Dve deti hneď po sebe: Čo si sa zbláznila?

Dve deti hneď po sebe: Čo si sa zbláznila?
27.11.2019 v kategórii Príbehy, autor Mary K., foto: istockphoto.com

Asi to tak bude, ale chcela som si "odbiť" materskú naraz. Mám 15 mesačný rozdiel medzi chlapcami a aj keď som bola pripravená na všetko, je to makačka.

Otehotnela som počas dojčenia

Starší syn mal 6 mesiacov, keď som mužovi oznámila, že čakáme ďalšie. Priznám sa, že sme chceli druhé dieťa rýchlo, ale takto rýchlo asi ani nie. Ešte som dojčila, takže žiadne také, že dojčenie je ako antikoncepcia u mňa neplatí. Najprv som revala, že to asi nedám, lebo syn bol pomerne náročný a v noci nespával, ale kamarátka ma upokojila. Tiež mala deti rýchlo po sebe a nedá na to dopustiť. Baby majú rovnaké záujmy a prehrajú sa jej od mala. 

Takže s touto vidinou som sledovala, ako mi rastie bruško a tajne dúfala, že to bude dievčatko. Pán doktor potvrdil pipíka a moje nádeje na ružového poníka v izbe zhasli. Rastíka som odstavila na odporúčanie gynekológa, ale keďže bol večer dokrmovaný, viac -menej- sme to zvládli. Keďže som rodila prirodzene, nebol ani zdravotný problém. 

V 7 mesiaci som si išla poležať do nemocnice kvôli vysokému tlaku, ale inak som tehotenstvo aj "so závesom" dala v pohode. V noci sme sa pri ňom striedali s mužom. 

Dve deti (takmer) do roka

Chaos nastal až potom. Kým sme nastavili uspávanie, kŕmenie, hranie, kým sme sa všetci doma dali dokopy a starší syn pochopil, že bábä nie je hračka, mali sme doma blázinec. Ja som zosivela a muž razantne vyhlásil, že s deťmi sme skončili. Dva kusy sú viac, ako zvládame. Tu našiel pochopenie ja u mňa. Bola to jediná vec, na ktorej sme sa v tom období zhodli. 

Kúpila som si šatku a šatkovala doma Milanka, aby som mala voľné ruky. Nikdy som neuvažovala o nosení, ale situácia ma prinútila. Keby ste nás videli na prechádzke - drobec v kočíku a väčší drobec na odrážadle  niekoľko metrov pred nami či za nami.  Často som s kočíkom zašprintovala na zákrute.
Z vymieňania plienok som mala nočné mory, obaja sa zásadne posra..naraz. A vonku. 

Najhoršie bolo, keď sa "hrali". Rastík ťahal Milankovi nos, vlasy, hádzal mu loptu - čo samozrejme Milanko riadne odreval. A čo - priznám sa- vtedy mi veľmi pomohlo zapnúť youtube a detské pesničky.  Ktorá mama je v tomto bez viny, nech si to radšej nechá pre seba...

Dve deti po sebe? Nie je to med lízať

Ani neviem, ako išli tie prvé mesiace. Pomoc sme nemali, radili mi strčiť Rasťa do jaslí, ale keďže som ho poznala, bol by to boj a na to som teda energiu nemala. Nehovoriac o tom, že som nechcela riskovať rôzne kolektívne infekcie, lebo by som sa zbláznila. Chalani boli našťastie zdraví. 

dve deti po sebe

Tak ubehol pol rok a my sme si zvykli na domácu (ne)pohodu s dvoma chalanmi. Sme síce najhlučnejšia rodina v paneláku a občas sklopím oči, keď stretnem susedku, ale kto má deti, ten vie. Kto nemá, nepochopí.

Občas mám chuť zdrhnúť z domu ale potom sú dni, keď majú chlapci náladičku a ja si oddýchnem. Aj kávu dopijem ešte teplú.

Nie je to med lízať, ale už teraz vidím, že budú parťáci. Rasťo sa hrá na veľkého brata a Milanko sa na neho tak usmeje, že normálne mám slzy v očiach. Ale to ešte z hormónov, alebo adrenalínu, alebo som citlifka. Ako každá mama.

A ak uvažujete o tomto modeli - dve deti hneď po sebe, pripravte sa na ťažkosti, ale dáte to.  Takých nás je...