• operácia myómu

    Chcela by som Vás požiadať o radu ohľadom mojich subseróznych myómov.
    Pri vyšetrení vaginálnou sondou mi bolo zistené: Uterus v AV, veľkosti 8,65 x 3,61 cm. Zo zadnej steny uteru smerom ku konečníku mi vyrastá subser. myóm veľkosti 6,45 x 6,0 cm. V oblasti isthmu vľavo ďalší sub. myóm veľkosti 4,75 x 4,35 cm. Biopsia bez hyperlázie, bez atypií a bez nádorových zmien. Odporúčanie operácia myómov s časťou maternice, po ktorej nebudem môcť mať deti a prestanem krvácať (LASH sine ovarectomiam). Je to toto riešenie správne? Resp. je toto riešenie jediné vhodné vzhľadom na polohu, veľkosť myómov a môj stav?
    Mám 40 rokov, som bezdetná. Žijem v zahraničí (UK), na Sk chodím 2,3 krát ročne. Myómy mi spôsobujú problémy s častým močením a bolesť v podbrušku, ak sa mechúr nevyprázdni. Silnejšiu ani bolestivejšiu menštruáciu nemám.
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

    Dobrý deň,
    závisí na Vašom prianí na zachovanie plodnosti. Je aj možnosť pokúsi´t sa vybrať myom a zachovať maternicu a pokúsiť sa o tehotenstvo, avšak je potrebné aspoň pol roka na zhojenie maternice, čo vo Vašom veku je určitý problém, lebo plodnosť výrazne klesá.
    Inak ak nebudete trvať na zachovaní plodnosti, je tento postup adekvátny.