9 mesiacov zázrakov s našou čitateľkou Ninou - 9. časť

21.6.2010 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Čo charakterizuje posledný mesiac gravidity a na čo nezabudnúť pri balení batožiny, ktorej cieľovou stanicou bude pôrodnica? Nielen o tom sa dočítate v (takmer) záverečnej časti nášho seriálu.

Čakáme, kedy „to“ príde

Ani sme sa nenazdali a Nina je vo finále... Už majú pred sebou len malý krôčik a s manželom spoznajú svoju malú slečnu. Čo charakterizuje posledný mesiac gravidity a na čo nezabudnúť pri balení batožiny, ktorej cieľovou stanicou bude pôrodnica? Nielen o tom sa dočítate v (takmer) záverečnej časti nášho seriálu. 

Nina B.
9. mesiac tehotenstva
„Čas akoby sa spomalil a mne sa zdá, že som tehotná už celú večnosť.“

Tehotenstvo očami budúcej mamičky Niny

A sme vo finále. Dlho očakávaný deviaty mesiac je tu a my sa už nevieme dočkať nášho bábätka. Čas akoby sa spomalil a mne sa zdá, že som tehotná už celú večnosť. Veľmi sa tešíme, že „to“ už čoskoro príde, zároveň sa však zvyšujú obavy a strach z pôrodu (keďže som prvorodička). Snažím sa nepripúšťať si ich, i keď je to niekedy ťažké.   
Dýchavičnosť spôsobená tlakom na pľúca, ťarbavosť, veľkosť, časté močenie a celkový úbytok energie ma dosť unavujú, preto viac oddychujem a snažím sa fyzicky i psychicky pripraviť sa na pôrod. Zároveň dokupujem posledné veci do výbavičky našej princeznej a robím posledné úpravy pre príchod bábätka. Veci potrebné do pôrodnice pre mňa i pre bábo sú zbalené a nachystané – keby niečo..., pôrodnicu (i pôrodníka) máme vybranú a už nám neostáva nič iné, len čakať, kedy to príde a naše dievčatko sa vypýta na svet.

PS: Držte nám palce. 

9. mesiac tehotenstva z pohľadu odborníka
Píše gynekológ MUDr. Peter Brenišin

A ideme do finále! Aj keď posledné metre maratónu bývajú spravidla najťažšie, pocit, že sa blížime k nádhernému cieľu, je úžasný. Toto obdobie si treba – napriek drobným ťažkostiam – poriadne užiť. Bruško sa už nejako viditeľne nezväčšuje (síce rastie, ale už to tak pri jeho celkovom objeme nevnímame), hoci bábätko vo vnútri ešte počas deviateho mesiaca naberie posledných päť centimetrov. Zatiaľ sa drobček ohlasuje svojimi pohybmi – pozorne si ich všímajte, možno bude zaujímavé porovnať ich s obdobím jeho bdenia a spánku v období po narodení. Samozrejme, pohyby treba sledovať aj z iného dôvodu – sú indikátorom, či je bábätko v poriadku. Aj keď sme sa už o tom zmieňovali v minulom čísle (ale opakovanie je matka múdrosti), ak pohyby na dlhší čas ustanú alebo začnú byť veľmi prudké, radšej navštívte lekára.

Nádych, výdych – akosi to ide ľahšie!
Hoci bruško je už riadne veľké, tehotnej žene sa začína lepšie dýchať, pretože v poslednom mesiaci bruško trošku zostúpi smerom nadol. Tým sa zníži tlak na hornú časť hrudníka, takže sa uvoľní priestor pre pľúca. Možno to ešte nie je celkom ideálne, ale predsa len sa v tomto období budúcej mamičke dýcha podstatne ľahšie.

Namiesto toho sa môže objaviť iný problém: Je jasné, že ženy, ktoré boli kedysi zvyknuté spávať na bruchu, si to už nejaký ten týždeň dovoliť nemôžu. Niektoré z nich preto môžu mať isté ťažkosti so zaspávaním. Ale aj tie, ktoré uprednostňujú spánok v polohe na chrbte, sa môžu niekedy cítiť nepríjemne. Práve v tejto polohe totiž zväčšený obsah brušnej dutiny môže tlačiť na tzv. dolnú dutú žilu. Tým sa sťažuje odtok krvi z dolných končatín smerom k srdcu, čo nielenže zvyšuje riziko vzniku kŕčových žíl, ale môže dokonca zapríčiniť pocit nevoľnosti. (S niečím podobným sa môžete stretnúť aj počas pôrodu.)

Vhodnejšia pre spánok sa potom javí poloha na boku. Aby vás bruško neťahalo nadol a aby ste sa neobávali, že si ho v spánku príliš stlačíte, podložte si pod bruško vankúš vhodnej veľkosti. Potom môžete bez obáv spať celkom pohodlne na boku bez toho, aby vás čokoľvek rušilo. Hádam len keď sa budete chcieť obrátiť na druhý bok, budete si musieť vankúš preložiť na druhú stranu.

Poradňa – možno aj častejšie
Ako už vieme, žena má nárok na preventívne vyšetrenie počas gravidity jedenkrát mesačne. Je však možné, že v poslednom mesiaci si vás lekár pozve do poradne aj častejšie, napr. raz za dva týždne. Prečo?

Začneme od obvyklých vyšetrení – kontrola moču, krvného tlaku, hmotnosti, meranie SF (vzdialenosť od lonovej kosti po vrchný bod bruška), príp. laboratórne vyšetrenie krvi. Určite vás čaká aj ultrazvukové vyšetrenie, pri ktorom sa lekár zameriava zvlášť pozorne na kontrolu tzv. prietokov. Ide o kontrolu funkčnosti cievneho prepojenia medzi matkou a dieťatkom v oblasti placenty. Táto kontrola je mimoriadne dôležitá hlavne v prípadoch, že vás trápi cukrovka, vylučovanie bielkovín obličkami do moču, vyšší krvný tlak alebo iné ochorenie, ktoré môže negatívne ovplyvňovať stav ciev. Ak lekár zistí, že dochádza k obmedzeniu prietoku krvi cez cievy, je nutné pacientku intenzívne sledovať, pretože môže dôjsť k zhoršeniu výživy plodu. Ak takáto situácia nastane, plod sa dostáva do určitej tiesne, čo sa môže prejavovať prudkými alebo veľmi slabými pohybmi, zaostávaním v raste. V takom prípade je potrebná hospitalizácia pacientky, kde sa môže vykonávať ultrazvuková kontrola prietokov podstatne častejšie a taktiež sa kombinuje s CTG vyšetrením (kardiotokograf) oziev srdiečka plodu.

Kombinácia týchto dvoch vyšetrení zvyčajne poskytne lekárovi odpoveď na otázku, čo viedlo k zhoršeniu prietokov – i keď všetky odpovede ani dnes ešte nepoznáme. Pokiaľ by dochádzalo k ďalšiemu zhoršovaniu v zásobovaní plodu živinami, je niekedy potrebné pristúpiť k ukončeniu gravidity aj pred termínom pôrodu. V niektorých prípadoch môže ísť dokonca o mimoriadne urgentné prípady, kedy sa pristupuje k ukončeniu tehotnosti cisárskym rezom. Dôvodom pre ukončenie gravidity pred riadnym termínom môže byť aj zlý zdravotný stav matky, napr. ak je ohrozená preeklampsiou (EPH-gestóze a preeklampsii bol venovaný samostatný článok v predchádzajúcom čísle MAMA a ja 4/2010.) Sú to však, našťastie, v porovnaní s počtom narodených detí, pomerne ojedinelé prípady.

V tom optimálnom prípade sa dieťatko narodí zopár dní pred alebo po vypočítanom termíne pôrodu – za normálnu odchýlku sa považuje 10 až 14 dní v oboch smeroch. Berie sa totiž do úvahy možný posun pri oplodnení vajíčka, ku ktorému nemusí dôjsť vždy presne v strede cyklu.

Ako sa má drobček?
Dieťatko ďalej rastie – na konci tehotenstva je dlhé 48 až 52 cm, váha sa pohybuje okolo 3 000 až 3 400 g (opäť tu existujú odchýlky v oboch smeroch vzhľadom na váhu a výšku predkov dieťaťa). Tvárička plodu i jeho telíčko sú krásne zaoblené až okrúhle, nie však tučné. Už dávnejšie mu narástli mihalnice, obočie, vlásky, zato lanugo (mierne ochlpenie na telíčku) sa prakticky stratilo – môže sa ojedinele objaviť na niektorých častiach tela – medzi lopatkami, na uškách a podobne, ale aj to krátko po narodení zanikne.

Dieťatko otvára očká, cmúľa si prstíky a vo väčšine prípadov sa stavia na hlavu – doslova. Dokonca aj deti, ktoré majú v maternici inú polohu, než je tá pre pôrod najoptimálnejšia, napr. zadočkom nadol, sa často tesne pred pôrodom rozhodnú „zmeniť názor“ a otočia sa hlavičkou dole. Aj keď sa budúcej mamičke môže zdať, že tehotenstvo už trvá pridlho, treba trpezlivo vyčkať až do termínu a neskúšať žiadne „zaručené“ návody na včasnejší pôrod.

Je známe, že ak sa dieťatko narodí predčasne, býva častejšie choré a svojich vrstovníkov dobehne vzrastom a po stránke mentálneho vývoja až okolo piatich rokov, aj to za predpokladu, že mu rodičia poskytujú potrebnú starostlivosť a vytvárajú dostatočne podnetné prostredie pre duševný vývoj. Vývoj aj v poslednom mesiaci pokračuje obrovským tempom – dieťatko už má všetky orgány vyvinuté a je schopné pri špecializovanej zdravotníckej starostlivosti prežiť, aj keď sa narodí dva alebo dokonca tri mesiace pred termínom.

Treba však zdôrazniť, že len riadne donosené dieťa má dostatok času zavŕšiť svoj vývoj  v optimálnom prostredí – v tele matky. Stále ešte „dozrievajú“ pľúca, nervová sústava i srdiečko, ktoré dobre plní svoju funkciu, i keď bije takmer dvojnásobne rýchlejšie ako je tep jeho matky, čiže dosahuje 110 až 150 tepov za minútu. Preto je niekedy až nepochopiteľná snaha niektorých mamičiek, aby dieťatko prišlo na svet čo najskôr. Ak si porovnáte tých niekoľko dní či týždňov s rokmi, ktoré má dieťatko po narodení pred sebou, je vlastne nezodpovedné snažiť sa dostať bábätko na svet o čosi skôr, len aby sa mamička zbavila nepohodlnej záťaže. (Samozrejme, nehovoríme o ženách, kde je nutné k takémuto kroku pristúpiť z dôvodu vážnej zdravotnej indikácie.)

Nemusíte byť pôrodnícky expert, aby ste pochopili, že narásť z malilinkého vajíčka do veľkosti okolo 50 cm v priebehu deviatich mesiacov znamená čosi, čo už nikto z nás po narodení nedokáže.

Čakáme na deň D
Je to ten vytúžený deň, keď dlho očakávaný potomok príde s krikom na tento svet. Keď dieťatko položia po pôrode k mamičke, tá ihneď zabudne, aké dlhé či ťažké sa jej niekedy zdalo tehotenstvo, aký nekonečný alebo bolestivý sa jej zdal pôrod. Je tu nový človiečik, pre ktorého toto všetko stálo za to podstúpiť.

Kým však deň D a hodina H nastanú, užívajte si posledný mesiac tehotenstva. Venujte sa príprave na pôrod, venujte sa sebe i partnerovi. Vychutnávajte si pokoj a celonočný spánok, pretože po pôrode sa toto všetko pravdepodobne otočí o 180 stupňov. Takže – veľa šťastia a veľa zdravia pri prekonávaní cieľovej rovinky!

Z tehotenského slovníka
Pôrod 
Pri pôrode dochádza k vypudeniu plodového vajca z organizmu matky. Plodové vajce sa skladá z plodu, placenty, pupočníka, plodovej vody a obalov.
Pôrod má tri pôrodné doby:
v 1. dobe pôrodnej dochádza kontrakciami k otváraniu hrdla maternice;
2. doba pôrodná končí pôrodom plodu;
3. doba pôrodná sa končí porodením placenty.

Podľa ukončeného týždňa tehotenstva hovoríme o pôrode:
predčasnom, t. j. pôrode pred ukončeným 38. týždňom tehotenstva;
v termíne, t. j. pôrode medzi 39. až 42. týždňom tehotenstva;
potermínovom, t. j. pôrode po ukončenom 42. týždni tehotenstva.

Pôrod operačný (partus tokos) je pôrod, ktorý bol lekárskym zákrokom zmenený a fyziologické sily boli doplnené alebo úplne nahradené.
Pôrod spontánny je fyziologický proces, v ktorom kontrakcie maternice vedú k dilatácii (otvoreniu) hrdla, k porodeniu plodu pôrodným kanálom a pôrodu placenty.

Odporúčanie MAMA a ja na 9. mesiac tehotenstva
Pokiaľ ste niekedy v živote či počas tehotenstva trpeli hemoroidmi, takmer určite sa po pôrode objavia znovu. Preto nezabudnite kúpiť v lekárni čapíky či masti určené na hemoroidy a pribaľte ich do tašky prichystanej do pôrodnice. Pri výbere sa radšej poraďte s lekárnikom a vyberte prípravok vhodný pre tehotné a dojčiace ženy.

 Tip MAMA a ja
Hoci máte na výber zdravotnej poisťovne a vybavenie kartičky poistenca celých 60 dní po narodení bábätka, pediatra by ste mali mať vybraného a dohodnutého už pred jeho narodením. Pri výbere lekára sa riaďte svojím dojmom z prvého rozhovoru s ním, skúsenosťami mamičiek zo svojho okolia, ale tiež lokalitou, v ktorej má ordináciu. S dieťatkom tam totiž budete chodiť pomerne často.

MAMA a ja zisťovala (nielen) pre Ninu
Pravdepodobne ste zoznam vecí potrebných do pôrodnice dostali priamo v nej, alebo ste si nazbierali informácie od kamarátok. Pokiaľ pochybujete, či máte skutočne všetko potrebné, nahliadnite do nami odporúčaných vecí.

Do pôrodnice potrebujete:

 • 2 – 3 bavlnené košele so zapínaním vpredu na prsiach kvôli dojčeniu (mnoho mamičiek košeľu, ktorú mali pri pôrode, vyhodí, preto majte dostatočnú rezervu na pobyt v pôrodnici)
 • župan (prípadne väčšiu mikinu)
 • 5 voľnejších bavlnených nohavičiek alebo sieťových nohavičiek (to sú veľmi priedušné a pružné jednorazové nohavičky, ktoré sa dostanete kúpiť v predajni zdravotníckych potrieb alebo v niektorých lekárňach)
 • 2 podprsenky na dojčenie
 • 1 balenie tampónov do podprsenky
 • 1 – 2 balenia pôrodníckych vložiek (dostanete ich kúpiť v zdravotníckych potrebách)
 • 3 – 4 balenia klasických vložiek (vhodnejšie sú väčších rozmerov – ozn. „super“, „plus“ a pod.)
 • 8 –10 jednorazových podložiek do postele (možno sa vám zídu ešte aj doma)
 • 3 páry ponožiek a papuče
 • gumené prezuvky do sprchy (tie určite nezabudnite, ochránia vás pred plesňovými ochoreniami nôh)
 • žiletku na oholenie (pred pôrodom)
 • kalciovú masť (pomáha pri popraskaných bradavkách)
 • masť na hemoroidy (mnoho žien má po pôrode problémy s hemoroidmi, a to aj v prípade, že nikdy predtým týmto problémom netrpeli)
 • lieky, pokiaľ nejaké užívate
 • toaletný papier a papierové vreckovky
 • kozmetické potreby: zubná kefka a pasta, sprchový gél, hrebeň, šampón, mydlo, telové mlieko (pozor, nedávajte si ho na hrudník a prsia kvôli dojčeniu), krém na tvár, balzam na pery
 • 2 osušky + 1 uterák na tvár
 • odsávačku na materské mlieko
 • misku na polievku, pohár, príbor (niektoré pôrodnice to naozaj vyžadujú)
 • doklady (tehotenská knižka, občiansky preukaz, kartička poistenca, kópia sobášneho listu alebo prehlásenie o otcovstve z matriky, pôrodný plán – viac kópií)
  mobil + nabíjačku alebo telefónnu kartu, prípadne diár s kontaktmi

Čo sa vám ešte môže hodiť?
Pokiaľ je to možné, prineste si aj jednu-dve minerálky, ktoré vám prídu vhod ešte počas pôrodu, príp. po ňom. Môžete mať pripravený aj čaj alebo hroznovú nesýtenú malinovku, ktorá sa odporúča na podporu tvorby mliečka. Nielen pri pôrode oceníte CD s obľúbenou hudbou a masážny olej. Písacie potreby, poznámkový blok, prípadne knižku na čítanie.  

Manžel bude pri pôrode potrebovať

 • Pohodlné oblečenie, prezuvky, prípadne náhradné tričko či nohavice, ak by vás sprevádzal do sprchy.
 • Dostatok jedla a pitia i drobných mincí, napr. na kávu z automatu.
 • Fotoaparát či videokameru (s nabitými baterkami), aby ste stihli zachytiť prvé okamihy života vášho drobčeka. 


 Tip MAMA a ja
Spíšte si zoznam a „odškrtávajte si“, čo máte zabalené a čo vám ešte chýba. Zvýraznite si najmä veci, ktoré nemôžete mať dlhodobo zabalené (mobil, nabíjačka či doklady), aby ste na ne napokon nezabudli.

Pre bábätko do pôrodnice potrebujete:
Väčšina pôrodníc dáva novorodencom „erárne“ oblečenie, niektoré poskytujú aj plienky, ale pre istotu je dobré mať so sebou pribalené aspoň základné oblečenie.

 • zavinovačku
 • 3 dojčenské košieľky alebo tričká veľkosti 58 – 62
 • 1 – 2 bavlnené čiapočky
 • bavlnené rukavičky (bábätká mávajú zväčša dlhé nechtíky, tak sa im po pôrode dávajú rukavičky na rúčky, aby sa nepoškriabali)
 • 1 bavlnený svetrík alebo tenký kabátik veľ. 58 – 62
 • 1 – 2 bavlnené dupačky
 • 2 páry bavlnených ponožiek
 • 1 balenie jednorazových plienok ozn. ako „mini“, alebo pre novorodencov od 3 – 5 kg (odporúčame kúpiť také, ktoré majú vpredu výrez na pupček)
 • 2 – 3 klasické bavlnené plienky
 • mastičku proti zapareninám


Pred odchodom z pôrodnice si nechajte z domu priniesť oblečenie pre dieťatko, v ktorom odíde domov (tašku s oblečením prichystajte ešte pred vaším odchodom do pôrodnice).

Darčeky pre mamičky
MAMA a ja má pre novopečené mamičky špeciálny darček! V niektorých pôrodniciach (na www.mamaaja.sk si môžete skontrolovať, či k nim patrí aj tá vaša) dostávajú mamičky tzv. BABY BAG-y, čo sú tašky plné užitočných informácií. Redakcia MAMA a ja vám doň pribalila knižku Od narodenia po 1. rok, kde získate všetky potrebné znalosti o zdravom vývine a starostlivosti o bábätko. Nájdete v nej i informácie o správnom stravovaní počas dojčenia, ako si pomôcť v prípade ťažkostí s dojčením, na čo dbať pri zavádzaní prvých príkrmov, ako si poradiť pri prvých chorobách a veľa ďalšieho, čo rodičom malých detí môže robiť obavy. Pokiaľ vami vybraná pôrodnica tieto tašky neposkytuje, alebo knihu chcete mať doma čo najskôr, je možné ju aj kúpiť – prostredníctvom www.mamaaja.sk, či objednať na telefónnom čísle našej redakcie.

Ešte nekončíme!
Ak vás zaujíma, ako prebiehal Ninin pôrod i prvé dni zžívania sa s bábätkom, aj pohľad odborníka na nadchádzajúce obdobie v živote ženy, počkajte si na ďalšiu časť už o mesiac!

PRIPRAVILI: Eliška Pravdová a MUDr. Peter Brenišin