Vekový rozdiel medzi deťmi: Takto som to vyriešila ja..

Majerová Kristína | 28. May 2018
vekový rozdiel medzi deťmi

Dilema mnohých mamičiek na ktorú neexistuje správna odpoveď. Ak ste ihneď po pôrode prvého dieťaťa dostali otázku, kedy bude druhé, viete, že je to večná téma.

Z medicínskeho hľadiska je ideálne počkať po pôrode aspoň 18 mesiacov, kým opäť otehotniete. Ideálny vekový rozdiel medzi deťmi je teda okolo 2,5 roka. Vaše telo by malo byť v najlepšej kondícii.

Ako to vyriešila naša čitateľka Kristína?

Mám dvoch chlapcov, vekový rozdiel medzi nimi je 2roky 3 mesiace. Tento rozdiel bol plánovaný a dlho som zvažovala pre a proti. Nakoniec u mňa vyhralo to, že som chcela, aby si boli súrodenci vekovo blízki, vedeli sa spolu pohrať, aby mali spoločné záujmy.

Uznávam, väčší časový odstup je možno pohodlnejší pre rodičov, rodič sa môže viac venovať individuálne každému dieťaťu. Otázne však je, aké vzťahy si neskôr súrodenci vytvoria a rodičom sa zároveň ťažšie organizuje spoločný program.

Prvý syn bol veľmi žiarlivé dieťa, nezniesol aby som mala iné dieťa na rukách. Dokonca ani svoje krstné dieťa som nemohla ani len za ruku držať na prechádzke. Veľmi som sa bála, ako znesie príchod súrodenca, či nebude veľmi žiarliť. Celé tehotenstvo sme mu hovorili, že budeme mať bábätko, asi to nechápal, ale bozkával mi bruško, hladkal ho.
Po návrate z pôrodnice ma hneď medzi dvermi objal, zavolal aj manžela a hovorí:" Mama, tato a my dvaja (deti) sme všetci rodina." Akoby to hneď pochopil.

Malý braček mu z pôrodnice doniesol malý darček, knižku a autíčko, takže sa syn necítil na vedlajšej koľaji.

Veľmi odporúčam po narodení bábätka ešte znásobiť pozornosť a venovanie sa staršiemu súrodencovi. Nesmie sa cítiť byť na vedľajšej koľaji. Netreba sa hanbiť, a ak sa dá, kľudne zapojiť aj širšiu rodinu. Ja som mala veľmi náročné druhé dieťa, ale pomáhal mi manžel a starí rodičia. Čiže paradoxne sme sa synovi venovali ešte viac, ako keď bol jedináčik.

Prvý rok bol ťažký na zladenie režimov oboch detí. Aktuálne má menší syr 1,5 roka a vedia sa spolu hrať, šantiť, jašiť, zabávať sa. Naháňajú sa vonku na odrážadlách, hrajú futbal, starší číta mladšiemu.

Čo je obdivuhodné, starší má veľmi rád mladšieho a hoci sa z mladšieho vykľúva taký malý "rýpalko", ktorý drapká, štípe, šticuje...starší mu to nevracia...akoby sa vedel vedome nad to povzniesť. Nedávno sa vo výťahu sami od seba spontánne objali, dali si pusinky...veľmi to potešilo moje materinské srdce a hoci ten prvý rok bol naozaj nesmierne náročný, stálo to zato. Ono, veľmi závisí aj od toho, aké náročné /spavé / nespavé/ uplakané bábatko máte.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: