Veľkosť mozgu a výška platu: toto by ste mali vedieť

redakcia MAMA a ja | 2. Jan 2017
Veľkosť mozgu a výška platu: toto by ste mali vedieť

Sociálni vedci zistili, že v čase, keď deti opúšťajú materskú školu, je medzi nimi veľký rozdiel v potenciáli dosiahnuť dobré študijné výsledky.

Do rozdielnych množín sa dostávajú podľa toho, či pochádzajú z chudobnej alebo bohatej rodiny.

Prevažuje názor, že bohatšie matky a otcovia majú intenzívnejší štýl výchovy. Pravdepodobne častejšie čítajú svojim deťom a majú, samozrejme, aj dostatok peňazí, aby sa ubezpečili, že ich batoľa bude dobre živené.

Prečítajte si tiež: Chúďatá bohaté deti - 1. časť

Naopak, deti v chudobnej rodine často vyrastajú v chaose, majú nedostatok výživných potravín, ich domov predstavuje neraz stres. Je jasné, že takéto faktory nie sú priaznivé pre vývoj dieťaťa. Nová štúdia v časopise Nature Neuroscience prináša zaujímavý biologický zvrat v tejto problematike.

Neprehliadnite: TEST: Je vaše dieťa rozmaznané?

Pomocou MRI skenerov, z viac ako 1 000 jedincov vo veku od 3 do 20 rokov vedci zistili, že deti s chudobnými rodičmi majú rozmerovo o niečo menší mozog, než tie, ktoré vyrastajú v bohatých rodinách. Konkrétne, účastníci s nízkymi príjmami mali menšiu plochu mozgovej kôry, tej sivej hmoty v periférnej časti koncového mozgu, ktorá sa považuje za najvyššie riadiace centrum organizmu.

Mali by ste si prečítať: STOP rozmaznávaniu detí: tri pravidlá, ktoré fungujú!

Podľa vedcov, deti, ktorých rodičia zarobia menej ako 25 000 dolárov ročne mali o 6 percent menšiu plochu mozgovej kôry, než tie, ktorých rodičia zarobili aspoň 150 000 dolárov ročne. Autorka štúdie, Kimberly Nobleová, profesorka na Columbia University, sa domnieva, že fyzické rozdiely medzi mozgami bohatých a chudobných detí môžu pochádzať z vplyvu prostredia, v ktorom vyrastali.

„Nikdy nedokážete len na základe príjmu rodiny dieťaťa predvídať, aký veľký mozog má ich potomok," tvrdí Nobleová. Inými slovami, pokiaľ ide o vývoj mozgu, chudoba nie je osudnou.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: