Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Príjemný

    Ďakujem krásne za odpoveď,ešte by som sa chcela spýtať ,keď 7 mesačná dcérka nezje 100ml-200ml príkrmu na obed (zje menej )a dokrmim ju mliekom .Je to v poriadku? Prospieva len málokedy spapá 100ml príkrmu zeleninovo mäsového .dakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Nuž ono by bolo vhodné, keby vidím jej rastovú krivku, ako si priberá, psycho-motoricky sa vyvíja a môžem sa k tomu celkovo vyjadriť. Takto je to trošku vytrhnuté z kontextu. A každé dieťa je iné. Ide aj o to, aké dávky mlieka predtým pila. Aby mala dostatok tekutín. No princípom zavádzania prikrmov je nahradiť mliečne dávky nemliečnymi. Čiže, ak máte pocit, že zjedla málo, áno, doplníte jej to mliekom. Avšak mala by byť snaha urobiť všetko preto, aby dieťa jedlo postupne viac príkrmu ako umelého mlieka. Iné je to u dojčených detí. Lebo materské mlieko je kvalitnejšie ako umelé. Správne nastavená vyvážená pestrá doma pripravovaná strava je kvalitnejšia ako umelé mlieko. Preto je snaha, to mlieko nahradiť príkrmami - stravou doma pripravenou z kvalitných surovín. S p. doki Katka