Podľa čoho poznať mimomaternicové tehotenstvo?

Redakcia | 24. august 2023
Podľa čoho poznať mimomaternicové tehotenstvo?

Mimomaternicové tehotenstvo je stav, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi mimo maternice, často v jednom z vajíčkovodov. Hoci je takýto druh tehotenstva vzácny, môže predstavovať vážne riziko pre život ženy, ak nie je včas diagnostikované a liečené.

0Ako teda spoznať príznaky mimomaternicového tehotenstva?

 1. Bolesť v podbrušku alebo boku: Bolesť môže byť stála alebo prerušovaná, môže byť lokalizovaná na jednej strane. Môže sa objaviť už v skorých štádiách tehotenstva a s pribúdajúcim časom sa zosilňuje.
 2. Nezvyčajné vaginálne krvácanie: Krvácanie môže byť slabšie alebo odlišne sfarbené ako normálna menštruácia. Môže byť červené, hnedé alebo ružové a často sa líši od bežného krvácania v tehotenstve.
 3.  Gastrointestinálne príznaky: Niektoré ženy môžu pociťovať náhle nevoľnosti, zvracanie alebo bolesti pri pohybe čriev, ktoré sú podobné symptómom zápalu slepého čreva.
 4. Závraty alebo mdloby: V prípade prasknutia vajíčkovodu a vnútorného krvácania môže žena pociťovať závraty, slabosť alebo dokonca omdlieť.
 5. Rýchly alebo slabý pulz: Mimomaternicové tehotenstvo môže spôsobiť vnútorné krvácanie, čo vedie k poklesu krvného tlaku a zmenám pulzu.
 6. Zmena výsledkov testu tehotenstva: Test môže najprv ukázať pozitívny výsledok, ale potom môže jeho intenzita slabnúť alebo sa výsledok môže zmeniť na negatívny.
 7.  Absencia embrya v maternici: Pri ultrazvukovom vyšetrení, ak je žena tehotná, ale v maternici sa nevidí žiadne embryo, môže to naznačovať mimomaternicové tehotenstvo.
Ak máte akýkoľvek z týchto príznakov alebo máte obavy z mimomaternicového tehotenstva, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Diagnostika a včasná liečba sú kľúčové k udržaniu vášho zdravia i budúcej plodnosti.

Môže porodiť žena s mimomaternicovým tehotenstvom?

Nie, žena s mimomaternicovým tehotenstvom nemôže porodiť životaschopné dieťa.
Mimomaternicové tehotenstvo je stav, keď sa oplodnené vajíčko implantuje (uhniezdi) mimo maternice, najčastejšie v jednom z vajíčkovodov. Tieto vajíčkovody nie sú anatomicky ani fyziologicky vybavené na to, aby podporovali rast a vývoj plodu. Ako rastie embryo, vajíčkovod môže prasknúť, čo spôsobuje vážne vnútorné krvácanie a môže ohroziť život ženy.

V zriedkavých prípadoch môže oplodnené vajíčko implantovať na iných miestach, ako sú vaječníky, brušná dutina alebo krček maternice, ale ani v týchto prípadoch nie je možný normálny vývoj plodu.

Ak je mimomaternicové tehotenstvo zistené včas (čo je nesmierne dôležité), lekári často odporúčajú liečbu metotrexátom, ktorá umožňuje telu prirodzene absorbovať embryonálny materiál, alebo chirurgický zákrok na odstránenie embrya a často aj postihnutého vajíčkovodu.


Pre ženy, ktoré už mali mimomaternicové tehotenstvo, je dôležité konzultovať svoju snahu o opätovné otehotnenie  s lekárom. Existuje zvýšené riziko opakovania mimomaternicového tehotenstva, ale mnohé ženy úspešne otehotnejú a porodia zdravé deti po prekonaní mimomaternicového tehotenstva.

Koľko tehotenstiev je mimomaternicových?

Mimomaternicové tehotenstvo predstavuje približne 1-2% všetkých tehotenstiev. Avšak tento percentuálny podiel môže byť vyšší u žien s určitými rizikovými faktormi. Rizikové faktory zahŕňajú predchádzajúce mimomaternicové tehotenstvo, operáciu v oblasti panvových orgánov (napr. sterilizáciu alebo operáciu vajíčkovodov), infekcie alebo zápaly v reprodukčných orgánoch, určité formy antikoncepcie (napr. vnútromaternicové teliesko, hoci je riziko relatívne nízke) a fajčenie.

Je dôležité poznamenať, že hoci je celkový podiel mimomaternicových tehotenstiev relatívne nízky, ide o vážny zdravotný stav, ktorý môže mať vážne komplikácie, ak nie je včas rozpoznaný a liečený. Ak má žena obavy alebo podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo, mala by okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Dá sa mimomaternicovému tehotenstvu predchádzať, existuje prevencia?

Mimomaternicové tehotenstvo je často spojené s určitými rizikovými faktormi, ale nie vždy je možné mu úplne predchádzať. Mnohé príčiny sú mimo kontroly. Napriek tomu existuje niekoľko krokov a opatrení, ktoré môžu ženy podniknúť na zníženie rizika vzniku mimomaternicového tehotenstva:

 • Limitovanie počtu sexuálnych partnerov: Zníženie rizika pohlavne prenosných infekcií môže znížiť riziko vzniku mimomaternicového tehotenstva. Infekcie, ako je chlamýdia alebo gonorea, môžu spôsobiť zápal vajíčkovodov a zvýšiť riziko mimomaternicového tehotenstva.
 • Používanie kondómu: Používanie kondómu môže pomôcť chrániť pred pohlavne prenosnými infekciami a tým znížiť riziko zápalu vajíčkovodov.
 • Zabrániť zápalovým ochoreniam malých panvových orgánov (PID): PID je infekcia vajíčnikov, maternice alebo vajíčkovodov. Ak je liečená včas, môže to znižovať riziko mimomaternicového tehotenstva.
 • Zvýšená informovanosť o rizikových faktoroch: Ak máte v anamnéze predchádzajúce mimomaternicové tehotenstvo, operáciu v panvovej oblasti alebo iné zdravotné problémy, konzultujte so svojím lekárom plánované tehotenstvo.
 • Včasná diagnostika: Ak plánujete tehotenstvo a máte niektoré z vyššie uvedených rizikových faktorov, môžete sa rozhodnúť pre včasnú lekársku kontrolu po zistení otehotnenia. Rýchle zistenie mimomaternicového tehotenstva môže pomôcť predchádzať vážnym komplikáciám.
 • Zvážte alternatívne metódy oplodnenia: U žien, ktoré mali opakované mimomaternicové tehotenstvá, môže byť vhodné zvážiť in vitro fertilizáciu (IVF) ako alternatívu k prirodzenému počatiu.


Hoci tieto opatrenia môžu znížiť riziko mimomaternicového tehotenstva, nie je žiadna metóda 100% účinná. 


Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: