• Prolaps pupočníka

    Dobrý deň.
    Počas prvého pôrodu (sekcia) doktor povedal, že mám netradične dlhy pupočník, dieta v ňom bolo pomotané. Druhý pôrod som skúšala rodiť prirodzene, hodinu po puknuti vody doktor zistil, že dieťaťu prepadla ručička a pupocnik (rodila som pred 3tyzdnami v Ružinove). Pôrod bol ukončený urgentným cisárskym rezom. Tento krát som bola v celkovej anestéze keďže musel byt pôrod ukončený čo najrýchlejšie. Dieťa bolo v polohe hlavičkou dole. Zaujímalo by ma, či prolaps pupočníka je vždy len náhoda alebo to mohlo byt spôsobené dlhým pupočníkom. Môže sa dĺžka pupočníka opakovať v ďalších tehotenstvách (keď v prvom bol taký dlhy)? Ak som mala v jedinom tehotenstve prepadnutý pupocnik je vyššia šanca že sa to pri ďalšom pôrode bude opakovať? V prepúšťacej správe k tomu nič písané nebolo prečo pupocnik prepadol. Je možné sonom zistit polohu pupočníka pred pôrodom a tým predchádzať prepadu?
    Prirodzený pôrod môže byt aj po dvoch cisárskych rezoch, ak ale mám dlhé pupočníky a hrozí mi prelaps opäť, asi by som sa bála skúsiť to aby som neohrozila dieta v prípade ďalšieho tehotenstva… dieta prežilo a je zdravé, viem ale že som toľko šťastia mať nemusela…

    Dobrý deň,
    prolaps pupočníka je závislí predovšetkým na jeho dlžke, ak je príliš dlhý môže prepadnúť klučka pupočníka pred hlavičku. Rovnako ak je úpon pupočníka nízko v maternici, tak je prepad tiež viac pravdepodobný. Oba tieto faktory sú však skôr otázkou náhody a opakovanie je málo pravdepodobné.