Štítna žľaza: Šedá eminencia nášho zdravia
Kým štítna žľaza funguje, je všetko v poriadku. Pokiaľ s ňou nemáme problém, ani o nej nevieme. Ak však nastanú ťažkosti v podobe zvýšenej či zníženej činnosti, dá o sebe poriadne vedieť. Štítna žľaza je šedou eminenciou nášho zdravia.
Čo je to vlastne štítna žľaza?
Štítna žľaza je malý orgán uložený v oblasti krku blízko hrtanu. Tvoria ju dva laloky a spojovací mostík, takže svojím tvarom pripomína motýľa. Produkuje hormóny T3 (trijódtyronín) a T4 (tyroxín), ktoré regulujú intenzitu metabolizmu a ovplyvňujú rast a aktivitu mnohých iných systémov v našom tele. Jej činnosť kontroluje hypotalamus a hypofýza.
„Štítna žľaza síce patrí medzi malé orgány v našom organizme, ale je veľká svojím významom. Je dôležitá pre správny metabolizmus cukrov, tukov, bielkovín, spolupodieľa sa na metabolizme vápnika, ovplyvňuje centrálny nervový systém organizmu, srdcovo-cievny systém...
Jej správna funkcia je dôležitá aj pri snahe ženy otehotnieť, ale i pre správny prenatálny vývoj dieťaťa. Jednoducho bez štítnej žľazy by človek nemohol existovať,“ hovorí prof. MUDr. Juraj Payer.
Pre správne fungovanie štítnej žľazy je dôležitý jód
Aby hormóny štítnej žľazy fungovali, je veľmi dôležitý jód. Potrebná denná dávka predstavuje 150 – 200 mikrogramov.
V období dospievania a počas tehotenstva sa odporúča zvýšiť jeho príjem až na dvojnásobok. Avšak aj tu platí jedna výnimka, v prípade hypertyreózy, keď štítna žľaza produkuje nadmerne veľa hormónov, je zvýšené množstvo príjmu jódu kontraindikované. Pacientom sa dokonca zakazujú potraviny s obsahom jódu či pitie minerálnych vôd.
Jód v prírodnej forme nájdete: v morských rybách, morských riasach, mlieku a mliečnych výrobkoch, vajciach, strukovinách, višniach, čerešniach, citróne, sóji, špargli, koreňovej a zelenej zelenine (brokolica, šalát, špenát).
Ste bez energie? Hľadajte problém so štítnou žľazou!
Ochorenia štítnej žľazy
Medzi najčastejšie problémy so štítnou žľazou patrí nedostatočná činnosť štítnej žľazy – hypotyreóza a zvýšená činnosť, čiže hypertyreóza.
Hypotyreóza - znížená funkcia štítnej žľazy
Objavuje sa vtedy, keď štítna žľaza nevytvára dostatok hormónov a nedodáva ich do organizmu. Následne nedostatočná tvorba hormónov spomaľuje telesný metabolizmus a často prináša pacientom pocity únavy a depresie.
Čím sa ešte prejavuje zníženie funkcie štítnej žľazy?
- častým priberaním na hmotnosti
- nedostatkom energie, spomaleným myslením
- poruchami pamäti
- opuchmi (najmä rúk, tváre, viečok)
- neznášanlivosťou chladu
- zápchou
- nepravidelnou menštruáciou a problémami s plodnosťou
- bolesťami kĺbov a svalov
- šupinatou a suchou pokožkou, lámavosťou nechtov a vlasov
Diagnostika a liečba zníženej funkcie štítnej žľazy
Zákernosť hypotyreózy je v tom, že mnohé príznaky si zamieňame za iné ochorenia, nesústredenosť či nedostatok energie suplujeme tzv. jarnou únavou, bolesti kĺbov a svalov s chrípkou a podobne. Bohužiaľ, pokiaľ sa na ňu nepríde včas, má choroba tendenciu zhoršovať sa.
Závažná forma hypotyreózy môže viesť k neplodnosti, srdcovo-cievnym ochoreniam a pod. Najčastejšou príčinou hypotyreózy je následok tzv. autoimúnneho zápalu štítnej žľazy, t. j. chronickej tyreoiditídy. Ide o postupné ničenie buniek štítnej žľazy protilátkami, ktoré si vytvára obranný systém človeka a nasmeruje ich proti vlastnej štítnej žľaze. Protilátky tak postupne zlikvidujú bunky štítnej žľazy, ktoré už nie sú schopné produkovať hormóny a vzniká hypotyreóza.
Presnú diagnózu môže potvrdiť lekár, a to pomerne jednoduchým spôsobom – odberom krvi, v ktorej sa zisťuje hladina hormónov štítnej žľazy.
„Liečba hypotyreózy je veľmi jednoduchá. Pacient užíva preparáty hormónu štítnej žľazy. Je to už celoživotná liečba, ale veľmi efektívna. Ak sa nám podarí pacienta správne „nastaviť“, je jeho stav na úrovni zdravého človeka.“
Hypertyreóza - zvýšená funkcia štítnej žľazy
Prejavuje sa zvýšenou tvorbou hormónov štítnej žľazy v organizme. Častým signálom, že niečo nie je v poriadku, býva zvýšená nervozita, nepokoj a najmä prudký úbytok na váhe, hoci sa pacient stravuje rovnako, ba občas zje i viac, ako inokedy.
Ďalšie príznaky hypertyreózy:
- veľmi vysoká tepová frekvencia
- vystupujúce, doširoka otvorené oči
- tras v rukách
- pocit slabosti
- časté pohyby čriev
- rýchly rast nechtov
- časté potenie
- nepravidelný menštruačný cyklus
Diagnostika a liečba zvýšenej funkcie štítnej žľazy
Aj pri hypertyeróze platí, že počiatočné problémy si pacient nemusí vôbec všimnúť, prípadne im neprikladá dôraz a za lekárom príde, až keď je jeho stav značne zhoršený. Definitívne potvrdenie ochorenia sa zisťuje krvnými testami.
„Často sú príznaky hypertyerózy u žien po klimaktériu pripisované prechodu. Až gynekológovia, ktorí dajú žene pre istotu vyšetriť v krvi aj hormóny štítnej žľazy, prídu na skutočnú podstatu problémov,“ upozorňuje prof. Payer.
Liečba je o čosi závažnejšia ako pri hypotyreóze. Pacient najskôr užíva lieky, ktoré znižujú tvorbu hormónov štítnej žľazy. Najskôr je indikovaná vo vysokých dávkach, neskôr sa môže znižovať.
„V prípade, že sa liečba ukáže ako neúčinná, pristupujeme zväčša k definitívnemu utlmeniu činnosti štítnej žľazy, a to operačne alebo rádioaktívnym jódom. Keďže sa činnosť štítnej žľazy zastaví, nastáva u pacientov jav opačný, a to hypotyreóza. Pacient musí doživotne užívať hormóny štítnej žľazy. Prognózy však bývajú veľmi dobré a pacienti sa bez problémov vrátia k bežnému spôsobu života.“
Aké sú správne laboratórne hodnoty hormónov štítnej žľazy - tyroxínu a TSH?
Medzi základné laboratórne parametre činnosti štítnej žľazy patrí meranie sérovej koncentrácie f- T4 (voľný tyroxín) a TSH (tyreostimulačný hormón, ktorý je vylučovaný hypofýzou, riadi funkciu štítnej žľazy).
Fyziologická hladina f-T4 je 9-22 pmol/ a hodnota TSH je fyziologicky 0,3-5 mIU/l. V mnohých krajinách sa táto norma posudzuje ešte prísnejšie, napr. Americká asociácia klinických endokrinológov považuje za normálnu hodnotu TSH 0,45 - 4,12 mIU/l.
Štítna žľaza a tehotenstvo
Správna funkcia a činnosť štítnej žľazy je veľmi dôležitá počas gravidity, nakoľko ovplyvňuje správny vývin plodu. Neliečené problémy so štítnou žľazou môžu dokonca ohroziť život matky, ale tiež majú negatívny vplyv na zdravý mentálny i fyzický vývoj dieťatka.
„Na Slovensku sa nám, aj z celosvetového hľadiska, podaril takpovediac priekopnícky čin, pretože prišlo do platnosti Odborné usmernenie ministerstva zdravotníctva, podľa ktorého musia gynekológovia u novozistených gravidít dať budúcej mamičke vyšetriť krv na štítnu žľazu. V prípade, že sa príde na problém, odošle ju urgentne k endokrinológovi, ktorý jej odporučí vhodnú liečbu,“ vysvetľuje prof. Payer, ktorý sa spolupodieľal na presadení tohto skríningového opatrenia.
Podľa profesora Payera, hoci u nás usmernenie platí už pár rokov, je dobré, ak sa svojho gynekológa pre istotu spýtate, či vám vyšetrenie na štítnu žľazu určite urobil.
Ochorenia štítnej žľazy a tehotenstvo
Snažilky a tehotné ženy so zvýšenou či zníženou funkciou štítnej žľazy
Aj ženy liečené pre problémy so štítnou žľazou môžu vynosiť zdravé dieťatko. Ich liečba sa neprerušuje, ale musí byť ešte dôslednejšia. Hormonálne tabletky, ktoré žena berie, by nemali mať negatívny vplyv na nenarodené dieťatko, naopak, podporujú zdravý vývoj dieťaťa.
„Mal som dosť pacientiek, ktoré mali problémy so štítnou žľazou, nastavili sme im správnu liečbu a keď bolo všetko v poriadku, bez problémov otehotneli a narodili sa im zdravé detičky. To ma vždy poteší. Ešte väčšiu radosť mám, ak otehotnejú pacientky, ktoré k nám prídu, pretože majú problémy s otehotnením a nám sa podarí „zdolať“ prírodu.
V mnohých prípadoch žien išlo o tzv. subklinická formu problémov so štítnou žľazou, keď sú štandardné hormóny v normálnej hladine, takže sa zdá, že by za príčinou nemožnosti otehotnieť nemala byť štítna žľaza. My sa však vieme špecifickým vyšetrením pozrieť aj na jeden citlivý hormón, ktorého hladina v organizme môže byť trošku zvýšená.
To nám dáva signál, že v budúcnosti žena bude mať problém so štítnou žľazou. V takom prípade začneme s liečbou, ktorá sa u niekoľkých mojich pacientiek skutočne úspešne zavŕšila graviditou,“ – opisuje s nadšením prof. Juraj Payer.
Popôrodná tyreoititída
U niektorých žien sa problém so štítnou žľazou po prvýkrát objaví až po pôrode. Ide o tzv. popôrodnú tyreoititídu. Údajne postihuje asi 3,3 až 3,7 % európskych žien. Mnohé však o svojom ochorení nevedia, pretože zvýšenú únavu, podráždenosť, či nespavosť pripisujú novému spôsobu života s bábätkom. Popôrodná tyreotitída býva obvykle prechodným stavom.
Ženy, ktoré majú príznaky popôrodnej tyreotitídy, ale netrpia a neplánujú v krátkej dobe opätovne otehotnieť, nemusia podstupovať hormonálnu liečbu. Niekedy sa totiž organizmus „spamätá“ a vráti sa do normálu. Sledovanie pacientky je však nevyhnutné aspoň 4 – 8 týždňov po stanovení diagnózy.
Obdobia v živote ženy, kedy sú náchylnejšie na vznik poruchy štítnej žľazy:
» počas tehotenstva
» v priebehu šestonedelia
» pri dospievaní (počas puberty a prvej menštruácie)
» v priebehu menopauzy
Ochorenia štítnej žľazy sú osemkrát častejšie u žien ako u mužov
Na svete je viac ako 300 miliónov ľudí, ktorí majú problémy so štítnou žľazou, i keď sa predpokladá, že viac ako polovica z nich o svojom stave zatiaľ nevie. Ochorenia štítnej žľazy sú osemkrát častejšie u žien ako u mužov.
Keďže mnohé z príznakov ochorenia spájame s inými problémami a máme tendenciu bagatelizovať ich, je dôležité žiaden z problémov nenechať nepovšimnutým a konzultovať svoj stav s lekárom.
Definitívnu odpoveď, či ide o problém so štítnou žľazou, nám môže dať jednoduché krvné vyšetrenie. Štítnu žľazu by nemali podceňovať najmä budúce mamičky a snažilky, pre ktoré môžu byť pozitívne výsledky zásadné v ďalšom smerovaní liečby.