Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Ušný maz

    Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohladom ušného mazu u bábätiek. Mám 4mesacnu dcérku, u ktorej som spozorovala tmavohnedy hustý nahromadený ušný maz v jednom ušku. Uška poctivo čistíme každý den. Takto znečistené uško nemáva kazdy deň, ale cca 2x do týždňa. Po vybrati, v ušku hlbšie ma este mazivo hnedo-zltej farby. Nic ju nebolí, je pokojná ale znepokojuje ma to. Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň prajem! Ušká sa nemajú čistiť, majú sa len osušiť po kúpaní. Hlavne určite nie je vhodné strkať paličku dovnútra uška. Keď tak nanajvýš zotrieť maz z ústia zvukovodu, no nie viac. Ak máte pocit, že má veľa mazu, najvhodnejšie je použiť Vaxol - preparát, ktorý obsahuje len olivový olej - kvapnete do uška a ten olej vytiahne maz von z uška a potom ho zotriete z ústia zvukovodu, ako píšem. S pozdravom doki Katka