Detská obezita

Soňa Palacková | 14. august 2016
Detská obezita

Detská obezita sa nám môže vkradnúť do rodiny celkom nenápadne - často si jej prvé príznaky ani neuvedomujeme. Výživu a zdravie detí majú plne v rukách rodičia. Svojimi návykmi, vzormi a životným štýlom dávajú základ do života aj svojim deťom. Deti od nás okrem výchovy a skúseností prijímajú i stravovacie či pohybové návyky ktoré si nesú životom.

Ako sa vyhnúť obezite

Úplným základom by mali byť zdravé stravovacie návyky už od raného detstva - doslova od prvých príkrmov. Obdobie jedného roka je totiž rizikovým vekom pre vznik obezity.  Zabudnite na prisládzanie ovocia a dochucovanie zeleniny, ktorú dieťaťu podávate. Zvykajte ho na prirodzenú chuť. Vvyberajte kvalitné potraviny a zabezpečte ich vyváženú a pestrú skladbu. Nevzdávajte sa hneď, ak dieťa niektorú zložku odmieta. Ku kažnému jedlu pridajte zeleninu alebo ovocie.Sskúšajte rôzne formy prípravy - dusenie, varenie, príprava na pare. Pokrmy môžete podávať aj rozmixované. Už v tomto ranom období vývoja stolujte spoločne za stolom. Pre deti je na uhasenie smädu ideálna čistá, neochutená voda.
Prečítajte si tiež: Prvé ovocné príkrmy

Dôležitý je pozitívny vzor

Nemôžete chcieť, aby dieťa jedlo zdravo ak Vám vidí na tanieri inú stravu ako má ono samo. Pripravte teda na dávku mrkvy či hrášku na tanieri aj ocka či staršieho súrodenca. Ak aj oni takúto stravu práve nemusia, je dôležité, aby pri jedle nefujkali a nehovorili ako to jesť nebudú. Je lepšie sa s nimi vopred dohodnúť a vysvetliť im, že je to pre Vás veľmi dôležité. Z kúska zeleniny sa predsa neotrávia a časom si zvyknú tiež. Aj na väčšie deti a ockov platia finty  - môžete skúsiť súťažiť, komu z Vás sa podarí zjesť najviac alebo komu sa podarí, aby ho drobec napodobnil pri jedení.

Motivujte

Ak máte už trošičku väčšie dieťa, ktoré sa snaží pomáhať, môžete ho napríklad nabádať k výpomoci  v kuchyni. Vyzvite ho, aby Vám pomohlo očistiť zeleninu do polievky a ako úplnú samozrejmosť si z očistenej zeleniny ujedajte s komentárom, aká je dobrá. Dieťa sa buď samo ponúkne tiež /snaží sa Vás napodobniť/, alebo ho jemne nabádajte vetami ako „ty máš také silné zúbky ako lev, skúsime či uhryzieš takúto mrkvičku?“   Na niektoré deti /hlavne v období vzdoru/ zaberajú vety opačné, ktoré ich vyprovokujú k reakcii. Ak teda Vaše dieťa práve reaguje na všetko „nie“, vyskúšajte vety ako „tento kalerábik musím pred tebou schovať, lebo je taký dobrý, že ty by si ho  určite celý zjedla a nemali by sme nič“  - fantázii a vynaliezavosti z Vašej strany  sa medze nekladú -  každý rodič si pozná svoje dieťa najlepšie a pri troche snahy vie ako na neho.

Kritické obdobie nástupu do školy

Ďalším obdobím, kedy je zvýšená pravdepodobnosť nástupu obezity u detí je obdobie začiatku školskej dochádzky. Ak sa doma snažíte o dodržiavanie zásadzdravého stravovania,  musíte počítať s tým, že ponúkaná strava v školskej jedálni bude iná. Paradoxne, segedínske guláše, prívarky s párkom a palacinky posypané s cukrom, deťom zvyčajne veľmi chutia. ak nemáte inú možnosť a vaše dieťa sa v škole musí stravovať, dbajte na podávanie zdravej stravy aspoň počas ostatných porcií v priebehu dňa. 
Dôležité je naučiť deti zdravo a výdatne raňajkovať.  V  mladšom školskom veku pomáha hlavne motivácia a pochvala. Takisto môžete pripravovať zdravú desiatu. celozrnný chlebík s domácou nátierkou, k tomu vždy nejaká čerstvá zeleninka alebo ako "sladkosť" čerstvé ovocie. 
Pozrite tiež: Každé desiate dieťa neraňajkuje
Menšie deti by sme nemali zaťažovať rečami o nadváhe. Skôr, ak už badáme nejaké negatívne zmeny na váhe, skúsme sa sústrediť na zmeny v životospráve a sledovanie ich dopadu na zmenu u dieťaťa.

Pohyb je nenahraditeľný

Mimoriadne vhodné je  prihlásiť dieťa  do krúžku či športového oddielu. Ak Vaša ratolesť nemá vzťah k futbalu, ale radšej by chodila na hodiny klavíru, vôbec to nevadí. Podstatné je že dieťa bude mať „pravidelné zamestnanie“, bude sa niečomu venovať a teda nebude vtedy premýšľať nad tým čo by - často z nudy -  zjedlo. 

Kritické obdobie puberty

Práve u teenagerov býva najťažšie a najcitlivejšie poradiť si s otázkou nadváhy. Deti bývajú citlivé na kritiku, preto slová treba voliť naozaj opatrne. Empatia u rodičov  či okolia by mala fungovať naplno. Už to nie je o tom, že dieťa zje to, čo mu dáte na tanier, naopak...obslúži sa aj samé, neraz zje piate cez deviate, všetko čo mu príde pod ruku. Prudko rastie a všetky zmeny vyžadujú veľký prísun potravy, jej zásadné obmedzenie by mohlo mať za následok nedostatočný prísun potrebných látok. Preto je dôležité hlavne to, čo deťom k jedlu ponúkneme.

Vráťte sa k vareniu

Kvalitné jedlo pripravené zo zdravých surovín je bezpochyby vhodnejšou alternatívou ako mrazené hranolky, hoc pripravené v rúre bez oleja. Môžno to vyznie prekvapivo, no jednou z ciest ako predísť problémom so začínajúcou obezitou je nakupovanie a varenie tých „správnych„ potravín. Variť by sme mali jedlá, ktoré sú výživovo hodnotné , nie sú premastené alebo príliš kalorické.  Ak totiž Vaše hladné dieťa po príchode zo školy vie, že nájde v chladničke skvelé  rizoto, či obľúbené mäsko,  určite ním nepohrdne a na dobošky, ktoré malo v pláne zjesť, aj zabudne. V jedálničku by mali byť hlavne mäso, ryby, strukoviny, zelenina, mlieko a mliečne výrobky.  
Domáce zásoby  potravín ako dobošky, cukríky, chipsy a podobne by sme mali obmedziť na minimum. Rovnako to platí o sladených vodách. Čo doma nie je, to sa nezje a nevypije. Vyjedanie pred televízorom skúste vypustiť, ak už to nejde tak nahradiť cereáliami či misou s nakrájaným ovocím alebo orieškami.
Zaujímavé: Výživa najmenších: Ak sladiť, tak odkedy?

Osvojte si niekoľko zásad

Ak naozaj chceme žiť plnohodnotne a zdravo a nasmerovať na túto cestu i naše deti, mali by sme sa snažiť dodržiavať nasledujúce rady.
 - nekonzumovať jedlo nárazovo a vo večerných hodiách
- vylúčiť zo svojho jedálnička nevhodné, i keď možno obľúbené potraviny s vysokým obsahom tuku a cukru
- konzumovať dostatočný príjem zeleniny a ovocia
- prijímať dostatočné množstvo tekutín, najmä čistú vodu, bylinkové čaje a čerstvé šťavy
- nemotivovať a neodmeňovať deti sladkosťami
- zabudnúť na maškrtenie pri pasívnych aktivitách
- pravidelne aktívne športujte

Dôsledky nadváhy

Nadváha prináša i u detí predpoklad na ďalšie zdravotné problémy. Okrem toho, že vo výraznej miere obmedzuje pre deti dôležitý pohyb, môže vyústiť do oveľa závažnejších diagnóz. 

Jednou z nich je napríklad cukrovka (diabetes mellitus 2. typu), ale tiež vysoký krvný tlak (hypertenzia) či srdcové choroby (kardiovaskulárne ochorenia). Obezita môže mať za následok i vznik nádorových ochorení alebo rôzne ortopedické problémy (napr. artrózy nosných kĺbov, skolióza, ploché nohy). Myslieť si, že zvýšená hladina cholesterolu v krvi či porucha látkovej premeny cukrov sa týkajú iba dospelých, je mylné. Obézne deti majú na tieto diagnózy zvýšený predpoklad. Je preto nesmierne dôležité dbať na ich správnu výživu a nepodceňovať tento problém.

Tip: Hľadáte ten správny šport pre svoje dieťa? Martina Moravcová odporúča plávanie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: