Prvorodička Marianna a pôrod počas korony - Každá mamička mala svoju izbu

Spracovala Marika Koscelníková | 10. Apr 2020
rodila som pocas korony

Každá budúca mama má obavy v tejto situácii. Preto vám prinášame príbehy žien, ktoré to už majú za sebou, aby ste vedeli pripraviť na to, čo vás čaká.

Keďže nastala takáto korona situácia, asi som verila do poslednej chvíle, že to snáď nebude také zlé a pôrod budeme mat taký,  ako sme si ho s partnerom predstavovali a naplánovali. Veľmi som chcela partnera pri sebe, ale nestalo sa tak...Môj prvý pôrod bol iný.

Pôrod nebude, ako som si predstavovala, ale teraz nie je čas vymýšľať

Tak som sa musela zmieriť s tým, že v pôrodnici budem sama a ani ma nik nebude môcť prísť ani len pozrieť, navštíviť, povzbudiť. Najviac ma mrzelo, že ocinko svoju prvorodenú vytúžený dcéru uvidí až po týždni. Ale čo narobíte, keď sa všetko tak veľmi zmenilo? Musíte sa prispôsobiť a zbytočne nešpekulovať a nerobiť si zlú náladu. 

Našťastie som mala aj ako prvorodička perfektný pôrod. Kontrakcie som sa snažila vydržať čo najdlhšie doma - aby som mohla byť so svojim partnerom. Keď už bolo takmer každých 5-3 minút, vyrazili sme do pôrodnice do Partizánskeho. Partner ma odprevadil ku dverám. Prišla pani z pohotovosti a opýtala sa, kam ideme - my že rodiť.

Tak po mňa prišla  sestra z pôrodnice s tým, že ak sa pôrod už rozbieha, tak priateľ z auta donesie veci  a oni mi ich odovzdajú. Už som ho viac nevidela. Všetci sme mali rúška  - aj ja aj všetci zamestnanci nemocnice. Pripojili ma na monitor a ja som predýchavala najťažšie kontrakcie v rúšku. Akože v tej chvíli a pri tých bolestiach som to ani nevnímala,  že nejaké rúško mam.. bola som rada, že som predýchala každú kontrakciu. Rúško je síce trochu problém, ale naozaj je to asi najmenší problém, keď rodíte...

Čo najdlhšie som bola doma, v pôrodnici som do hodiny porodila

Ja som mala šťastie, že to netrvalo dlho a vlastne  po príchode do nemocnice som do hodiny porodila našu nádhernú princeznú. Rúško som si dala dole len na sekundu, keď som chcela pobozkať moje dievčatko a zas som si ho nasadila.

porod

Po pôrode ma dali na izbu, na ktorej som bola sama.

Našťastie nás nebolo v pôrodnici toľko, aby sme boli viaceré spolu a tak každá mamička mala ten komfort byť na izbe sama. Myslím, že aj z bezpečnostných dôvodov to tak urobili. Atmosféra bola príjemná, akoby žiadny vírus ani nebol. Snažili sa k nám pristupovať z môjho pohľadu,  akoby bolo všetko ok  a nebyť tých rúšok na tvárach a pachu dezinfekcie, ani neviem, že sa niečo deje.

Keď som bola s dcérkou sama, rúško som nemala, ale keď niekto prišiel doktor sestra atď.,  som si rúško hneď nasadila. Zdravotný personál si vždy po príchode do izby dal na ruky dezinfekciu. Po chodbách sme sa nemohli zbytočne pohybovať a jedlo nám nosili na izby. Takže som sa cítila aj s dcérkou bezpečne.

To je moja skúsenosť a aj keď som si svoj prvý pôrod predstavovala inak, teraz som rada. Som vďačná za  príkladnú starostlivosť, milý personál a  profesionálny prístup. Rodila som v nemocnici Svet zdravia Partizánske.

Maličkú si strážim ako oko v hlave

Rodila som 26.3. a s malou sme ešte ani po troch týždňoch vonku neboli.
Žiadne návštevy k nej nepustím. Mám obavy. Je to moja jediná dcéra a snažím sa ju chrániť, ako viem. 

Mariana 
Milé mamy, máte aj svoju skúsenosť, ktorú chcete odovzdať ďalej? Napíšte nám, mnohým môže pomôcť, inšpirovať, poučiť. Píšte na adresu: koscelnikova@orbisin.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: