Zvieratá deťom prospievajú

redakcia MAMA a ja | 3. Jan 2017
Zvieratá deťom prospievajú

Prospievajú deťom zvieratá?

Vedci zistili, že fínske deti, ktoré žili so psom alebo mačkou boli menej choré a nepotrebovali brať antibiotiká. V priemere ochoreli menej na ušné infekcie, kašeľ alebo nádchu v porovnaní s deťmi, ktoré žijú v rodine bez zvierat.

Čítajte tiež: Máme psa a budeme mať dieťa - je pes vhodný k bábätku?

Podľa doktorky Eija Bergrothovej a jej kolegov z fakultnej nemocnice Kuopio vo Fínsku je jedným z možných vysvetlení fakt, že alergény a drobné mikročastice špiny uchytené na zvieratách sú dobré pre imunitný systém dojčiat.

Neprehliadnite: Pre všetkých milovníkov psov: bábätko a pes - patria k sebe?

Výskum prebiehal na 397 dojčatách, ktoré sa narodili v spomínanej nemocnici od septembra 2002 do mája 2005. Vedci ich sledovali v priebehu prvého roku života. Rodičia pravidelne v týždňových intervaloch vypĺňali denníky od tretieho trimestra tehotenstva až do veku 12 mesiacov po narodení. Zaznamenávali informácie o zdraví dieťaťa rovnako ako aj jeho kontakt so psami alebo mačkami.

Potešte oko: Dieťa a pes: 10 krásnych fotiek, ktoré sú dôkazom úžasného puta

Podľa nich je menšia pravdepodobnosť ochorenia vtedy, ak strávi dojča maximálne šesť hodín denne v prítomnosti psa. „Možným vysvetlením tohto zaujímavého zistenia môže byť fakt, že pes žijúci vonku prinesie domov alegény a mikročastice nečistôt,“ napísali vedci vo vydaní časopisu Pediatrics.

Zaujme vás: Pomóóóc, pes! - bojí sa ich vaše dieťa?

Špina a baktérie, ktoré prinesie zviera domov môžu vplývať na imunitný systém dieťaťa, čo smeruje k lepšej obrane proti vírusom a baktériám, ktoré spôsobujú respiračné problémy, uviedla doktorka Bergrothová pre agentúru Reuters.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: