Keď je problémom otočená maternica...

Keď je problémom otočená maternica...
2.5.2017 v kategórii Snažilky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Vyslovil lekár diagnózu otočená maternica a vy netušíte, aký to má vplyv na vašu plodnosť? Poradí vám odborník.

Vaša otázka:

Mám maternicu otočenú dozadu, ako mi povedal môj lekár. S prvým synom som otehotnela hneď. No teraz sa snažíme už viac ako pol roka a stále nič. Môže byť problém v mojej maternici? Dá sa s tým niečo robiť, alebo sa len snažiť a nevzdávať?

Na Vašu otázku odpovedá MUDr. Radomír Hredzák, PhD.,: U väčšiny žien je maternica uložená v malej panve tak, že jej telo smeruje dopredu k lonovej kosti.

Asi u 20 % žien smeruje telo maternice dozadu, ku krížovej kosti, hovoríme o retroverzii maternice. Vo väčšine prípadov ide o vrodený stav. Menej často môže byť príčinou prekonaný zápal alebo operácia, ktoré spôsobili vznik zrastov, endometriózu alebo myomatózne uzly.

Väčšina žien nemá s takto uloženou maternicou žiadne problémy a tento stav sa zistí náhodne pri gynekologickom vyšetrení. Menej často môže takto uložená maternica spôsobovať bolesti pri pohlavnom styku alebo bolesti počas menštruácie, ak je príčinou endometrióza.

Uloženie maternice sa zistí pri bežnom gynekologickom alebo ultrazvukovom vyšetrení. Takto uložená maternica v žiadnom prípade nie je príčinou, že žena nemôže otehotnieť, ani nemá negatívny vplyv na priebeh tehotenstva.

Dokonca počas tehotenstva sa rastúca maternica dostane do zvyčajnej polohy. Ak sa vám nepodarí otehotnieť do 1 roka, odporúčal by som navštíviť špecialistu na liečbu neplodnosti, ktorý vykoná základné vyšetrenia u vás a vášho partnera.
Prečítajte si: Bolesť pri milovaní: pravda alebo výmysel?

Prečítajte si: Preventívna prehliadka vám môže zachrániť život