Chyby, ktoré robíme v tehotenstve

Redakcia | 7. august 2023
chyby tehotenstvo

Ženy, ktoré čakajú svoje prvé dieťatko, často už počas tehotenstva podľahnú neovládateľnému nákupnému ošiaľu a pre nedostatok skúseností urobia aj chyby, ktoré by neskôr rady vzali späť. Niektoré z vás nám prezradili, čo by počas tehotenstva teraz urobili inak. Možno vás inšpirujú.

Jedla som za troch

Pred tehotenstvom som mala normálnu postavu, bežne som nosila veľkosť 38, hoci som si svoju hmotnosť musela strážiť. Keď som však zistila, že som tehotná, moja sebadisciplína sa náhle kamsi stratila a už som sa nedokázala ovládať. Chuť na sladké a prejedanie sa som ospravedlňovala tehotenstvom a môj partner nemal to srdce zastaviť ma – veď aj on chcel pre naše malé to najlepšie. Lenže teraz už viem, že som akurát tak škodila sama sebe. Počas tehotenstva som pribrala 24 kilogramov. Tajne som dúfala, že keď porodím, tie nadbytočné kilá sa „nejako“ stratia. Samozrejme, že sa nestratili. Ostalo mi 18 kíl navyše, a hoci sa teraz snažím schudnúť, ide to veľmi pomaly a ťažko. (Tereza)

Tehotenstvom sme sa pochválili priskoro

Z očakávania nášho prvého potomka sme boli s partnerom takí nadšení, že sme to hneď oznámili celej rodine a priateľom, a to som ešte ani neskončila prvý mesiac. Čakať do „obligátneho“ tretieho mesiaca nám pripadalo nekonečne dlho. Žiaľ, v 7. týždni som nečakane spontánne potratila a potom sme všetkým museli povedať, čo sa stalo. Boli sme z toho úplne hotoví a ešte sme to museli riešiť aj s ostatnými. Keby o tom nikto nevedel, mohli sme sa tomu vyhnúť. Túto chybu sme už pri mojom druhom tehotenstve neurobili. Teraz sa tešíme zo zdravej dvojročnej dcérky. (Lucia)

Nekrémovala som sa

Až do konca tehotenstva som bola veľmi pracovne vyťažená a každý večer som padala do postele celkom vyčerpaná. Vôbec som nemala čas riešiť nejakú prehnanú starostlivosť o svoje telo. Síce som si kúpila špeciálny olejček pre tehotné ženy, natrela som sa ním však len občas, možno raz za týždeň či dva. Teraz to ľutujem, pretože na bruchu aj na spodnej časti chrbta sa mi vytvorili nepekné strie, a hoci som schudla, stále ich vidno. Keby som sa počas tehotenstva pravidelne krémovala, možno by sa mi nevytvorili vôbec alebo by boli menej výrazné. (Marcela)

Priveľa tehotenského oblečenia

Rodila som vo februári, takže bruškatá som prežila celú zimu. A keďže bola naozaj poriadna zima a mala som už dosť veľké brucho, nakúpila som si dve zimné bundy, kabát, kopec svetrov a voľných tričiek, o nohaviciach ani nehovorím. Naivne som si myslela, že keď porodím, budem nosiť tieto voľné veci aj bez bruška. Samozrejme, že teraz, keď už mám dieťa, sa mi nechce obliekať tie obrovské šaty a hovorím si, že som tých pár mesiacov mohla vydržať  s jednou bundou a pár vecami. Nielenže je tehotenské oblečenie dosť drahé, ešte mi aj zavadzia v skrini. Som síce opäť tehotná, ale teraz mám termín pôrodu v lete, takže v zime ešte takéto veľké veci potrebovať nebudem. (Petra)

Nakúpila som samé zbytočnosti

Musím sa priznať, že v tehotenstve ma ovládla naozajstná nákupná horúčka a nakúpila som veľké množstvo zbytočností pre seba aj pre bábätko. Napríklad mi kamarátky odporúčali podprsenku na dojčenie, a tak som si ich kúpila tri kusy do zásoby – o číslo až dve väčšie, ako bola moja pôvodná veľkosť, ako mi poradila predavačka v obchode. Prsia sa mi však nejako výrazne nezväčšili (aká nespravodlivosť – konečne som si chcela užiť plný dekolt), a tak mi podprsenky vôbec nesedeli a celý čas som dojčila vo svojich starých obľúbených športových podprsenkách. Pre bábätko som kúpila veľa hračiek, aj keď prvé mesiace ich vôbec nepotrebovalo.  Potom som zistila, že som nevybrala dobre, niektoré boli príliš hlučné, iné veľmi veľké alebo tvrdé, čo som si ako novopečená mama neuvedomila a zistila som to až pri tom, keď sa s nimi dieťa hralo. Všetky tieto veci som mohla nakúpiť až neskôr, a už by som si vybrala správne. (Barbora)

Prestala som sa hýbať

Keď som zistila, že som tehotná, zo strachu o bábätko som okamžite prestala cvičiť.  Dovtedy som pravidelne dva- až trikrát týždenne chodila do posilňovne a veľmi ma to bavilo. Mala som vyšportovanú postavu, no po prvom trimestri tehotenstva by to o mne už nikto nepovedal. Moje svaly zmľandraveli, zlenivela som, odišla mi kondícia a samozrejme som aj priberala. Dohromady mi pribudlo 17 kíl. Trvalo mi dva roky, kým som sa po pôrode opäť dostala do formy. Pri druhom bábätku som aj v tehotenstve cvičila, vybrala som si tehotenskú jogu a veľa som chodila peši, strážila som si aj stravu a pribrala som iba 8 kilogramov. Po pôrode som vyzerala lepšie ako pred otehotnením. (Katarína)

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: