Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Helicobakter v rodine a novorodenec

    Dobry den, chcem sa spytat ako najlepsie si ochranit novorodenca (narodi sa v juni) pred tym aby nechytil aj on helicobaktera. Ma ho moja mama. Uz niekolko rokov sa ho nevie zbavit ani napriek liekom, atb...
    nemozem jej zabranit kontakt s babatkom kedze to bude jej vnuca ale mam aj obavy aby tak male babatko to hned nechytilo :( co robit
    Nezijeme v jednej domacnosti spolu, ale uz teraz viem ze nas bude casto navstevovat.

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Mnuž otázka vcelku náročná - stopercentne Vám to neviem odporučiť. Avšak, ak aj bude Vaša mamka s bábätkom, myslím, že by mohla rešpektovať, že nemá dieťa bozkávať na tvár a hlávku. To by nemala tak, či tak, bez ohľadu na to, či HP má, či nemá. A týmto sa nám možný prenos výrazne obmedzí. Najmä, ak ho nebude pusinkovať vo všeobecnosti. Samozrejme, predpokladám, že, keď k Vám príde, umyje si ruky mydlom ešte predtým, ako sa vôbec k dieťatku vyberie. Takýmto spôsobom bude možnosť infekcie Vášho bábätka naozaj minimálna. S pozdravom doki Katka