Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Papanie

    Dobry den.Mam v poslednej dobe problem s dcerkou.Ma 3,5 mesiaca.Odmieta papat.Kojim ju od narodenia.Doteraz papala normalne cca 30 minut skoro vkuse kazde 3 hodiny.Ale zrazu zacala papat ovela menej max 15 minut a aj to ju musim nutit.A dokonca sa mi zda ze jej to aj staci,ze nieje hladna lebo nepyta.Avsak obavam sa ci nema nejake zdravotne provlemy ked nechce,alebo jej mozno prestalo chutit moje mlieko.Prosim vedeli by ste mi poradit co s tym?.dakujem velmi pekne

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! Myslím si, že stiahne za tých 15 minút dostatočne, koľko jej treba. Ak je spokojná, pekne ciká a kaká, netreba sa tým zaoberať. Veď sa Vám hlási na dávky. To, že papá 15 minút nie je nič negatívne. Niektoré deti si stiahnu z prsníka za 5 minút 120ml. Niektoré deti musia matky regulérne od prsníka odtiahnuť po 10 minútach, lebo by sa inak prejedali a mali bolesti brucha. Ak si pekne ťahá 15 minút, a potom pustí - super, aspoň si to pekne reguluje. Uvidíte na najbližšej poradni, koľko si priberie a narastie - to sú objektívne parametre, podľa ktorých môžme posúdiť, či má dosť mlieka alebo nie. Ale keby má málo, tak by Vám menej cikala - vtedy by bolo treba niečo riešiť. No, ak sa má inak dobre, je v dobrej nálade, len si kratšie ťahá, buďte šťastná, že trávite dojčením polovicu času ;) Spozdravom doki Katka