Odborník radí: Otecko pri pôrode

Redakcia | 31. august 2023
Odborník radí: Otecko pri pôrode

Naša čitateľka Andrea sa pýta v gynekologickej poradni Prof. MUDr. Jozefa Záhumenského, aký je jeho pohľad na otecka, resp. iné sprevádzajúce osoby pri pôrode.

Odporúčate mať otecka pri pôrode?

Som ešte len v 5. mesiaci a zatiaľ nemám pozisťovaných veľa informácií ohľadne pôrodu, ale veľmi ma zaujíma, aká je aktuálna situácia ohľadne otecka pri pôrode. Vy osobne to odporúčate? Môže byť v každej pôrodnici otec prítomný? Čo keby som si chcela radšej zobrať kamarátku? Platí sa za to? Som z Košíc, preto mám zatiaľ vybranú nemocnicu Agel Košice-Šaca.

Otec alebo iná sprevádzajúca osoba pri pôrode

Na vašu otázku odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH. 

Sprievodná osoba pri pôrode má veľký význam. Vo všeobecnosti platí, že rodiaca žena by nemala ostať osamotená. Pocit opustenosti a samota zvyšuje stres a napätie, čo bráni rozvoju riadnej pôrodnej činnosti. Okrem toho pri podaní epidurálu, občas potrebuje rodička podporu a pomoc pri chôdzi.

Partner je ideálna voľba, ale nemusí byť u všetkých párov možná, preto je odporúčané v týchto prípadoch si vziať niekoho iného (kamarátku, mamu, sestru, dulu). 

Čo sa týka platby, neviem, ako to majú všetky iné nemocnice, u nás sa za prítomnosť jednej osoby pri pôrode neplatí. 

Vy chcete rodiť v nemocnici Agel, takže pokiaľ ste poistenkyňou Dôvery, za ich prítomnosť počas pôrodu i bondingu v pôrodniciach AGEL neplatíte, či už si k pôrodu vyberiete otca dieťaťa, alebo inú osobu.
Gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský je odborným poradcom a spolupracovníkom Klubu MAMA a ja v rámci Gynekologicko-pôrodníckej poradne. Registrované členky mu môžu klásť otázky na našom webe. Máte aj vy problém, s ktorým potrebujete poradiť? Pošlite svoju otázku do poradne a naši odborníci sa vám budú snažiť pomôcť svojim názorom a odporúčaním. PORAĎTE SA TU

Dôležitosť otecka alebo inej podpornej osoby

Keď sa hovorí o pôrode, často sa spomína mamička či lekári alebo pôrodné asistentky, ktorí sú s ňou. Avšak úloha otecka alebo inej blízkej osoby pri pôrode nemôže byť podceňovaná. Táto osoba často pôsobí ako zásadný pilier podpory, stability a pokoja v tomto náročnom čase.

Mnoho štúdií ukazuje, že prítomnosť otecka alebo inej blízkej osoby môže mať pozitívny vplyv na priebeh pôrodu. Nielenže môže poskytnúť emocionálnu a fyzickú podporu mamičke, ale môže tiež pomôcť zmierniť stres a napätie.

  • Emocionálna podpora

Pôrod môže byť náročný a vyčerpávajúci. Prítomnosť známej tváre môže mamičke ponúknuť pocit bezpečia. Otecko alebo iná osoba môže rodiaciu ženu povzbudzovať, držať za ruku, hovoriť upokojujúce slová a zabezpečiť, aby sa cítila milovaná a mala pocit, že je o ňu dobre postarané.

  •  Fyzická podpora

Mamička môže potrebovať pomoc s dýchaním, masážou alebo len podať dúšok vody. Otecko alebo iná osoba môže tiež komunikovať s lekármi alebo sestričkami, ak je mamička príliš vyčerpaná alebo zameraná na pôrod.

  • Komunikácia s tímom zdravotníkov

V hektickom prostredí pôrodnej sály môže byť otecko alebo iná podporná osoba spojením medzi mamičkou a lekárskym tímom. Môžu vysvetľovať alebo klásť otázky v mene rodiny a zabezpečiť, aby boli rešpektované želania a potreby mamičky.

Prítomnosť otecka alebo inej podpornej osoby pri pôrode môže byť neoceniteľná. Poskytuje emocionálnu, fyzickú a komunikačnú podporu v čase, keď je najviac potrebná. Nielenže sa  mamička cíti  podporovaná a milovaná, ale prítomnosť blízkej osoby posilňuje väzbu medzi novým životom, ktorý prichádza na svet, a tými, ktorí ho vítajú s otvoreným srdcom.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: