Vianoce v pohode: tri týždne do Štedrého dňa

Redakcia | 4. Dec 2017
Vianoce v pohode: tri týždne do Štedrého dňa

Tu už končí všetka sranda, ak chceme mať Vianoce v pohode a všetko stihnúť, musíme začať jednotlivé úlohy riešiť naozaj každý deň.

Začnite s nákupom vianočných darčekov

Vianoce sa bez nich naozaj nezaobídu. I keď nestihnete upratať, darčeky byť jednoducho musia. Preto túto úlohu začnite vybavovať v predstihu. Ak uvažujte nad objednávkou cez internet, je najvyšší čas, pretože v predvianočnom zhone často nestíhajú ani e-shopy ani prepravcovia.

Uvažujte o vianočnom stromčeku

V tomto čase by ste už mali vedieť, či budete mať stromček živý alebo umelý. Ak volíte prvú možnosť vedzte, že predaj živých stromčekov začína už v dňoch okolo Mikuláša. Nečakajte s kúpou na posledné predajné dni, pretože sa môže stať, že namiesto krásneho voňavého krásavca vám bude obývačku zdobiť nesúmerná „metla“.

Ak si stromček zabezpečíte, uskladnite ho na chladné miesto a vložte ho do nádoby s vodou, ktorú pravidelne dolievajte.

Ak máte stromček umelý, skontrolujte, či nechýba stoja, ozdoby a funkčné osvetlenie.

Kúzlo vianočného stromu
Prečítajte si tiež:

Kúzlo vianočného stromu

Začnite s upratovaním

Väčšie upratovanie, ktoré sa robí zvyčajne iba pár krát do roka, môžete začať realizovať už teraz. Zvoľte víkend, keď sú doma i ďalší pomocníci.

Umývanie okien, pranie záclon a závesov, poriadok v komore či tepovanie kobercov a sedačky sú aktivity, s ktorými vám môže pomôcť manžel i staršie deti. Ak máte deti maličké, poproste manžela nech im radšej urobí program mimo domu. Nebudú sa motať pod nohami a dožadovať pozornosti. Zvoľte správny systém a všetko pôjde hladko!

Vianoce si vyžadujú generálne upratovanie, nemalo by to zostať len pri tradičnom utieraní prachu. Najefektívnejší výsledok dosiahnete, ak začnete od plafóna.

Najskôr povymetajte kúty, pooprašujte pavučiny a dôkladne poumývajte svietidlá. Nezabudnite ani na interiérové dvere a zárubne. To sú miesta, kde sa tiež ukladá veľa prachu a nečistíme ich pravidelne. Na drevený nábytok si zaobstarajte špeciálny prípravok.

Na rad prichádzajú okná. Toto je asi fyzicky najťažšia práca, zároveň zaberie najviac času, preto si ho vyhraďte dostatok. Umyť okná, oprať záclony a závesy a nezabudnite ani na rámy a parapety.

Kuchyňu je najlepšie čistiť večer, Keď už všetci spia. Mastnota a výpary z jedál nebudú jednoduchým orieškom, preto si zaobstarajte vhodné čistiace prostriedky alebo siahnite po prírodných pomocníkoch ako citrónová šťava, ocot, sóda bikarbóna.

Napríklad mikrovlnu ľahko očistíte potom, čo v nej budete niekoľko minúť zohrievať pohár s vodou a citrónovou šťavou.

A keďže Vianoce sú aj o pečení, tu je tip na jednoduché vyčistenie rúry. Zmiešajte balíček prášku do pečiva s vodou a touto kašovitou zmesou vytrite rúru. Nechajte pôsobiť 24 hodín a zotrite. Nezabudnite ani na špajzu, vyššie položené poličky, digestor či skrinky.

Do upratovania v tomto období je vhodné zahrnúť i chladničku a mrazničku. Vyčistite s horúcou vodou všetky poličky, povyhadzujte staré potraviny a sprehľadnite tie zostávajúce. Pre odstránenie zápachu môžete do chladničky vložiť misku s pomletou kávou.

To isté platí o mrazničke. Rozmrazte ju, urobte v nej prehľad, staré zásoby vyhoďte a urobte miesto na tie vianočné.

Nie je nad ten pocit, keď vám dom vonia čistotou. Ak patríte do skupiny tých šťastných mamičiek a manželiek, ktoré si môžu dovoliť zaplatiť upratovaciu firmu, neváhajte ani sekundu. Ušetríte neuveriteľne veľa času a môžete sa spoľahnúť na vysokú kvalitu. Vy si dom určite lepšie neupracete.

Dajte sa do pečenia

Koláčiky ako medovníčky, linecké kolieska, zázvorníky, kokosky, pusinky, tie všetky je dobré napiecť v predstihu, aby do Vianoc zmäkli (pokiaľ dovtedy nezmiznú).

Do tejto činnosti môžete zapojiť aj menšie deti. Radi vaľkajú cesto, vykrajujú i pozerajú ako sa ich výtvory pečú. A tá radosť z hotového diela je neopísateľná. Nepečte zbytočne veľa druhov, môžete sa dohodnúť s mamou, svokrou, priateľkou, že si koláčiky povymieňate.

A tiež si pečenie rozdeľte na viacero dní, večerov, nie všetko naraz. Koláčiky starostlivo uskladnite do pripravených dóz a priložte plátok jablka, aby zmäkli.

Recepty nájdete na www.mamaaja.sk/recepty

Urobte veľký nákup trvanlivých potravín

Alebo presuňte túto úlohu na manžela. Ak ho do obchodu pošlete so zoznamom, isto to zvládne, a vy máte o starosť menej. Trvanlivé potraviny vám vydržia a vám už zostane pred Vianocami dokúpiť iba drobnosti.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: