• Časté ultrazvuky

    Dobrý deň,

    Ako často je potrebné robiť ultrazvuk v tehotensve?
    Čakám prvé dieťa som v 15+5 tt a od začiatku tehotenstva mi boli pri každej poradni robené ultrazvuky. Prvý cca v 8 tt (vaginálny), v 11+4 tt, v 13 tt kvôli trisomi testom, kt. som si pre istotu dala spraviť, v 15+5 tt, ďalej ma čaká poradňa u môjho lekára v 20 tt a hneď v ten istý týžden som objednaná k špecialistovi na prenatálny skrínig plodu (kt. vraj trvá aj 20 min.).

    V 20 tt dosiahnem vek 35 r., kompletný trisomi test dopadol s výsledkom nízke riziko, prenatálny skrínig mi bol odporučený ak chcem mať istotu, že je všetko v poriadku.
    Od lekára som nemala priame vyjadrenie, či je všetko ok, alebo nie, ostatné výsledky vyzerali byť v norme.

    Mám mať obavu, ak budú dva ultrazvuky za jeden týždeň, z toho jeden bude tak dlhý? Nakoľko sa mi zdá, že je to často, je ultrazvuk bezpečný pre vývoj plodu a jeho mozgu? Ďakujem pekne za odpoveď.

    Dobrý deň,
    hoci sa považuje ultrazvukové vyšetrenie za bezpečné, malo by sa robiť iba ak prináša nejaký osoh alebo má potenciál meniť naše postupy.
    Skríningovo sa odporúča iba 3x v tehotnosti - v 10. - 13. týždni, v 20.-22. týždni a po 30. týždni.
    Ešte sa robí aj po 36. týždni na zachytenie neskoršieho rastového zaostávania.