• Nevoľnosti a placenta

    Dobry den, vcera som pozerala s Vami reláciu na TA3 a naskytuje sa mi otázka, ktorá je mozno uplne odveci ale nedá mi neopýtať sa na to. Spomínali ste, ze vsetky hormonálne funkcie v tele ženy počas tehotenstva preberá placenta. Existuje nejaky súvis medzi naozaj silnými tehotenskými nevoľnosťami a zle vyvijajucou sa placentou? Uvediem súvis - prvé dieťa - klasické tehotenské nevoľnosti, nic hrozne, placenta v poriadku, úspešne tehotenstvo.
    Ďalšie 2 tehotenstva naozaj silne nevoľnosti, vracanie, placenta v oboch prípadoch zlyhala do 26tt, detičky to nezvládli. Verim, ze chápete ako to myslim aj ked to moze byt totálny nezmysel. Dakujem

    Dobrý deň,
    Vaša otázka je plne legitímna, a je naozaj pravdepodobné, že závažné nevoľnosti súviseli s poruchou formovania a funkcie placenty. Celý tento proces nazývame fetomaternálna komunikácia a tá môže byť narušená na oboch stranách, na strane matky alebo plodu, tkanivo placenty je tkanivo plodu a tiež ho môžu postihnúť rôzne poruchy vývoja a na to matka môže odpovedať zmenami zdravotného stavu.