• Tehotenstvo a nadváha

    Dobrý deň.
    Chcela by som sa opýtať, plánujeme druhé dieťatko a môj problém je s nadváhou.
    Prvé tehotenstvo som začínala 84 kg/175 cm, ideálne tehotenstvo, absolútne žiadne problémy.Pôrod sekciou.
    Teraz by som začínala na 95 kg/175 cm. Kilečka ostali.
    Hoci aj chodím cvičiť a stravujem sa zdravšie. No cítim sa dobre. Moje problémové partie sú zadok a stehná, brucho nie. Postava je skorej pevná.
    No i tak hmotnosť je hmotnosť.
    Máme počkať s bábätkom? No ja nie som za drastické diéty.
    Prosím, napíšte mi Váš názor.
    Ďakujem veľmi pekne.

    Dobrý deň,
    obezita v tehotnosti má svoje riziká, preto je užitočná snaha o ideálnu hmotnosť. Dokonca niektoré štúdie zistili i vyššie riziko náhlej smrti plodu u obéznych žien oproti ženám s normálnym BMI.
    Osobne by som navrhol aby ste sa nechránili antikoncepcoiu, postupne zvýšili výdaj energie (bycikel, jogging) a ešte upravili stravu, nemám na mysli drastickú diétu, ale zvýšiť príjem zeleniny a úplne vypustiť vysmážané jedlá. Hlavný je pohyb, napríklad človek, ktorý býva vo 4 poschodí a chodí 2x denne bez výťahu, mesačne spotrebuje cca. kilogram tukových zásob.
    Ja napríklad v robote nepoužívam výťah, občas lietam medzi pôrodným sálom, šesitedelím a oddelením rzikových gravidít aj 10x denne (1. až 5. poschodie).

    No a uvidíte, až otehotniete, tiež je dobré sa strážiť v jedle, ženy ktoré priberú nad 15 kg majú potom problém to zhodiť. Priemerný prírastok je cca. 12 kg, všetko nad je už iba tuk.