Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Nízko položená placenta

  , Autor: ttinocka

  Dobrý deň, som v 24. týždni tehotenstva. Lekár mi stanovil diagnózu nízko položená placenta. Jej položenie neprekrýva krčok, takže vraj to nie je až také hrozné, že sa placenta môže časom zdvihnúť. Chcela by som sa opýtať aké opatrenia by mali platiť pre mňa? A ako by ma mal vyšetrovať môj lekár? Mala by som absolvovať aj vyšetrenia z vnútra? Sú na to nejaké prístroje alebo stačí, že ma lekár skontroluje len prstami? Posledné vyšetrenie prstami z vnútra mi spôsobilo väčšie pichanie a bolesti vo vnútri. Môže to tehotenstvo nejako negatívne ovplyvniť? Je nevyhnutné vyšetrenie z vnútra? Aj keby lekár zistil negatívny stav vyšetrením z vnútra môže to nejako on ovplyvniť? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  DObrý deň,
  ak placenta neprekrýva branku, nie sú potrebné žiadne špeciálne opatrenia, závisí však na vzdialenosti od bránky.
  Vzdialenosť dolného cípu placenty od bránky sa dá zmerať ultrazvukom.
  Vaginálne vyšetrenie ukazuje na hroziaci predčasný porod, ktorý sa dá čiastočne ovplyvniť liekmi.

Podobné otázky

 • nízko položená placenta

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, v 20tt mi gynekológ zistil že mám nižšie položrnú placentu ale že do pôrodu by sa to malo napraviť, teraz som v 28 tt bola som na kontrole a gynekológ mi povedal že ju mám ešte nižšie a že mám aj nízko krčok maternice a povedal že mi hrozí aj potrat. Kázal mi nadvihnúť postel a ležať. Chcem sa spýtať či by sa mi to ešte mohlo dáko napraviť?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nález som nevidel, ale príde mi to veľmi "radikálny" názor, ak by aktuálne horzil potrat, tak by bola potrebná hospitalizácia, okrem toho v 28. týždni sa už jedná o predčasný porod a nie potrat. osobne si myslím, že to až tak vážne nebude, a čo sa týka placenty, musel by som vidieť nález, aby som vedel, o čo ide, ako nízko pri krčku sa placenta nachádza.