšľala som nad pečivom, avšak nie som si istá, nakolko bezne pečivo obsahuje dosť veľa soli, cukru a bohužiaľ rôzne ďalšie (často krát aj umele) prísady. Ja som celiatik, takze doma piecť chleba (lepkovy) neviem. Alebo môžem dať dcére doma upeceny bezlepkovy chlieb? Nebude problém obsah soli? Snažila som sa odpoved nájsť na internete, avšak mnoho mam dáva deťom chlebik so sunkou napr čo podľa môjho názoru do jedálnička tak maleho dieťaťa údeniny, šunky, salámy a pod vôbec nepatria.. Ďakujem.
Ja do roka deťom chlieb ani pečivo nedávam, práve kvôli obsahu soli. Existujú rôzne detské keksíky / nie bežné piškóty ani chrumky/ napr hero nestlé, tie by ste mohli dieťatku ponúknuť. Pozor, nesmie byť samé, keď to papá, mohlo by vdýchnuť malý kúsok.
Dobrý deň pani doktorka. Bábätko na umelom mlieku. Od ukonceného 4.mesiaca má príkrmy (klasika zeleninové, s mäskom, na olovrant už aj ovocie, večer kaše). Z nich však papá len postupne, po troškách, nie nejaké veľké množstvá.
Okrem toho má 4x za 24h umelé mliečko (v noci sa už na mlieko nebudí), a to je moja otázka, nevypije také množstvo ako píšu na bebe v tabuľke (5x denne 210 ml). Vypije zakaždým tak zaokrúhlene 4x denne po max 120-150ml. Je to v poriadku? Nie je to málo?
Je nejako dané, aspoň orientačne, množstvo, koľko je vhodné aby v danom veku vypili?
Váži okolo 8kg.
Vďaka za odpoveď
Má vypiť cca 600-750 ml mlieka za 24 hodín, závisí aj koľko už spapá príkrmov.
Určite to netreba nejako zásadne riešiť pokiaľ priberá, vyvíja sa, má dosť mokrých plienok, pravidelnú stolicu.
Dobry den,
chcela by som sa opytat, ci je 3x denne prikrm (masovo - zeleninovy / ovocny, kazdy prikrm v mnozstve beznej dojcenskej vyzivy 190g) a vecerna kasa v poriadku, ked 4.5 mesacnemu dietatku chuti papat? Je na taketo mnozstvo dietatko uz pripravene alebo je to prilis vela? Samozrejme, ze prikrmy su v sulade s odporucaniami pre taketo deticky, ide mi len o mnozstvo, ci mu mozem davat taketo mnozstvo prikrmov alebo je pre neho lepsie mnozstvo prikrmov znizit a dat radsej viac mliecka? Sme na umelom mlieku. Syncek je velky papkac po tatovi, takze geneticky ma predispozicie byt vysoky a riadny chlap :).
Este by som sa chcela opytat, ci odporucana denna davka umeleho mlieka na Nutrilon krabici 5x200ml, cize 1l denne je v pripade, ze dietatko nepapa prikrmy? Kolko ml mlieka denne by malo moje dieta vypit pri spominanom mnozstve prikrmov?
Vopred dakujem za odpoved.
S pozdravom,
Iva
Množstvo príkrmu si dieťa určí samo.
Mlieko sa postupne znižuje, po roku by to malo byť už len 300 ml mlieka. Takže keď má bez mliečne príkrmy malo by mať mlieko ráno a po obednom spánku a večer.
Dobry den, pani doktorka,
chcela by som Vas poprosit o radu.
Mam doma chlapceka s ukoncenym 4. mesiacom, ktory je velky papkac (na umelom mlieku) a zaciname s prikrmami. Vyskusali sme mliecnu ryzovu kasu na dobru noc, ale syncek je po predpisanej davke 150ml podla navodu stale hladny a musime ho este dokrmit mlieckom a za 3 hodiny je zase hore a pyta si papat. Chcela by som sa Vas opytat, ci mu mozem davat mliecnu ryzovu kasu 150 ml aj vecer pred spanim a aj v noci? Rano je najlepsia aka kasa? Ide mi o to, ze ho potrebujem zasytit a neviem, kolko ktorej kase mu mozem dat a kedy, aby som neprekrocila davkovanie a nebolo mu tazko. Dakujem Vam vopred velmi pekne za odpoved.
S pozdravom,
Iva
Dieťa netreba zasycovať, aby spalo. To určite nerobte, môže neprimerane priberať.
Príkrmy nezačíname kašou ale mäsovozelinovým príkrmom, až potom pridáme kašu, po šiestom mesiaci ovocie. Sú deti, ktoré dobre spia a sú také, ktoré nie sú až takí dobrí spinkoši, ale prekrmovanie nie je cesta k dobrému spánku.
Dobrý deň pani doktorka,
chcel by som Vás za všetkých rodičov poprosiť o radu a inštrukcie, ktoré podľa mňa na internete aj knihách o príkrmoch chýbajú. Mám 9-mesačnú dcérku a snažím sa, aby mala príkrmy pestré a vyvážené, k čomu hľadám fundované názory. Dopredu hovorím, že nechcem z príkrmov robiť matematiku ani nemám OCD, ale po niekoľkých týždňoch hľadania som už unavený z toho, že nikto poriadne neuvádza pomery surovín v receptoch, len "trochu toho, trochu toho, zje koľko chce a hlavne nezabudnite mäso". Keď aj niekto naznačí pomery, nie je jasné či počíta v surovom stave, ak nie tak koľko vody má vo varenom stave, či počíta hmotnostné diely alebo objemové (čo je mega rozdiel napr. pri vločkách), ani akú váhu dieťaťa myslí keď uvedie "pre deti od 7-12 mesiacov", kedy sa váha môže zdvojnásobiť. Príde mi voči dcérke nezodpovedné variť odhadom alebo takýmito chalupárskymi mierkami. Zvlášť keď je plný internet fitnes blogov, kde sú recepty pre dospelých rozoberané na desiatky nutrientov a milióny dospelých sa kŕmi presne prepočítanými krabičkami. Aj preto neverím, že je to pre deti nemožné alebo pritiahnuté za vlasy. Ak sa nemýlim, dojča má obličky stále vo vývoji a dať mu od oka 3x viac bielkovín než treba alebo naopak dať mu pre vývoj mozgu tretinu tukov než treba je podľa mňa brutálne (a to hovoríme o gramoch).
Takže rád by som poznal lekársky pohľad resp. aspoň orientačne vedel ako zostavovať recepty.
Úrad verejného zdravotníctva vydal tento rok tabuľky odporúčaných výživových dávok https://www.uvzsr.sk/docs/info/hv/OVD_pre_SR_tabulky.pdf okrem iného aj pre deti od narodenia. Približne rovnaké čísla vydalo predtým aj WHO, na ktoré autori v metodike viackrát odkazovali. Aby som závery ÚVZ/WHO zjednodušil, odporúčajú aby podiel hlavných troch nutrientov bol u dojčiat približne takýto:
- podiel na energii: bielkoviny 9%, sacharidy 45%, tuky 46%
- podiel na sušine (bez vody a vlákniny): bielkoviny 12%, sacharidy 60%, tuky 28%
Roky sa amatérsky zaoberám výživou a tak som si pre srandu urobil profil v príkrmoch, ktoré dcérke varím podľa všeobecných rád z kníh a internetu. Zistil som, že aj keby som mäso v recepte úplne vynechal, tak stále prekračujem odporúčaný podiel bielkovín podľa ÚVZ/WHO, keďže v príkrme je dosť bielkovín z obilnín. Limit je nízky a napr. všetky celozrnné obilniny majú už len samotné vyšší % podiel bielkovín než má byť celý jedálníček dojčaťa. Viem o hémovom železe a živočíšnych esenciálnych aminokyselinách, preto chcem pridať živočíšne bielkoviny na úkor rastlinných, čím ale nutne klesne energia pod odporúčaný limit a ostáva ju dohnať na tukoch. Počítam pritom priemer za 14 dní pri príkrmoch pestrého zloženia (4 druhy mäsa, 4 druhy strukovín, 8 druhov obilnín, 8 druhov zeleniny, 4 druhy olejov, bylinky). Výsledky sú rovnaké s/bez MM/UM, takže beriem ich, že sú samostatne vyvážené, a teda stačí riešiť % podiely v príkrmoch izolovane a jedálniček ostane podobne vyvážený.
Plynie z toho odvážny záver, že ÚVZ/WHO vôbec neodporúča do príkrmov mäso, inak by bolo ich odporúčanie k % podielu bielkovín neaplikovateľné. Ak chcem nájsť kompromis, pridať mäso a zároveň sa držať odporúčaní ÚVZ/WHO aspoň ako-tak približne, vychádza mi nasledovný ideálny recept na obedový príkrm:
- 10 hmotnostných dielov zeleniny
- 3 hmotnostné diely obilnín
- 1 hmotnostný diel mäsa
- 1 hmotnostný diel oleja
- voda podľa potreby
Výsledný % podiel B:S:T na sušine je takto 19:53:28, čo je po desiatkach kombinácií najbližšie k odporúčaným 12:60:28 od ÚVZ/WHO ako sa len dalo. Všetko v surovom stave. Výsledné množstvá sa prispôsobia odporúčanému kalorickému príjmu podľa váhy a veku (80-120 kcal na 1kg). Samozrejmosťou sú odchýlky pre raňajky, ovocie, jogurt, vajce, zemiaky, strukoviny, avokádo atď., ktoré majú extra zloženie, no nechcem to tu naťahovať - stačí tento úplne základný príkrm na odrazenie.
Mohli by ste mi prosím z Vášho lekárskeho pohľadu okomentovať odporúčanie ÚVZ/WHO, ich názor k mäsu a skorigovať môj záver? Vopred veľmi ďakujem.
Ludenberg
Som lekárkou 40 rokov. Mám pre mamičky vypracovaný systém podávanie bez mliečnych príkrmov, kde je samozrejme napísané aj koľko gramov mäsa a akého má byť / 30-50 gramov do roka denne, kuracie, králičie, morčacie alebo teľacie, aj hydinu od kosti, červenšie mäso/ je dané koľko mlieka má vypiť / 120 ml na 1 kg hmotnosti na 24 hodín/. doplnené zeleninou, obilninou a ovocím podľa chuti dieťaťa. Väčšina detí, okrem tých , ktoré sa nakoniec ukážu ako problemtické aj v inom ako v príjme potravy, na tejto diéte dobre prospievajú a nemajú nedostatok ani prebytok žiadnych živín. Do roka samozrejme nesolíme.
Vaše otázky a celý príspevok je plný zbytočností , týmto sa zaoberajú ľudia , ktorí si z výživy a stravy robia modlu. To je ani moji klienti nie sme. Zdravý sedliacky rozum ešte nikomu neublížil!
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: