Záškrt (diftéria)
Záškrt (diftéria) je ochorenie, ktoré napriek dostupnej a účinnej očkovacej látke, stále existuje na celom svete. V minulosti sa vyskytovali ťažké epidémie, ktoré často vyústili až do smrti.
Čo je záškrt?
Nebezpečné na tomto ochorení je, že záškrt býva smrteľný!
Ovčie kiahne: občas nastanú aj komplikácie..
Riziká prenosu
Inkubačná doba
Pri záškrte je inkubačná doba veľmi krátka. V priebehu 2 – 5 dní sa v zapálenom hrdle vytvorí hnis a sivo-belavý povlak, ktorý sa podobá streptokokovému zápalu hrdla či mononukleóze. Záškrt býva sprevádzaný aj horúčkou, bolesťami brucha či končatín.
Príznaky ochorenia
Typickým býva šedo-belavý povlak na mandliach. Infekcia taktiež spôsobuje opuch, môže sa objaviť dýchavičnosť a celkovo má pacient problémy s dýchaním.
Komplikáciou záškrtu býva dusivý zápal hrtana, zápal pľúc, v extrémnych prípadoch toxíny baktérií vyvolajú zápal srdcového svalu, či poškodenie nervov s následným ochrnutím.
Diagnostika
Diagnostika sa potvrdzuje na základe vhodnej kultivácie tampónov z nosa a hrdla.
Mami, bolí ma uško. Čo robiť pri zápale ucha?
Liečba
Liečba býva účinná v prípadoch, že sa s ňou začne dostatočne skoro. V ťažkých prípadoch pri problémoch s dýchaním je namieste podávanie kyslíka, či chirurgické riešenie – tracheotómia (umelý otvor priamo do priedušnice).
Je dobré vedieť
- Pri vzniknutej infekcii je nutné chorého izolovať a prísne dbať na to, aby v žiadnom prípade neprišiel do kontaktu s osobami, ktorým chýba zaočkovanie proti záškrtu.
- Nielen počas liečby, ale aj v doliečovacom procese je namieste dodržiavať pokoj na lôžku.
- Pri včasnom zachytení a nastavení účinnej liečby má chorý pomerne dobrú perspektívu vysporiadať sa s ochorením.
- Ak dieťa neabsolvovalo očkovanie proti záškrtu, vždy o tom upovedomte lekára, ktorý ho vyšetruje. Neočkované dieťa totiž môže dostať infekciu nielen od chorého, ale aj od nosiča, ktorý nemá žiadne príznaky.
- Nikdy necestujte do krajiny, o ktorej viete, že je v nej záškrt rozšírený.
Prevencia
Základné očkovanie sa skladá z 3 dávok očkovacej látky, podaných v intervaloch 3, 5, 11, čo znamená, že prvá dávka sa podá v treťom mesiaci života novorodenca, druhá dávka o 2 mesiace a tretia dávka o 6 mesiacov po druhej dávke.
MUDr. Andrea Hervayová dodáva: „Očkovanie v troch rokoch sa zrušilo úplne, lebo sa preukázalo, že u detí v tomto veku pretrvávajú protilátky. Preočkováva sa v 6. a 13. roku života veku dieťaťa.“