Zápal prsníka

MUDr. Peter Brenišin | 12. február 2018
Zápal prsníka

Zvyčajne sa vyskytuje v období po pôrode, predovšetkým v čase, keď nastupuje laktácia, môže sa však vyskytnúť – i keď pomerne zriedkavo – aj v obdobiach mimo dojčenia.

Zápaly prsníka

Pri zápalovom ochorení prsníka rozlišujeme zápal prsníkovej bradavky (thelitída) a zápal prsníkovej žľazy (mastitída).

Mastitída a jej príčiny

sa objavuje asi u 1 zo 100 žien v relatívne krátkom čase po pôrode. Pochádza buď z mliekovodov alebo z ragád, čiže drobných trhliniek na prsníkovom dvorčeku, ale v skutočnosti je zdroj nákazy v podstate v ústach novorodenca.

V 95 % prípadoch sa podieľa ako pôvodca Staphylococcus aureus. Infekcia sa môže ďalej šíriť, môžu sa objaviť horúčka, triaška, bolesti v prsníku alebo až pod pazuchou, niekedy sa dokonca vytvorí hnisavé ložisko.

Výskyt ochorenia mimo šestonedelia je zriedkavý, zvyčajne (až 60 %) u žien mladších ako 30 rokov, potom ešte relatívne často u žien v 6. dekáde života. Prvotnou príčinou je zvýšená hladina prolaktínu, vďaka čomu sa v prsníkoch začne tvoriť sekrét, ktorý však nemôže odtekať, hromadí sa v mliekovodoch, ktoré sa môžu sekundárne infikovať.

Spektrum pôvodcov je v týchto prípadoch oproti šestonedeliu širšie, spomínaný Staphylococcus aureus je príčinou „len“ v 40 %, okrem neho sú to ešte iné stafylokoky a anaeróbne  baktérie, časté sú zmiešané baktérie.

zápal prsníka

Ako sa mastitída prejavuje?

Mamičky pociťujú bolesť v prsníku, ktorá sa neskôr koncentruje do zdureniny, pričom koža nad ňou sčervenie. Zápal sa môže spontánne vstrebať, alebo asi v polovici prípadov sa vytvorí hnisavé ložisko.

Menšie ložiská uložené pod kožou sa niekedy spontánne samy vyprázdnia, pričom môžu zanechať fistuly, čiže otvorené pretrvávajúce kanáliky. Väčšie a hlavne hlbšie uložené abscesy sa musia chirurgicky vypustiť.

Typická pre tento typ ochorenia je tendencia prechádzať do chronického štádia. Po preliečení sa v tretine prípadov objavujú recidívy. Diagnóza je pri zápaloch prsníka zvyčajne ľahká, je však potrebné vylúčiť rakovinové ochorenie.

Liečba sa líši podľa štádia ochorenia a podľa toho, či ide o zápal v šestonedelí alebo mimo neho. V oboch prípadoch sa podávajú antibiotiká v závislosti od pôvodcu ochorenia. U žien mimo šestonedelia sa v štádiu, kým sa ešte nevytvorilo hnisavé ložisko, podávajú lieky na zníženie tvorby prolaktínu, čím sa prsník „upokojí“. Tieto lieky sa podávajú aj na zabránenie recidívy ochorenia.

Thelitída

alebo zápal prsníkovej bradavky vzniká najčastejšie v dôsledku drobných poranení pri dojčení, prípadne v dôsledku nedostatočnej hygieny. Môžu sa objaviť ekzémy, chrasty, trhlinky.

Prevencia zápalov prsníka

a prsníkovej bradavky v čase dojčenia je založená na primeranej hygiene a správnom ošetrovaní prsníkov. Mnoho drobných poranení vzniká totiž v čase, keď žena ešte len začína dojčiť. Bradavky a dvorce sú omnoho viac namáhané častým umývaním a samotným dojčením.

Preto je potrebné bradavky umývať nielen pred dojčením, ale aj po ňom (zníži sa možnosť infikovania z úst dieťatka) a ošetriť vhodným krémom (napr. kalciová masť má na kožu vynikajúce upokojujúce účinky). Samozrejme, krém je potrebné pred ďalším dojčením starostlivo odstrániť.

TIP Mama a ja:

Už v čase tehotnosti možno bradavky postupne pripravovať na dojčenie tak, že si ich žena jemne poťahuje dopredu a pritom nimi jemne otáča do jednej a do druhej strany.

Stáva sa, že pri naplnení prsníkov niekedy mlieko samovoľne odteká – vtedy je potrebné dostatočne často vymieňať v podprsenke čisté a podľa možnosti sterilné materské tampóny, v prípade potreby možno použiť aj vypranú čistú vyžehlenú plienku alebo inú mäkkú bavlnenú látku.

zápal prsníka

Vyprázdňovanie prsníkov

V období, keď sa v prsníkoch tvorí viac mlieka, ako dieťatko potrebuje, je potrebné dbať na čo najúplnejšie vyprázdnenie prsníkov.

Pozornosť treba venovať celému prsníku a snažiť sa mlieko odstrániť aj z miest, ktoré sú od bradavky relatívne vzdialené – niekedy až takmer pod pazuchou.

Použiť možno odsávačku alebo mlieko odstriekať ručne. Ak mlieko odteká ťažko, možno priložiť na tieto miesta mierne zohriatu látku (pozor – pri zápale prsníka sa teplé obklady prikladať nesmú!).

Pri dodržaní hygieny možno mlieko zmraziť a odložiť, alebo ho poskytnúť mliečnej banke, ktorá zhromažďuje a poskytuje materské mlieko pre deti, ktorých matky dojčiť nemôžu alebo nemajú dostatok mlieka.

Spôsob dojčenia

Niekedy môže za poranenia v oblasti prsníka a prsníkovej bradavky aj nesprávny spôsob dojčenia, keď sa dieťa ponechá „prisaté“ k prsníku aj po nasýtení – dieťa akoby si zamenilo prsník s cumlíkom. V týchto prípadoch dochádza niekedy doslova k „rozcmúľaniu“ bradavky. Detí, ktorým sa režú alebo už majú prerezané zúbky, môžu občas matku poraniť zúbkami.

Detská sestra by mala mamičku poučiť aj o tom, ako sa starať aj o hygienu v ústach dieťatka. Ide predovšetkým o odstraňovanie bieleho povlaku, ktorý sa u dojčiat tvorí v ústnej dutine. Tento povlak treba odstraňovať, pretože ide vlastne o určitú formu plesňového ochorenia, ktorá jednak obťažuje dieťatko a na druhej strane môže negatívne pôsobiť na stav prsníkov.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: