Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • skrateny krcok

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den.Som 29tt a trapi ma skrateny krcok.20.10.2010 som bola na pohotovosti s bolestami v podbrusku.tam mi bolo povedan,ze sa mi krcok skratil na 2,5 cm. 26.10 som sla na kontrolu a tam mi povedali ze mam skrateny krcok na 1.5 cm a ze som otvorena na spicku prsta.Niekedy mam bolesti v podbrusku a hnedkasti vytok.dali mi uzivat magnezium B6.Nehospitaliuovali ma len kazdy tyzden kontrola.Je to vazne?Hrozi mi predcastny porod?Nieje to skoro?

Podobné otázky

 • Hrozba predčasného pôrodu

  , Autor: Sabi123

  Dobry deň, aktuálne som v 33 týždni, na poradni mi lekár zistil skrátený krčok na 2cm (iba pohmatom, meranie nie), doteraz bolo všetko v poriadku, bez komplikácií a problémov, je to prvé tehotenstvo. Mám 30r, netrpím nadváhou, neužívam žiadne lieky, hýbem sa aktívne aj počas tehotenstva. Lekar mi predpísal progestanelle 100mg, mám obmedziť fyzickú aktivitu “aby nebol predčasný pôrod”.
  Som z tejto situácie trochu zmätená aj znepokojená, je tento postup v poriadku? Hrozí v takejto situácii predčasný pôrod? Akým spôsobom by som mala obmedziť fyzickú aktivitu? Keď som dlhšie bez pohybu, mám bolesti krížov, neviem si to predstaviť (som zvyknutá plávať, behať, cvičiť)
  V poslednom rade mám obavy, či tento liek nemôže negatívne ovplyvniť spôsob akým sa telo chystá na pôrod…
  Dakujem vam za odpoved a prajem pekný deň :-)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to nezmysel. Pokiaľ nemeral krčok ultrazvukom a ten nebol výrazne skrátený, tak máte riziko predčasného pôrodu rovnaké ako ostatné tehotné. Netreba nič špeciálne robiť, 2 cm krčok pohmatom je úplne normálny nález.

 • Otázka

  , Autor: Miminkuska

  Dobrý deň pán doktor,

  ja by som sa chcela opýtať.. už cca týždeň som otvorená na 4cm, momentálne možno aj viac neviem, nemám žiadne bolesti ani kontrakcie, pociťujem len tvrdnutia brucha, ale chcela som sa opýtať či je ešte bezpečný sex v tomto štádiu pri otvorení na 4cm, alebo sa tomu už radšej vyhnúť. Momentálne som 37+1. A ešte pre istotu, myslite že by to mohlo už vyvolať pôrod? Dakujem za radu a odpoved, prajem Vám ešte pekny deň :))

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri takto pokročilom náleze si viem predstaviť, že by vaginálny pohlavný styk už mohol spustiť pôrodnú činnosť, alebo viesť k predčasnému odtoku plodovej vody. Závisí však aj na tom, nakoľko je skrátený krčok a či je napätý vak blán. Pôrod v 37+1, ak sa spustí takto prirodzene už nepredstavuje pre dieťa nejaké vážne riziko.

 • Krátky krcok (30+0tt)

  , Autor: Lauri23

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať, čo môže byt príčinou skracovania krčka v tehotenstve (prvorodička, bez operácii, neužívam žiadne lieky). Bola som hospitalizovaná a prepustili ma do domácej liečby, kde mi do správy napísali: cervikometria UZV 18mm, pôrodnícky nález 2cm sakrálne, CK uzatvorený.
  Dali mi užívať magnosolv 2x1, v prípade potreby si mám dať magnezium tabletove, macmiror na 7 dni a následne užívať utrogestan 1 večer.
  Tvrdnutie brucha nepociťujem.
  Moja otázka je:
  - čo môže spôsobovať skracovanie krčka pri kľudovom režime ?
  - zafarbenie po macmirore na zltohnede až hnedé (akokeby spinenie) na pohotovosti mi povedali že krvácanie po vyšetrení nevidia a plod je v poriadku ?
  - ženy s takým krčkom v 31tt udržia bábätko do konca tehotenstva?
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  18 mm naozaj predstavuje skrátený krčok a podávanie utrogestanu 200 mg do pošvy je plne indikované. Takéto skracovanie môže znamenať nedostatočnosř krčka maternice, tkanivá krčka sú mäkké a krčok neudrží tehotenostvo. Našťastie veľká väčšina žien aj s takto skráteným krčkom rodí v termíne. Určite je potrebné opakvoané vyšetrenie, aby bola jasná dynamika nálezu.

 • Jazda autom

  , Autor: Tinka.2

  Dobrý deň som v polke tehotenstva mám skrátený krčok na 29 mm. Bábätku viem že to neublíži ale môže prognózu krčka zhoršiť 1-2 hodinové cestovanie autom ( niekedy po nerovnej vozovke)?
  Pri kľudovom režime býva nutne ležanie či je možné vykonávanie bežných činnosti v obmedzenom množstve?
  Ďakujem

 • Skrátený krčok v 29tt

  , Autor: domiha

  Dobrý deň pán Doktor,
  Chcela by som sa spýtať, či sa mám závažne obávať predčasného pôrodu, keď pred mesiacom na kontrole mal môj krčok dĺžku 38mm a včera na kontrole pani doktorka zistila jeho skrátenie na 26mm... Nasadila mi progesterón a tiež magnerot 3x1 tbl denne. O týždeň mám ísť opäť na kontrolu, no, samozrejme, že v hlave už vidím obrovský výkričník pri slove predčasný pôrod :( V r. 2021 som absolvovala aj konizáciu. Čakajú ma posledné 2 týždne v práci, kde ale iba sedím pri PC, bez stresov. Všetky najbližšie akcie ako divadlo, návštevy a podobne som zrušila kvôli nariadenému kľudovému režimu doma. Mám sa však obávať, že 26mm je naozaj málo a hrozí mi predčasný pôrod?
  Ďakujem Vám vopred veľmi pekne za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  samotná konizácia zvyšuje riziko predčasného pôrodu cca. dvojnásobne. 26 mm je hraničný nález, užívajte progesteron vaginálne podľa odporučenia, uvidíme aká bude progresia. Ak by sa krčok skracoval, dá sa ešte zvážiť aj serkláž (zašitie).