Herpes v tehotenstve: Je nutné sa báť?
Infekcia herpes simplex sa prejavuje u určitej časti populácie, ak sú daní jedinci vo zvýšenej miere vystavení stresu, únave, objavuje sa tiež ako súčasť iných ochorení a pod.
Najčastejšie sa s ním stretávame ako s boľavými pľuzgierikmi na perách či v nose, no aj v oblasti genitálií.
Predčasný pôrod: Keď sa bábätko pýta skôr na svet
Posledná spomínaná forma má však iného pôvodcu ochorenia. Vo vzťahu ku gravidite sa za nebezpečnejšiu považuje genitálna forma, pri ktorej sa môžu popri bolestivých pľuzgierikoch objaviť aj opuchy lymfatických uzlín, horúčka, bolesti hlavy a svalov.
Po prekonaní primárnej infekcie vírus v tele ostáva v tzv. latentnej forme doživotne, ktorá môže kedykoľvek prejsť do miernej infekcie. Tehuľka s genitálnym herpesom musí byť sledovaná, lebo ochorenie môže byť príčinou potratu.
Prenos infekcie na plod počas tehotenstva je len výnimočný, riziko však prudko stúpa v prípade pôrodu, ak sú na genitáliách čerstvé herpetické lézie.
Hrozí tu závažné ochorenie novorodenca, preto sa volí pôrod cisárskym rezom. Ak však rodička ochorenie prekonala v minulosti a v čase pôrodu je v bezpríznakovom štádiu, môže rodiť aj spontánne.
Na rozdiel od genitálnej formy, výskyt herpesu na perách nepredstavuje ohrozenie pre plod.
Ako sme už spomenuli, vyskytuje sa vtedy, ak s niečím „bojujete“ – ochorenie, stres, vyčerpanie. Ak sa odstráni príčina, postupne sa stratí aj herpes (infekcia však aj tu v tele ostáva do konca života). Pomôže oddych, odbúranie stresu, správna životospráva. V čase tehotenstva sa však neodporúča používanie mastí s antivirotickou látkou.
Už mám herpes, čo teraz? Dôležité, hlavné zásady jeho ošetrenia