Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,176 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • 14tt

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, je mozne v 14tt pocut stetoskopom babatko v brusku?
  Dakujem za odpoved

Podobné otázky

 • Tlak na maternicu pri sedení

  , Autor: Oliva22

  Dobrý deň,

  Som v 14tt a posledný týždeň mám problém pri sedení. Cítim nepríjemný tlak v oblasti pošvy a na maternicu, predovšetkým keď sa idem postaviť. Môže to byť vážne alebo je to spôsobené rastom maternice? Ďakujem pekne

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takéto nepríjemné pocity naozaj môžu byť spôsobené rastom maternice. U viacrodičky by to mohlo znamenať aj pokles maternice pri poškodšení panvového dna pri predošlých pôrodoch. Ak ste mala dozadu otočenú maternicu, môže ísť aj o útlak rastúcej maternice v panve. Preto by bolo vhodné vyšetrenie.

 • Euthyrox 25 a Femibion 2

  , Autor: LuckaH

  Dobrý deň,
  Som v 14tt a pred dvomi týždňami mi lekár zistil na základe výsledkov z krvi (Anti-TPO) a následne sona štítnej žľazy autoimunitné ochorenie štítnej žľazy. Mala som mierne zvýšené TSH, avšak ostatné hormóny som mala v poriadku (fT4). Lekár mi nasadil Euthyrox 25. Od začiatku tehotenstva užívam Femibion 1, teraz som prešla na Femibion 2 avšak na internete som sa neskôr dočítala, že prípravky s obsahom jódu by sa pri ochoreniach šž užívať nemali. Lekára som informovala o užívaní týchto vitamínov, avšak nevyjadroval sa k tomu. Tieto informácie som si prečítala až neskôr, keďže šž som doteraz vôbec neriešila a o ochorení som nevedela. Chcem sa preto spýtať, môžem tieto prípravky kombinovať alebo je lepšie Femibion 2 úplne vysadiť a kúpiť si nejaké iné preparáty? Vopred ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade by Vám liečbu Euthyroxom mal riadiť endokrinológ. Preparáty s iódom sa nedávajú ak je funkcia štítnej žľazy zvýšená, nie znížená, ale je to všetko v rukách endokrinológa. Inak Femibion naozaj nie je v tehotnosti nenahraditeľný, stačí čistá kyselina listová.

 • Biely povlak na jazyku v 14tt.

  , Autor: Enywhey_Flower

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa opýtať, som v 14tt a uz dlhsie ma trápi biely povlak na jazyku (častejšie som zvracala a uzivala Medrol). Môže to nejak stým súvisieť?
  Ďakujem pekne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno môže to súvisieť s opakovaným zvracaním. Môžu to spôsobovať kvasinky, čo by súviselo s braním medrolu (potláča imunitu). Kúpte si jemnú kefku na jazyk a vyplachujte si ústa ústnou vodou s chlorehidínom (vypľúvajte), malo by to prejsť.

 • Nízko uložená placenta

  , Autor: Daniela6636383

  Dobry den pan doktor,
  Som v 14tt tehotenstva (1.babatko) a moj lekar zistil ako pricinu dvojtyzdnoveho spinenia(dva dni ano, dva dni nie, na preskacku),nizsie ulozenu placentu.
  Je dovod na obavy alebo sa to samo napravi?
  Dalsia vec ze uz mesiace zaplateny vylet na USA(pred tym,nez sme vedeli o miminku), nakolko je tento stav rizikovy , v ziadnom pripadne miminko ohrozit nechceme.

  Dakujem

  Dakujem velmi pekne

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v 14. týždni je trofoblast (budúca placenta) uložená takmer okolo celého plodu, preto je častým nálezom, že je uložená aj v oblasti dolnej časti maternice. Málokedy to však býva dôvodom krvácania, alebo špinenia. Väčšinou sa stav upraví. Čo sa týka výletu do USA, ak ste zakrvácala v tehotnosti, neviem či dlhý let cez oceán je vhodný, ak náhodou tehotenstvo skončí neúspechom, budete si to vyčítať (aj keby to nesúviselo).
  Inak aj takéto situácie ukazujú na význam plánovania tehotnosti.

 • biochemický skríning

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,

  prosím Vás, 20.6. (o 5 dní) som objednaná na 1. biochemický skríning (14tt). Momentálne som však nachladnutá. Mám miernu nádchu a trošku som zachrípnutá. V sobotu ma bolelo i hrdlo, ale to prešlo. Neužívala som žiadne lieky, len ležala. Teploty nemám (max. navečer 37,1). Môže táto choroba ovplyvniť výsledky biochemického skríningu? Je potrebné toto vyšetrenie presunúť, alebo ho môžem absolvovať v dohodnutom termíne? Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

  S pozdravom
  Ľubica