Cysty vs. tehotenstvo: sú naozaj nebezpečné?

Redakcia | 7. september 2017
tehotenstvo, cysty, žlté teliesko, hormóny

Cysty – tieto útvary môžu vzniknúť pred aj počas tehotenstva. Niektoré vznikajú v rámci fyziológie, niektoré sú považované za poruchy či súčasť nejakého ochorenia. Väčšina z nich je objavená ultrazvukom.

Neprehliadnite: Alchemilka – ženský plášť: zázrak na ženské ťažkosti

Cysta žltého telieska

Najčastejšia je cysta žltého telieska, tej sa však netreba obávať, pretože súvisí s tehotenstvom a sama po čase zanikne. Komplikácie nastávajú iba raritne.

Benígne cysty

Treba si uvedomiť, že tehotenstvo je stav s hormonálnou zmenou v organizme a vaječníky naň, prirodzene, reagujú, čo občas vyústi do tvorby cýst. Sú to najmä tekaluteínové cysty, ktoré vznikajú pri viacplodovej tehotnosti alebo po hormonálnej terapii vedúcej k otehotneniu. Možno spomenúť aj endometriálne či iné benígne cysty, ktoré nemusia mať za príčinu tehotenstvo.

Čo s cystou?

Namieste je však logická otázka – čo s cystou? Tu môžeme všetky tehuľky potešiť, drvivá väčšina cýst má priaznivý priebeh a počas gravidity alebo tesne po nej zanikajú, prípadne ich veľkosť ostáva nezmenená. Odporúča sa však ich sledovanie ultrazvukom, a to aj vtedy, ak rastú. Vtedy určite lekár odporúča kľudový režim doma. Tehuľka by v takom prípade nemala ani nikam cestovať, pretože prasknutie cysty je síce zriedkavá, ale závažná komplikácia, ktorá môže ohroziť plod, aj tehuľku.

Hormonálna liečba

Občas môže lekár naordinovať hormonálnu liečbu, najmä ak má žena občasné pobolievanie v podbrušku. Tá má dvojitý účinok – „posilní“ tehotnosť a donúti cystu k zmenšeniu.
Existuje však aj malá skupina cýst, ktoré musia byť riešené chirurgicky – do 17. týždňa laparoskopicky, neskôr „klasickou“ operáciou. Aj tieto pacientky v drvivej väčšine donosia a porodia zdravé bábätko.

Skutočný príbeh snažilky: Môže za to „mrcha“ cysta?
Keď menopauza príde skôr...

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: