Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • otazka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  mozno sa cudujete,ze vam vzdy kladiem nejake otazky,ale ked ja sa tu nemam s kym poradit a mamka mi vzdy len povie,neboj,ked ja som bola neboli take vymozenosti ako teraz a vacsinou to dopadlo dobre...moja otazka je,ze ako je dobre spat v 34 tyzdni.snazim sa predovsetkym na lavom boku,ale niekedy si prilahnem alebo pritlacim trocha brusko tak na boku,to nevadi?babo sa hybe,len ci ...a este jedna otazka,do kedy je normalne mozne pohlavny styk v tehotenstve.pocula som,ze v poslednych tyzdnoch nie je moc dobre,pretoze orgazmus a ejakulat urychluju porod,kontrakcie...a este ked mi odumiera placenta,je pravdepodobnost,ze bude porod skor?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to úplne jedno, spite tak, ako je Vám to pohodlné. A styk je plne bezpečný, nedoporučuje sa iba pri predčasných kontrakciách a zmene nálezu a pri vcestnej placente. Práve opakovaný styk može teoreticky zabrániť prenášaniu.

Podobné otázky

 • progesteron

  , Autor: vesssa

  Este otazka k uzivaniu progesteronu,

  je taketo preventivne uzivanie v poriadku. (naordinovane na zaklade predchadzajucich skusenosti kde som bola uz v tomto tyzdni so skratenym krckom a otvorena na spic) tak mam pobrat progestenalle200 do 34 tyzdna. preventivne velmi sa bojim o babatko v brusku ci mu to neuskodi ( kedze je to len preventivne) na druhej strane vie taketo mesacne uzivanie progesteronu posilnit krcok a donosit dietatko do terminu?

  som len v strese lebo rozhodnut sa ci je to potrebne ci nie je tazke. Ospravedlnujem sa za neustale otazky.

  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade je otázka, či ste naozaj v predošlej gravidite predčasne porodili. Ak áno, je podávanie progesteronu do pošvy plne indikované. Ak nie, závisí na aktuálnej dlžke krčku meranom ultrazvukom, ak je kratší ako 25 mm, je progesteron indikovaný.

 • Unik plodovej vody

  , Autor: Dusana_11

  Dobrý deň, možno úplne hlúpa otázka???????? ale ako spoznám prípadný únik plodovej vody? Opíšem situáciu:Dnes sme šli na kúpalisko a po ceste som mala už plavky a pokiaľ sme tam došli už som mala malý mokrý fliačik na kraťasoch. A plavky viac prepúšťajú. Tam som mala mokrý fľak tiež.Nekúpala som sa a mala som so sebou náhodou aj vložku tak som si ju založila keby čo. No tak 3-4 hodiny od toho a vložka úplne suchá???????? mám podozrenie, že išlo skôr o únik moču (aj mi to tak páchlo ale tak nikdy človek nevie) alebo teda mala som tú noc predtým aj preventívne čípok probiotiká Gynimun a to vyteká niekedy aj počas celého druhého dňa.Otázka je- keby mi unikala po kvapkách plodová voda, vložka by bola asi aj tak časom úplne mokrá či? Nevsiakla by proste plodovu vodu uplne dovnutra. Asi by nebolo možné, že uniklo kúsok raz a potom už vôbec nič…. Lebo nechala som si vložku stále preventívne aj na noc a proste stále je uplne suchá ked po nej prejdem prstom. Len mi to vŕta hlavou???? kebyze aj chcem ist na pohotovost nechat to skontrolovat, tak nemam co????
  Resp. Vie kusok vody odtiecť a už neodtečie? Ohrozuje to nejako tehotenstvo ? Vždy som si myslela, že ak raz unikne, postupne bude unikať, keďže je plodový vak porušený. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  plodová voda uniká po "kvapkách" veľmi zriedka, a takmer vždy keď sa takéto niečo objaví je to moč alebo pošvový sekrét. Plodovej vody je v termíne pôrodu až liter a uníká väčšinou celá naraz. Ak máte suché vložky, nie je potrebné zaťažovať pohotovosť zbytočným vyšetrením, aj tak by sa nič neobjavilo.

 • Trisomy test a genetika

  , Autor: michaela123.4

  Dobrý deň, pán doktor.
  1.trimestrálny skríning mi vyšiel pozitívny na Downov syndróm. Morfologických UTZ v 1.trimestri bol v poriadku. Následne po ňom som absolvovala trisomy test s negatívnym výsledkom. 2.trimestrálny skríning vyšiel takisto pozitívny. Informácia od môjho gynekológa bola taká, že Trisomy testy sú nadradené krvným testom, avšak pre istotu odporúča genetickú konzultáciu, ktorú zatiaľ nemám absolvovanú, ani neviem, čo bude jej obsahom. Moja otázka znie, ak bude 2.trimestrálny morfologických UTZ v poriadku a nebude vykazovať abnormality a napriek tomu bude záver genetika taký, že je potrebná amniocentéza, je podľa Vás naozaj nevyhnutná alebo možno výsledky Trisomy testov považovať za spoľahlivé? Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  mám iba veľmi málo informácii, v každom prípade pozitívny biochemický skríning je vždy dôvodom na genetickú konzultáciu a až po nej sa zváži, či spraviť trisomy. Negatívny trisomy síce znižuje vypočítané riziko Downovho syndromu, nie je však 100% presné, presná je iba amniocentéza. Navštívte genetika, ktorý Vám toto presne vysvetlí a spočíta integrované riziko a podľa toho sa rozhodnete, či absolvujete amniocentézu.

 • Nárast % mozaiky z Fish analýzy po následnej kultivacii

  , Autor: JPM

  Dobrý deň
  Chcela by som sa spýtať na vás názor ,nakoľko od okolitých lekárov dostávam mätúce info
  Po Fish analýze mi detekovali 14% Turner syndróm
  Po kultivacii sa toto % zvýšilo na skoro 50%
  Neviem ako si toto interpretovať nakoľko mi tvrdili že toto určite nenastane keďže sme vychádzali z tak malého % a ako druhé , aký to má vplyv na defekty dieťaťa
  Ďakujem pekne

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  toto je otázka na genetika, určite by som to konzultoval s ním. Osobne považujem Turnerov syndróm za veľmi mierne postihnutie a mozaika nemusí znamenať žiadny handicap pre dieťa. Ale určite by sa mal vyjadriť genetik.

 • More

  , Autor: Dusana_11

  Dobrý deň,

  Možno hlúpa otázka, ale chcela by som sa opýtať. Sme na dovolenke. Keď som vstupovala do mora, kde bola ešte nízka hladina mora (tak max po kolená), tak tam bol kameň a ja som padla do tej vody. Na pravé stehno, dopadla som tam na piesok v mori. Takýto ,,pád,, do plytkého mora v 26tt nie je nebezpečný ?
  Voda nadnáša, necítim bolesť, aj pohyby som potom cítila a nebolo to na betón alebo podobne ale proste do malej vody. Len som začala teraz o tom rozmýšľať. Ďakujem