Nemám ovuláciu. Otehotniem?

Nemám ovuláciu. Otehotniem?
11.11.2016 v kategórii Snažilky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Poruchy ovulácie sú častou príčinou ženskej neplodnosti.

Vaša otázka:
Podľa môjho gynekológa sú príčinou mojich neúspechov v otehotnení nepravidelné, anovulačné cykly. Čo sa s tým dá robiť?

Čo spôsobuje poruchy ovulácie?

Odpovedá MUDr. Radomír Hredzák, PhD., vedúci lekár zo Sanatória pre liečbu neplodnosti SPLN v Košiciach:

Problémy s ovuláciou bývajú dôsledkom narušenia hormonálnej rovnováhy, ktorá je potrebná pre dozretie a uvoľnenie vajíčka. Najčastejším ochorením, ktoré je okrem iného sprevádzané aj poruchami ovulácie, je syndróm polycystických vaječníkov (PCOS).

K ďalším príznakom syndrómu patrí obezita, nadmerné ochlpenie, akné a nepravidelná alebo zriedkavá menštruácia. Odhaduje sa, že syndrómom polycystických vaječníkov trpí 5 – 10 % žien v reprodukčnom veku. Anovulačné cykly sa môžu vyskytovať aj u žien, ktoré nemajú ostatné príznaky PCOS.

Prečítajte si: Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)

Postup liečby pri poruchách ovulácie

Ak gynekológ prvého kontaktu stanoví diagnózu, že u ženy nedochádza k ovulácii, malo by nasledovať vyšetrenie spermiogramu partnera. Pokiaľ je spermiogram v norme, najjednoduchší postup je pokúsiť sa vyvolať ovuláciu pomocou tabletiek klomifencitrátu.

Ak na základe ultrazvuku a hormonálnych vyšetrení tabletky vyvolajú ovuláciu, môže sa pokračovať v ich užívaní aj opakovane. Ak žena neotehotnie počas 3 – 6 cyklov liečby, je vhodné vyšetriť stav vajíčkovodov pomocou laparoskopie. Ak sú vajíčkovody v poriadku, odporúčal by som skúsiť najjednoduchšiu metódu asistovanej reprodukcie, a to je inseminácia.

Prečítajte si: Lekár radí: Čo všetko treba vedieť o menštruačnom cykle

Spočíva v tom, že žena užíva hormonálne injekcie, ktoré spôsobia dozretie vajíčka, v tom čase dá partner spermie, ktoré sa spracujú (vyberú sa tie „najkvalitnejšie“) a tenkou trubičkou sa vstreknú do maternice. Cieľom inseminácie je vytvoriť optimálne podmienky, aby vajíčko uvoľnené pri ovulácii mohlo byť v tele ženy oplodnené. Tento výkon sa spravidla vykonáva v centrách asistovanej reprodukcie. V prípade zlyhania niekoľkých inseminácií je k dispozícii metóda mimotelového oplodnenia (IVF).