Opýtali sme sa za Vás: Je rúško pri pôrode naozaj nutné?

Marika Koscelníková | 15. Apr 2020
pôrod s rúškom na tvári

Mnohé budúce mamy si nedokážu predstaviť rodiť s rúškom na tvári.

Napriek tomu tie, ktoré to už majú za sebou konštatujú, že rúško je posledné, na čo v danom momente mysleli. V mnohých diskusiách budúcich mamičiek sa táto téma objavuje ako jedna z najčastejších - budúce mamy majú obavy, ako pôrod s rúškom zvládnu. Predýchavanie pri kontrakciách s rúškom na tvári?  

Má rúško v tejto situácii opodstatnenie?

Ako je to vlastne s rúškom počas pôrodu – musia ho budúce matky mať na tvári a prečo je to také dôležité? 

Opýtali sme sa  MUDr. Petra Kaščáka, primára Gynekologicko-pôrodnickej kliniky v Trenčíne.

Povinnosť nosiť rúško je momentálne na Slovensku univerzálna. Hoci som presvedčený, že je to často kontraproduktívne a sú situácie, kedy je nosenie rúška zo zdravotného hľadiska priam nevhodné, situácia na pôrodnej sále je iná. Je pravdou, že tehotné ženy nepatria medzi rizikové skupiny z hľadiska ťažkého priebehu koronavírusovej infekcie, avšak ochorieť samozrejme môžu. 

Mnohé infikované ženy nemajú žiadne klinické príznaky.

Súčasne nie je možné pri pôrode dodržať tzv. bezpečnú vzdialenosť. Pri samotnom pôrode dochádza k zvýšenej ventilácii (úsilnejšiemu dýchaniu) s vyššou pravdepodobnosťou a intenzitou šírenia kvapôčok do okolitého prostredia.

Z uvedených dôvodov je teda v súčasnosti vhodné a správne, aby na pôrodnej sále mali rúško všetci zúčastnení po celú dobu. Nikto si neželá, aby došlo k infikovaniu zdravotného personálu na pôrodnej sále, ale ani k infikovaniu rodičky, ktorú čaká obdobie šestonedelia a dojčenia dieťaťa.  

Ak majú ženy s rúškom problém, môžu rodiť bez neho? Je alternatíva?

Stretli sme sa už so ženami, ktoré si práve v tej "najkritickejšej" fáze dávali rúško dole kvôli obmedzeniu dýchania a pocitu dychovej tiesne. Mal som ohľadom tohto problému otázku budúcej rodičky, ktorá má s rúškom problém, či by mohla mať ochranný štít.  Myslím si, že aj to je možným riešením pre ženy, ktoré by rúško pri pôrode netolerovali.

Väčšina žien i manželov a partnerov však rúško pri pôrode nosí bez väčšieho problému. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: