• echinacea

    Dobrý deň, pán doktor. Mám jednu špecifickú otázku, ktorú mi môj gynekológ nevedel zodpovedať. Môžem v tehotenstve (24.týždeň) užívať bylinku echinaceu, či už sirup alebo čaj? Na internete som našla mnoho protichodných názorov. Keď som nebola tehotná, brala som to proti nádche a veľmi mi to pomohlo. Teraz mám nádchu prakticky v jednom kuse už vyše mesiaca a nič nepomáha, iba ak na chvíľku a som si istá, že echinacea by mi opäť pomohla.

    Dobrý deň,
    vidíte aj ja som našiel protichodné názory.
    Jedna čisto experimentálna štúdia dokázala možnjý vplyv na vývoj ciev plodu, a echinaceu nedoporčuje, druhá metaanalýza nedokázala žiadny vplyv na vývoj ľudského plodua echinaceu považuje za plne bezpečnú.

    A k tomu v roku 2003 vyšla v renomovanom časopise štúdia, ktorá dokázala, že echinacea je neúčinná pri liečbe dýchacích problémov.
    Tak si vyberte.