Trpíte bolesťami počas sexuálneho styku?

Dyspareunia a strata libida
19.3.2016 v kategórii Snažilky, autor AUTOR: MUDr. Ivan Kubiš, spracovala: PaeDr. Dagmar Baluchová, foto: istockphoto.com

10 najčastejších príčin straty libida a spôsoby, ako sa s nimi vyrovnať, aby bol váš sexuálny život taký, ako predtým...

Je sex tou poslednou vecou, na ktorú myslíte? Nemáte naň absolútne chuť? Je dosiahnutie orgazmu pre vás neriešiteľným problémom? V tom prípade patríte podľa odborného periodika Journal of the American Medical Association medzi 43 % žien, ktoré trápi sexuálna dysfunkcia.

Slovenské štatistiky poukazujú na to, že s niektorým typom sexuálnych problémov sa v priebehu života stretne 30 až 50 % žien. Nedostatok sexuálnej túžby sa vyskytuje u 27 % žien, anorgazmia u 25 %, bolesti pri styku u 20 %, nespokojnosť s frekvenciou stykov u 23 % žien. Žiaľ, len málo z nich kvôli tomu vyhľadá lekára.

Viac nám o tejto problematike porozpráva sexuológ MUDr. Ivan Kubiš, prezident Spoločnosti za zdravý sexuálny život. Príčinou ženských sexuálnych problémov môžu byť telesné ochorenia, užívanie niektorých liekov alebo psychogénne príčiny, ako napr. problémy v partnerskom vzťahu. Najčastejšie sú však príčiny kombinované. Odhaduje sa, že bolesťami pri sexe trpí aspoň raz za život až 50 % žien, pričom pre 15 % z nich sa tento problém stáva nočnou morou celoživotne. Najčastejšie sa na bolesť pri sexuálnom styku sťažujú 20 – 30-ročné ženy. 

Medzi dve najčastejšie príčiny bolestivého sexu u žien patrí dyspareunia a vaginizmus.

Dyspareunia vzniká najčastejšie v dôsledku zápalu či infekcií

Zaraďuje sa medzi bolestivé sexuálne poruchy. Typická je pre ňu opakujúca sa alebo trvalá bolesť v oblasti vagíny alebo podbruška, ktorá sa spája so sexuálnym stykom. Ak sa potvrdí dyspareunia, spravidla je dôsledkom zápalu, plesňových infekcií, endometriózy alebo drobných popôrodných poranení. Môže mať však aj psychickú príčinu. Pri potvrdení gynekologickej príčiny dyspareunie lekár predpíše lieky, ktoré sa do pošvy aplikujú pred stykom. Účinné sú aj uvoľňovacie cvičenia. Ak je pôvod bolesti psychosomatický, je vhodné zvážiť užívanie antidepresív.

Vaginizmus spôsobuje kŕčovité stiahnutie svalov okolo pošvy

Ide o stav, pri ktorom dochádza ku kŕčovitému stiahnutiu svalov okolo pošvového vchodu, čím dochádza k uzavretiu pošvy a k bolestivému pohlavnému styku. Ako možno vaginizmus liečiť? Optimálne je obrátiť sa na gynekológa-sexuológa. Prípadne ešte pred tým vyskúšať lubrikačný gél s anestetickým účinkom na zníženie bolestivosti vchodu do pošvy. Cieľom liečby je zabrániť bolestivému sťahu svalov. Možnosti liečby sú medikamentózne alebo cvičenie – postupné vkladanie dilatátorov väčšieho kalibru.

Ďalším problémom môže byť nedostatočná lubrikácia

Dostatočné zvlhčenie pošvy – lubrikácia a prekrvenie pošvy – sú odrazom dostatočného sexuálneho vzrušenia ženy. Lubrikácia je tvorba riedkej klzkej tekutiny v pošve, ku ktorej sa pridáva ešte sekrét Bartholinských žliaz, umiestených v pošvovom vchode. Dobrý funkčný stav sliznice pošvy je závislý na dostatočnom účinku ženských pohlavných hormónov – estrogénov. Takže suchosť pošvy môže byť aj následkom nedostatku estrogénov.

Za normálnych okolností dochádza pri dostatočnom sexuálnom vzrušení k zvlhčeniu pošvy v priebehu 10 – 30 sekúnd od začiatku stimulácie. Zvlhčenie pošvy má dve funkcie:

  1. zvyšuje pravdepodobnosť oplodnenia, lebo alkalizuje kyslé prostredie pošvy. Spermie dlhšie prežívajú a rýchlejšie sa pohybujú v alkalickom prostredí ako v kyslom. (Semeno tiež alkalizuje kyslé prostredie pošvy.)
  2. zvyšuje sexuálne pocity. Niektorých mužov vzrušuje vôňa a chuť vylúčeného sekrétu pri orogenitálnom styku. Zvlhčenie pošvy robí jej povrch klzkým, čím uľahčuje zasunutie údu.

Nedostatočné zvlhčenie býva príčinou nepríjemných pocitov muža aj ženy. Môže spôsobiť nepríjemné podráždenie a drobné poranenia výstelky pošvy. Príčiny nedostatočného zvlhčenia môžu byť rôzne. Strach o seba, partnera, nepríjemná situácia a prostredie, užívanie niektorých liekov či hormonálne poruchy.

Niektoré ženy pozorujú poruchy zvlhčenia počas užívania antikoncepcie. Mnohé ženy pociťujú zníženú lubrikáciu po pôrode a v prechode.

Ako pozitívne ovplyvniť nedostatočnú lubrikáciu

V závislosti od vyvolávajúcej príčiny existujú spôsoby, ako pozitívne ovplyvniť nedostatočnú lubrikáciu. Napr. odstrániť psychické problémy alebo situácie, ktoré tlmia dostatočnú lubrikáciu. Niektoré ženy vyžadujú dlhšiu predohru, kým dôjde k dostatočnej lubrikácii, u iných pomáha manuálna stimulácia klitorisu či iných erotogénnych oblastí tela počas styku, u ďalších sú účinné nekoitálne spôsoby dráždenia.                     

Ako pomocné prostriedky sa osvedčujú umelé lubrikanciá – gély na lokálne použitie, ktoré odstraňujú suchosť sliznice pošvy. Možno ich kúpiť v lekárňach, drogériách, sex-shopoch. Klasickým osvedčeným prostriedkom sú aj sliny. V prípadoch, keď sa u gynekológa zistí hormonálna porucha, je účinná hormonálna liečba.

Tip MAMA a ja:
Ako veľmi dobrý a prírodný lubrikant funguje bio kokosový olej. Navyše pôsobí antibakteriálne a dokáže pomôcť v počiatočnej faze kvasinkovýchinfekcií.

Nedosahujete orgazmus?

Anorgazmia je to absencia pocitového vyvrcholenia (orgazmu) pri sexuálnej stimulácii. Aké metódy sa používajú pri jej liečbe? U väčšiny žien trvá určitú dobu, kým „sa zohrajú s partnerom“ a sú schopné s ním dosahovať orgazmus. Musia teda hľadať tú správnu cestu, ako dosiahnuť vyvrcholenie pri styku s partnerom. Správna cesta nie je v častom striedaní partnerov, polôh, ani kŕčovité čakanie, „kedy to už príde“.  Žena si obvykle musí na partnera zvyknúť, aby bola uvoľnená.  Väčšina žien nie je zvedavá na artistické výkony partnerov, uprednostňujú skôr citovú stránku vzťahu, dôveru k partnerovi. Schopnosť ženy dosiahnuť orgazmus sa vyvíja postupne, maximum dosahuje od 35 rokov. Väčšina žien dosahuje orgazmus dráždením klitorisu. Je vhodné naznačiť partnerovi, ako má ženu stimulovať, aby dosiahla orgazmus. Je možnosť, aby sa stimulovala pri styku aj sama.

Taktiež niektoré lieky pomáhajú žene dosiahnuť orgazmus, ale ich úloha je skôr podporná ako rozhodujúca. Rozhodujúci pre ženu je kvalitný vzťah. Pokiaľ by problém pretrvával, treba zvážiť možnosť návštevy sexuológa, optimálne gynekológa-sexuológa.

Odpor k sexuálnemu styku - sexuálna averzia

Predstavuje odpor k pohlavnej aktivite. Môže sa týkať len samotnej súlože, alebo sa môže vzťahovať na akýkoľvek dotyk partnera. Na primárnej sexuálnej averzii sa podieľa výchova a zážitky z detstva, napr. sexuálne zneužívanie. Sekundárna averzia môže nadväzovať na obdobia vynucovanej sexuálnej aktivity, ktorá nezodpovedá potrebám ženy. Ako s ňou možno „bojovať“? Jednoduché a všeobecne účinné odporučenie zrejme neexistuje. Muž, ktorý sa rozhodne „bojovať“ proti sexuálnej averzii partnerky agresivitou, rýchlo dobojuje. Pokiaľ aj vnúti partnerke svoje predstavy o „kvalitnom“ sexe, ktoré jej nevyhovujú, spôsobí jej skôr bolesť z nedostatočnej prípravy a lubrikácie ako príjemný sexuálny zážitok.

Žena skôr ocení vnímavého partnera, ktorý nehľadí len na seba. Nie takého, ktorý si myslí, že žena jednoducho funguje na jeden gombík, či už tým myslí klitoris alebo bod G. Väčšie šance urobiť ženu šťastnou – aby sa jej milovanie páčilo, má muž, ktorý vycíti, čo je žene príjemné. Či už je to dlhšia predohra, hladkanie, bozky alebo dlhší styk. Niekedy je žena skutočne radšej, keď „to“ má už rýchlo za sebou a predlžovanie styku nemá zmysel. Tabletku na vybudovanie šťastného vzťahu teda, žiaľ, nepoznáme...

Aká bola vaša cesta za vysnívaným tehotenstvom? Napíšte nám váš príbeh, priložte foto, pošlite na twiggy@mamaaja.sk a my váš príbeh uverejníme. Pomôžete tak iným mamičkám, ktoré potrebujú povzbudiť, uveriť, či dodať odvahy a nádeje...  

Môže vás zaujímať:

Sex vo vzťahu
Zopár faktov o sexe
Malý sprievodca sexom po pôrode

Je sex tou poslednou vecou, na ktorú myslíte? Nemáte naň absolútne chuť? Je dosiahnutie orgazmu pre vás neriešiteľným problémom? V tom prípade patríte podľa odborného periodika Journal of the American Medical Association medzi 43 % žien, ktoré trápi sexuálna dysfunkcia.

Slovenské štatistiky poukazujú na to, že s niektorým typom sexuálnych problémov sa v priebehu života stretne 30 až 50 % žien. Nedostatok sexuálnej túžby sa vyskytuje u 27 % žien, anorgazmia u 25 %, bolesti pri styku u 20 %, nespokojnosť s frekvenciou stykov u 23 % žien. Žiaľ, len málo z nich kvôli tomu vyhľadá lekára. Viac nám o tejto problematike porozpráva sexuológ MUDr. Ivan Kubiš, prezident Spoločnosti za zdravý sexuálny život.

Príčinou ženských sexuálnych problémov môžu byť telesné ochorenia, užívanie niektorých liekov alebo psychogénne príčiny, ako napr. problémy v partnerskom vzťahu. Najčastejšie sú však príčiny kombinované.

Odhaduje sa, že bolesťami pri sexe trpí aspoň raz za život až 50 % žien, pričom pre 15 % z nich sa tento problém stáva nočnou morou celoživotne. Najčastejšie sa na bolesť pri sexuálnom styku sťažujú 20 – 30-ročné ženy.  Medzi dve najčastejšie príčiny bolestivého sexu u žien patrí dyspareunia a vaginizmus.

Dyspareunia

Zaraďuje sa medzi bolestivé sexuálne poruchy. Typická je pre ňu opakujúca sa alebo trvalá bolesť v oblasti vagíny alebo podbruška, ktorá sa spája so sexuálnym stykom. Ak sa potvrdí dyspareunia, spravidla je dôsledkom zápalu, plesňových infekcií, endometriózy alebo drobných popôrodných poranení. Môže mať však aj psychickú príčinu. Pri potvrdení gynekologickej príčiny dyspareunie lekár predpíše lieky, ktoré sa do pošvy aplikujú pred stykom. Účinné sú aj uvoľňovacie cvičenia. Ak je pôvod bolesti psychosomatický, je vhodné zvážiť užívanie antidepresív.

Vaginizmus

Ide o stav, pri ktorom dochádza ku kŕčovitému stiahnutiu svalov okolo pošvového vchodu, čím dochádza k uzavretiu pošvy a k bolestivému pohlavnému styku. Ako možno vaginizmus liečiť? Optimálne je obrátiť sa na gynekológa-sexuológa. Prípadne ešte pred tým vyskúšať lubrikačný gél s anestetickým účinkom na zníženie bolestivosti vchodu do pošvy. Cieľom liečby je zabrániť bolestivému sťahu svalov. Možnosti liečby sú medikamentózne alebo cvičenie – postupné vkladanie dilatátorov väčšieho kalibru.

Nedostatočná lubrikácia

Dostatočné zvlhčenie pošvy – lubrikácia a prekrvenie pošvy – sú odrazom dostatočného sexuálneho vzrušenia ženy. Lubrikácia je tvorba riedkej klzkej tekutiny v pošve, ku ktorej sa pridáva ešte sekrét Bartholinských žliaz, umiestených v pošvovom vchode. Dobrý funkčný stav sliznice pošvy je závislý na dostatočnom účinku ženských pohlavných hormónov – estrogénov. Takže suchosť pošvy môže byť aj následkom nedostatku estrogénov. Za normálnych okolností dochádza pri dostatočnom sexuálnom vzrušení k zvlhčeniu pošvy v priebehu 10 – 30 sekúnd od začiatku stimulácie.

Zvlhčenie pošvy má dve funkcie:
1. zvyšuje pravdepodobnosť oplodnenia, lebo alkalizuje kyslé prostredie pošvy. Spermie dlhšie prežívajú a rýchlejšie sa pohybujú v alkalickom prostredí ako v kyslom. (Semeno tiež alkalizuje kyslé prostredie pošvy.)

2. zvyšuje sexuálne pocity. Niektorých mužov vzrušuje vôňa a chuť vylúčeného sekrétu pri orogenitálnom styku. Zvlhčenie pošvy robí jej povrch klzkým, čím uľahčuje zasunutie údu. Nedostatočné zvlhčenie býva príčinou nepríjemných pocitov muža aj ženy. Môže spôsobiť nepríjemné podráždenie a drobné poranenia výstelky pošvy.

Príčiny nedostatočného zvlhčenia môžu byť rôzne. Strach o seba, partnera, nepríjemná situácia a prostredie, užívanie niektorých liekov či hormonálne poruchy. Niektoré ženy pozorujú poruchy zvlhčenia počas užívania antikoncepcie. Mnohé ženy pociťujú zníženú lubrikáciu po pôrode a v prechode.

Ako pozitívne ovplyvniť nedostatočnú lubrikáciu

V závislosti od vyvolávajúcej príčiny existujú spôsoby, ako pozitívne ovplyvniť nedostatočnú lubrikáciu. Napr. odstrániť psychické problémy alebo situácie, ktoré tlmia dostatočnú lubrikáciu. Niektoré ženy vyžadujú dlhšiu predohru, kým dôjde k dostatočnej lubrikácii, u iných pomáha manuálna stimulácia klitorisu či iných erotogénnych oblastí tela počas styku, u ďalších sú účinné nekoitálne spôsoby dráždenia.                     

Ako pomocné prostriedky sa osvedčujú umelé lubrikanciá – gély na lokálne použitie, ktoré odstraňujú suchosť sliznice pošvy. Možno ich kúpiť v lekárňach, drogériách, sex-shopoch. Klasickým osvedčeným prostriedkom sú aj sliny. V prípadoch, keď sa u gynekológa zistí hormonálna porucha, je účinná hormonálna liečba.

Anorgazmia

Je to absencia pocitového vyvrcholenia (orgazmu) pri sexuálnej stimulácii. Aké metódy sa používajú pri jej liečbe?

U väčšiny žien trvá určitú dobu, kým „sa zohrajú s partnerom“ a sú schopné s ním dosahovať orgazmus. Musia teda hľadať tú správnu cestu, ako dosiahnuť vyvrcholenie pri styku s partnerom. Správna cesta nie je v častom striedaní partnerov, polôh, ani kŕčovité čakanie, „kedy to už príde“.  Žena si obvykle musí na partnera zvyknúť, aby bola uvoľnená. 

Väčšina žien nie je zvedavá na artistické výkony partnerov, uprednostňujú skôr citovú stránku vzťahu, dôveru k partnerovi. Orgastická schopnosť ženy sa vyvíja postupne, maximum dosahuje od 35 rokov. Väčšina žien dosahuje orgazmus dráždením klitorisu. Je vhodné naznačiť partnerovi, ako má ženu stimulovať, aby dosiahla orgazmus. Je možnosť, aby sa stimulovala pri styku aj sama. Taktiež niektoré lieky pomáhajú žene dosiahnuť orgazmus, ale ich úloha je skôr podporná ako rozhodujúca. Rozhodujúci pre ženu je kvalitný vzťah. Pokiaľ by problém pretrvával, treba zvážiť možnosť návštevy sexuológa, optimálne gynekológa-sexuológa.

Sexuálna averzia

Predstavuje odpor k pohlavnej aktivite. Môže sa týkať len samotnej súlože, alebo sa môže vzťahovať na akýkoľvek dotyk partnera. Na primárnej sexuálnej averzii sa podieľa výchova a zážitky z detstva, napr. sexuálne zneužívanie. Sekundárna averzia môže nadväzovať na obdobia vynucovanej sexuálnej aktivity, ktorá nezodpovedá potrebám ženy.

Ako s ňou možno „bojovať“? Jednoduché a všeobecne účinné odporučenie zrejme neexistuje. Muž, ktorý sa rozhodne „bojovať“ proti sexuálnej averzii partnerky agresivitou, rýchlo dobojuje. Pokiaľ aj vnúti partnerke svoje predstavy o „kvalitnom“ sexe, ktoré jej nevyhovujú, spôsobí jej skôr bolesť z nedostatočnej prípravy a lubrikácie ako príjemný sexuálny zážitok. Žena skôr ocení vnímavého partnera, ktorý nehľadí len na seba. Nie takého, ktorý si myslí, že žena jednoducho funguje na jeden gombík, či už tým myslí klitoris alebo bod G. Väčšie šance urobiť ženu šťastnou – aby sa jej milovanie páčilo, má muž, ktorý vycíti, čo je žene príjemné. Či už je to dlhšia predohra, hladkanie, bozky alebo dlhší styk. Niekedy je žena skutočne radšej, keď „to“ má už rýchlo za sebou a predlžovanie styku nemá zmysel. Tabletku na vybudovanie šťastného vzťahu teda, žiaľ, nepoznáme...

10 najčastejších príčin straty libida
A spôsoby, ako sa s nimi vyrovnať, aby bol váš sexuálny život taký, ako predtým...

1. Antikoncepčné tabletky  
Spôsobujú zástavu ovulácie, ale môžu pôsobiť aj na útlm libida. Vysvetľuje sa to tým, že okrem dozrievania vajíčok tlmia aj druhú funkciu vaječníkov – produkciu hormónov. Je určitou zaujímavosťou, že za ženské libido je zodpovedný aj mužský pohlavný hormón – testosterón, ktorý sa produkuje v ženskom organizme a práve on zvyšuje prekrvenie a citlivosť vchodu do pošvy. Zníženie testosterónu môže spôsobiť stratu libida ženy. Negatívny účinok tabletiek na libido môže pretrvávať aj po ich vysadení. Riešením je poradiť sa so svojím gynekológom, ktorý môže zmeniť druh antikoncepčnej tabletky alebo odporučiť iný spôsob antikoncepcie (vnútromaternicová – IUD, kondóm).

2. Iné medikamenty
Niektoré lieky (napr. psychofarmaká, antihypertenzíva...) majú ako vedľajší, negatívny prejav tlmivý účinok na sexuálnu sféru. Môžu znižovať libido alebo vaginálnu lubrikáciu. V takom prípade treba zvážiť zmenu na iný liek, ktorý taký nežiaduci účinok nemá, prípadne vyskúšať lubrikačný gél, ktorý odstraňuje nepríjemné pocity pri styku.    
                        
3. Depresia
Je charakterizovaná pocitmi smútku, osamelosti, bezcennosti a únavy. Negatívne zasahuje do každodenného života, spánku a stravovacích návykov. Jeden z významných prejavov depresie je nedostatok záujmu o sex. Hoci nie je dostatočne vysvetlené, prečo depresia negatívne ovplyvňuje libido, príčiny môžu byť v nízkej sebadôvere, pocite slabej výkonnosti, čo tlmí sexuálnu túžbu.

Pomoc treba vyhľadať ihneď, najmä ak sa objavia myšlienky na smrť alebo samovraždu. V ľahších prípadoch je riešením telesné cvičenie, ktoré zvyšuje sebavedomie, náladu, pocit výkonnosti, zlepšuje krvný obeh, vrátane prekrvenia genitálií. Pri závažnejšej depresii treba vyhľadať odborníka, pomáhajú aj antidepresíva.

4. Nespokojnosť so vzhľadom
Nespokojnosť s telesným vzhľadom, bokmi, prsiami môže znižovať libido. Napriek tomu, že vás partner presviedča, že ste stále vzrušujúca. Pokiaľ sa sama necítite ako predtým, nebude to ono...

Urobte analýzu svojich pocitov. Spomeňte si na dobu, keď ste sa cítili na vrchole, sexuálne príťažlivá. Aké šaty vám sedeli, ktorý parfém? Že vám tie šaty už nesedia? Nevadí, obdarujte sa novými, v ktorých by ste sa dobre cítili. Posilní vám to sebavedomie rovnako ako cvičenie. Uvoľnia sa chemické látky v mozgu, ktoré zlepšujú náladu. Navyše cvičenie formuje postavu a dodáva viac energie.

Ak ani po týchto zmenách nebudete spokojná so svojím vzhľadom, zvážte pomoc lekára alebo psychológa, aby ste sa spoločne dostali na koreň problému.

5. Menopauza
Spôsobuje množstvo zmien v ženskom organizme. Dochádza k náhlej zástave funkcie vaječníkov, ktorá vedie k neočakávanému poklesu estrogénov, čo má za následok zníženie vaginálnej lubrikácie. Pokles testosterónu, ktorý sa tvorí vo vaječníkoch a nadobličkách,  môže byť príčinou zníženia libida, zmenšenej citlivosti klitorisu a oslabenia orgastickej schopnosti.

Hormonálne zmeny sa dávajú do súvislosti so sexuálnymi problémami, znížením energie, oslabením pamäte a nálad, znížením dotykovej citlivosti. Na erotické vzrušenie je potrebná väčšia intenzita dotykových vnemov. Obvyklé je zvyšovanie hmotnosti, únava, problémy so spánkom, takže sex môže byť tým posledným, na čo žena v menopauze myslí.

Je potrebné dať si skontrolovať krvný tlak, cholesterol a najmä porozprávať sa s lekárom o vašich problémoch. K zlepšovaniu prekrvenia genitálií prispieva autoerotika, sexuálne fantázie. Pri suchosti pošvy pomáhajú lubrikačné gély, lekár môže odporučiť estrogénovú liečbu, ktorá zvyšuje lubrikáciu a elasticitu pošvy. Treba sa otvorene porozprávať so svojím partnerom o zmenách, ktoré pociťujete. Aby si napríklad nemyslel, že vás už nevzrušuje, keď používate lubrikačný gél. Pomáha aj vibrátor, ktorý stimuluje účinnejšie ako ľudská ruka.

6. Zdravotné problémy
Zdravotné ťažkosti ako vysoký krvný tlak (hypertenzia), vysoký cholesterol, diabetes, choroby štítnej žľazy, autoimúnne ochorenia..., to všetko môže negatívne ovplyvňovať ženské libido. Výskumy potvrdzujú, že ženy s hypertenziou mávajú dvojnásobne častejší výskyt sexuálnych problémov ako ženy s normálnym krvným tlakom. Výskyt sexuálnych problémov narastá so zvyšujúcim sa vekom žien a dĺžkou trvania hypertenzie.

Prvým krokom k náprave by mal byť rozhovor s vaším lekárom o tom, ako pociťujete zmeny libida. Odporučí vám lieky, ktoré nemajú vedľajší účinok na sexuálnu sféru. S úpravou vysokého krvného tlaku dochádza obvykle aj k zlepšeniu libida. Vhodná je zmena životosprávy – pravidelné cvičenie, racionálna strava, zmeny prípadných zlých stravovacích návykov.

7. Vzťahové problémy 
Nespokojnosť a hnev, problémy vo vzťahu tlmia pocity vzrušenia a dosahovanie orgazmu. Niekedy sú to nevypovedané pocity, napríklad keď žena musí šetriť a starať sa o domácnosť, zatiaľ čo manžel utráca s kamarátmi alebo športuje. Takéto tlejúce pocity môžu byť príčinou ochladnutia libida ženy. V takomto prípade je lepšie porozprávať sa s partnerom skôr, ako dôjde k narušeniu vzťahu, ktorý hrozí rozvodom.

Každá žena túži zažívať pocit bezpečia, kľudu a šťastia. Treba si vybrať vhodný čas a pokoj na vyrozprávanie svojich argumentov, aj na vypočutie partnerovho názoru. Pokiaľ ste pokojní, a nie rozčúlení, skôr si porozumiete. Ak by ste nenašli spoločné riešenie vo dvojici, zvážte profesionálnu pomoc odborníka na partnerské vzťahy.

8. Stres
Pokiaľ ste vystresovaná platením účtov a naháňaním termínov v práci, musíte ešte zvládať úlohu matky a manželky, sexualita ide často bokom... Ťažko si užívať sex, keď ste mysľou ešte v práci a ťažia vás ďalšie starosti. Navyše sa pri strese uvoľňujú stresové hormóny, ktoré majú vplyv na ďalšie hormóny (testosterón a estrogény), ktoré majú zásadný vplyv na sexualitu. Iróniou je, že sex je známy prostriedok proti stresu, ale nasilu to často nejde. Skôr pomáha relaxácia, jóga. Nájsť si čas na partnera, nechať sa od neho masírovať, porozprávať sa po romantickej večeri, pri pohári vína. Optimálny čas na nežnosti nemusí byť ani neskoro večer po uponáhľanom dni, keď už myslíte na zajtrajšie povinnosti. Potom je vhodnejšia sobota ráno alebo poobede.

9. Pôrod a dojčenie
Počas pôrodu môže dôjsť k určitým zmenám na panvových nervoch a svaloch, čo zníži genitálnu citlivosť. Počas dojčenia sa znižujú hladiny estrogénu, ktorý zabezpečuje lubrikáciu a elasticitu pošvy, čo môže viesť k bolestivosti pri styku. Dojčenie tiež zvyšuje hladinu prolaktínu, ktorý potláča libido a znižuje testosterón. Niektoré ženy mávajú po pôrode stavy depresie, čo tiež znižuje libido. Navyše materské povinnosti uberajú zo spánku, vyčerpávajú, čo má negatívny dopad na sex.

V takomto prípade by ste sa mali porozprávať so svojím lekárom, aby sa vylúčili telesné príčiny problémov, ako aj popôrodná depresia. Treba si uvedomiť, že dojčenie je dočasná situácia, snažte sa jej prispôsobiť a nájsť si čas na komunikáciu s partnerom, objatia a nežnosti.

10. Rutina v spálni
Zmena je korením života. Bez nej sa všetko, aj sex, stáva monotónnym. Novota a vzrušenie z každého vzťahu sa po čase mení, to je zákonité. Všetky vzťahy podliehajú vrcholom a pádom, ale partnerský vzťah by si mal zachovávať prioritu pred inými každodennými pracovnými a rodinnými povinnosťami.

Vyskúšajte nové polohy, poučte sa z erotických kníh alebo videa. Cieľom nie sú rozkývané lustre a cvičenie podľa Kamasutry každú noc. Len sa snažte, aby ste neskĺzli do rutiny. Vyskúšajte sex v inom dennom čase ako obvykle, niekedy prekvapí „rýchlovka“ pred cestou do práce.

Dokonca aj keď nemáte práve náladu, sex vám zlepší krvný obeh a aj citové spojenie medzi vami a partnerom. Nájdite si čas na spoločné chvíle, prekvapte partnera. Sex poskytuje zážitky, ktoré nezažijete pri žiadnej inej činnosti...

 ...opýtali ste sa...

Na otázky adresované na redakcia@mamaaja.sk, heslo: Snažilky, odpovedá MUDr. Radomír Hredzák, PhD., vedúci lekár zo Sanatória pre liečbu neplodnosti SPLN v Košiciach.

Som rok po pôrode a moja menštruácia je síce pravidelná, ale trvá iba dva-tri dni a skôr ide o špinenie ako krvácanie. Dcérku už vyše pol roka nedojčím. Chceli by sme druhé bábätko. Môže to byť kvôli môjmu menštruačnému cyklu problém?

Slabé menštruačné krvácanie a krvácanie, ktoré trvá menej ako 2 dni, sa odborne volá hypomenorea. Môže byť prítomná pri normálnych ovulačných cykloch a vtedy nevyžaduje liečbu. Častejšie sa s ňou stretávame pri cykloch, kedy nedochádza k ovulácii. V tomto prípade môže mať žena problém s otehotnením. Menej často môže byť príčinou slabej menštruácie aj poškodenie endometria ako dôsledok kyretáže (čistenia dutiny maternice) po pôrode alebo po potrate.

Šesť mesiacov od ukončenia dojčenia je pomerne krátka doba na posúdenie, či budete mať problém s otehotnením. V prípade, že si želáte otehotnieť, máte pravidelný nechránený pohlavný styk a nepodarí sa to do 12 – 18 mesiacov, odporúčal by som návštevu gynekológa, ktorý zmonitoruje menštruačný cyklus a zistí, či dochádza k ovulácii.

Po viacročnom snažení sa o bábätko sme s manželom podstúpili potrebné vyšetrenia. Ja som v poriadku, ale u manžela sa zistil veľmi nízky počet spermií. Je možné tento stav liečiť? Naozaj je pre nás jedinou možnosťou iba asistovaná reprodukcia?

S príčinou neplodnosti páru zo strany muža sa stretávame čoraz častejšie a výskyt mužskej neplodnosti dokonca začína prevládať. Najčastejšou príčinou mužskej neplodnosti je nedostatočná tvorba normálnych pohyblivých spermií. Aby boli spermie schopné oplodnenia, musia vykazovať určité parametre, ako sú koncentrácia spermií v ejakuláte, počet pohyblivých spermií, kvalita ich pohybu a tvar. Aby spermie boli schopné oplodniť vajíčko musí ich byť v ejakuláte aspoň 20 miliónov na jeden mililiter. Aspoň polovica z celkového počtu by sa mala hýbať, v opačnom prípade nie sú schopné prejsť cez hlien krčka maternice na miesto spojenia s vajíčkom – do vajíčkovodu.

Tvorbu spermií ovplyvňuje množstvo faktorov: hormonálne poruchy, stres, škodlivé vplyvy životného prostredia, fajčenie, alkohol, pohlavné infekcie, vysoká teplota, vrodené vývojové chyby mužských pohlavných orgánov, kde patria napr. nezostúpené semenníky do mieška alebo genetické príčiny. Tvorba spermií môže byť tiež znížená po prekonaní mumpsu, alebo ak sú prítomné rozšírené pletence žíl na povrchu mieška (varikokéla).

Pri patologickom náleze je vhodné vyšetrenie spermiogramu zopakovať, ideálne by to malo byť o 3 mesiace, pretože tak dlho trvá proces vzniku a dozretia „novej várky“ spermií, v praxi postačuje aspoň trojtýždňový interval. Ak sa patologický nález potvrdí, je namieste podrobné andrologické vyšetrenie, ktoré môže odhaliť niektoré príčiny narušenej tvorby spermií. Bohužiaľ, v prevažnej väčšine prípadov nevieme zistiť, čo je príčinou poruchy tvorby spermií u konkrétneho muža, a preto nepoznáme ani efektívnu liečbu nejakými tabletkami alebo injekciami. Objavili sa síce preparáty sľubujúce zlepšenie kvality spermií, ich účinok však doteraz nebol vedecky dokázaný. Pomôcť účinne vyriešiť tento problém vieme pomocou metód asistovanej reprodukcie.

Aká bola vaša cesta za vysnívaným tehotenstvom? Napíšte nám váš príbeh, priložte foto, pošlite na fialova@orbisin.sk a my váš príbeh uverejníme. Pomôžete tak iným mamičkám, ktoré potrebujú povzbudiť, uveriť, či dodať odvahy a nádeje...

 

 

Tip MAMA a ja: Ako veľmi dobrý a prírodný lubrikant funguje bio kokosový olej. Navyše pôsobí antibakteriálne a dokáže pomôcť v počiatočnej faze kvasinkovýchinfekcií.