Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • skrateny krcok

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den.Som 29tt a trapi ma skrateny krcok.20.10.2010 som bola na pohotovosti s bolestami v podbrusku.tam mi bolo povedan,ze sa mi krcok skratil na 2,5 cm. 26.10 som sla na kontrolu a tam mi povedali ze mam skrateny krcok na 1.5 cm a ze som otvorena na spicku prsta.Niekedy mam bolesti v podbrusku a hnedkasti vytok.dali mi uzivat magnezium B6.Nehospitaliuovali ma len kazdy tyzden kontrola.Je to vazne?Hrozi mi predcastny porod?Nieje to skoro?

Podobné otázky

 • Funeling

  , Autor: Kika_211

  Dobrý deň pán doktor, veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď k nižšie položenej otázke ohľadom ck33 mm v 28tt a kludoveho režimu. Veľmi ma Vaša odpoveď potešila avšak ešte by som sa chcela opýtať na doplnenie, čo znamená to ,,funeling v dĺžke od 8mm do 4 mm" .
  Ešte raz veľmi pekne ďakujem za Váš čas a za to čo pre nás ženy robíte.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  musel by som vidieť nález na krčku, pretože by sa mala písať čisto funkčná časť krčka.
  Ak ste v okolí BA a chcete druhý názor, prídite v utorok na ambulanciu č. 55 medzi 9.00 a 11.30 na našej poliklinike v Ružinove.
  Ak by bol skrátený krčok, jediná overená liečba je vaginálne podávanie progesteronu.

 • Skrateny krcok

  , Autor: Dzanus

  Dobry den,

  dnes som bola u lekarky na kontrolu krcka maternice, pretoze sa skracuje. Momentalne som 33+0. Od poslednej kontroly, kt. bola 28.6. sa krcok skratil z 25mm (nalez bol rovnaky od 25tt az doteraz) na 16mm (funkcna cast). Nalez bez funellingu.
  Neotvaram sa zvonku ani zvnutra.
  Mam brat progestanelle 200g rano a vecer este tyzden, potom vysadit.
  Je to velmi zly nalez? Hrozi mi predcasny porod?
  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  po 32. týždni už neboli stanovené presné hodnoty dlžky krčku maternice, pretože už sa môže aj normálne krčok skracovať, bez toho, aby hrozil predčasný pôrod. Takže nie je možné presne stanoviť, či naozaj je u Vás zvýšené riziko predčasného pôrodu oproti bežnej populácii, alebo nie. V každom prípade máte adekvátnu liečbu progestanelle a nič iné neexistuje, čo by riziko predčasného pôrodu znížilo. Ak by začali kontrakcie, alebo by Vám odtiekla plodová voda, je potrebné navštíviť pôrodnicu, kde Vám dajú lieky na zrenie pľúc plodu a môžete bezpečne porodiť, prognóza pre dieťa je už v tomto týždni excelentná.

 • Skrátenie krčka na 25mm v 19 tt

  , Autor: Lorena

  Dobrý deň, som prvý krát tehotna po IVF mala som dokonca silne krvacanie v 12 tt príčinu nezistili. V 1. Trimestrovom screeningu zistili placentu previu mala.som viac spineni ale vzdy vsetko v poriadku. Beriem Duphastom 3 denne plus 2 tabletky utrogestanu vkladám pred spaním. Včera mi robili kontrolu a lekár mi povedal ze previu už nemám ale placenta je nízko že nemám nič dvíhať ale.co ma zarazilo mam skrateny krčok na 25mm a ktomu mi nič nepovedal.Dnes som pre istotu volala ze ci mam mat kludovy rezim povedali nemusím. Žienky mi ale píšu ze je to dosť krátke v takom tyzdni a mala.by.som len ležať. Mohli by ste mi prosím poradiť čo s tým krckom, či sa ešte vytiahne ci aký rezim mam mat a.realne ci mam veľké riziko predčasného pôrodu Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neodpustím si poznámku, že v 12. týždni obkolesuje placenta takmer celý plodový obal, takže je takmer vždy praevia. Neskôr sa časť trofoblastu (základ placenty) stratí a ostane iba na malej časti plodových obalov.
  Ak máte skrátený krčok (ak naozaj možno veriť meraniu) tak kľudový režim nepomáha. Osobne by som navrhol kontrolu s odstupom času, ak by nález progredoval, alebo by sa potvrdilo 25 mm, je na zváženie podávanie progesteronu vaginálne na spevnenie krčka. 25 mm je hraničná hodnota.

 • Skrátený krčok 21.tt

  , Autor: nkika

  Dobrý deň pán doktor,
  Minulý týždeň som bola na morfologickom ultrazvuku v 20.tt. Som prvorodička. Všetko je v poriadku. Avšak na ultrazvuku mal celkom nízko hlavičku. Následne som bola ešte v BA s manželom na platenom vyšetrení u iného doktora. Všetko sa podarilo pomerať okrem hlavičky. Doktor ma poslal von sa poprechádzať, piť vodu, vraj to malého posunie. No neúspešne. Nakoniec sa ho podarilo aspoň pomerať. Doktor mi navrhol kontrolu, že ma pozrie aj zospodu ak chcem, nakoľko som mu vravela, že aj naposledy mal tak hlavičku nízko. Vyšetrením zistil, že krčok je zatvorený, ale nameral uterus length 2,97 cm a cervix v priemere 2,2 cm - vezikulizacia. Poslal ma mojej doktorke a kľudový režim. Riešili sme to samozrejme hneď, lekárka nám dohodla vyšetrenie v nemocnici na ďalší deň, nakoľko bola odcestovaná. Doktor v nemocnici najprv poznamenal, že krčok je úplne v poriadku, som zatvorená bez funnelingu, plod vitalny a namerali niečo vyše 2,7 cm. Povedali, že hospitalizovať ma netreba ani zašiť v tomto momente. A predpísal mi Progestanelle 200mg raz denne večer vaginálne. Doteraz som žiadne komplikácie nemala, výsledky mám dobré a malý je vraj úplne zdravý. Pohyby som začala cítiť celkom skoro už na konci 16.tt. Jedine výsledky som mala zvýšené na štítnu žľazu a tam mi endokrinológ nasadil Euthyrox 25mg. Okrem toho beriem každý druhý deň Femibion2. Chcem sa len spýtať na Vás názor, či je možné, aby sa malý časom posunul vyššie alebo mi týmto pádom hrozí predčasný pôrod. Odpočinok mi vyslovene prísny nenariadil vraj sa nemam len namáhať ale sem tam sa môžem prejsť. Prácu viem robiť z domu. Doktorka mi nariadi častejšie kontroly, asi každý týždeň.
  Znepokojuje ma tá hlavička nakoľko pri meraní krčku bolo vidno, že ju má pri tej stene krčka.:( Stále nerozumiem, prečo je Zrovna tam. Príp. či mi viete vy dať ešte nejaké odporúčania, aby som úspešne prešla aspoň do bezpečných týždňov. Pomôže mi ten progestanelle udržať krcok aspoň tak ako je? Ďakujem veľmi pekne vopred za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bez vyšetrenia si iba veľmi ťažko možno predstaviť, ako nález vyzerá, lebo popisy Vašich dvoch vyšetrení sa dosť líšia. Ak je krčok 27 mm, tak je riziko predčasného potratu alebo predčasného pôrodu nízke. Progesteron vaginálne spevňuje krčok a dáva sa pri dlžky pod 25 mm.
  Hlavička je natlačená v dolnom segmente vždy v dôsledku kontrakcii, plod je v tomto ohľade pasívny. Je potrebné sledovať dlžku krčka v pravideľných intervaloch pomocou vaginálneho ultrazvuku.

 • Infekcia, predčasný pôrod, terapia Polygynax

  , Autor: Dominika0305

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať…Som v 30tt., rizikové tehotenstvo, skrátený krčok na 1,6mm, som po mesačnej hospitalizácii v domácom prostredí s prísnym kľudovým režimom. Pred prepustením mi z kultivacie vyšiel v pošve nález candida a enterokokus faecalis. Jeden deň som mala ampicilínový čípok a následne mi terapiu zmenili na Polygynax na 12 dní. Vaginálne si vkladám 2x200 Progestanelle. Vo Vašich odporúčaniach som sa dočítala, že liek Polygynax je v tehotenstve nevhodný. Moja otázka smeruje na nejakú alternatívu na preliečenie nakoľko lekári z nemocnice majú zaužívané postupy a debatu o nežiaducich účinkoch Polygynaxu v tehotenstve so mnou vopred zavrhli. Ďakujem za Váš čas.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pokiaľ nemáte žiadne problémy, nie je potrebné ničiť prirodzenú floru pošvy čímkoľvek. Dajte si iba probiotiká.
  Dôležité je hlavne podávanie progesterónu do pošvy, ten znižuje riziko predčasného pôrodu.