• inkompetentný kŕčok maternice

    Dobry podvecer MUDr. Záhumensky rada by som vedela co to znamena mat inkompetentný kŕčok maternice. Ovplivnuje to daako tarchavost? Pripadne ak ide o DG da sa to daako liecit? Dakujem za skoru a kvalitnu odpoved. Katarina

    Dobrý deň,
    inkompetencia krčka maternice je veľmi sporná diagnóza a musia byť pri nej splnené niektoré podmienky: krčok sa začne bez bolesti v tehotnosti skracovať a otvárať, tehotnosť končí potratom alebo predčasným pordoom, krčok je otvorený i mimo tehotnosť, a stav sa opakuje v ďalších tehotenstvách.
    Mnohí autori však toto spochybňujú, a tvrdia, že vždy sú príčinou kontrakcie, ktoré však žena necíti.
    V každom prípade, voľakedy sa na túto diagnózu hospitalizovalo mnoho žien, vykonávalo sa zažíavnie krčka. teraz je to už iba výnimočne a počet predčasných porodov nestúpol, takže asi táto diagnóza je naozaj vzácna a spochybniteľná.