Striedavá rodičovská starostlivosť očami tých, ktorých sa týka

PaeDr. Dagmar Baluchová | 10. Apr 2017
Striedavá rodičovská starostlivosť očami tých, ktorých sa týka

Pohľad rodiča na striedavú rodičovskú starostlivosť: Neustávajúci boj o vlastné deti

„Môj boj o vlastné dieťa sa začal pred 16 rokmi, keď sme sa rozviedli s vtedajšou partnerkou. Syn mal 2 roky a jeho matka ho začala používať ako nástroj pomsty a vydierania voči mne,“ vyznáva sa Pavol Funtál, dnes aktivista občianskej iniciatívy Otcovia.sk.  

Exmanželka mi bránila stretávať sa so synom

Po rozvode si exmanželka našla nového partnera. Stretnutia so synom boli stále problematickejšie, pretože mi ho odmietala odovzdať, v čom ju podporoval aj jej nový priateľ. Obaja dokonca vypisovali listy môjmu zamestnávateľovi, aby ma prepustil.

Agresivita exmanželky sa stupňovala, raz volala políciu, že jej kopem do dverí a vyhrážam sa jej. Polícia však rýchlo zistila, že si vymýšľa a robí všetko, aby mi neumožnila stretávať sa so synom.

Keď som chcel situáciu riešiť na „sociálke“, úradníčka mi povedala, že nemám „obťažovať“ rodinu, s ktorou už nežijem. Až keď agresívny priateľ mojej exmanželky rozbil jej byt (v prítomnosti nášho syna) a ja som jej pomohol, súhlasila s rozšírením môjho styku so synom každý druhý víkend.

Inštitút striedavej starostlivosti vtedy neexistoval. Po upokojení situácie však neustále brojila proti mne, výsledkom čoho ma syn prestal postupne navštevovať a trpí Syndrómom zavrhnutého rodiča. Keďže už mal 18 rokov, nemôžem sa obrátiť na sociálny odbor.
Prečítajte si: Ako dieťa v rozličnom veku vníma rozvod

Ani druhý vzťah mi nevyšiel

Neskôr sa mi s novou priateľkou po dvojročnej známosti narodila dcérka. Po čase sa však priateľka so mnou pre malicherné nezhody rozišla a odsťahovala z môjho bytu.

O narodení dcéry som sa dozvedel 3 dni po pôrode. Hneď som ich navštívil a prosil som priateľku, aby sa vrátila ku mne a aby sme dcéru vychovávali spolu.

Pol roka som mal akú-takú nádej, keďže mi bolo umožnené aspoň navštevovať našu dcéru. Postupne však moje požiadavky na častejšie stretávanie odmietala. Obrátil som sa na súd, ktorý mi umožnil stretávanie s dcérkou len za prítomnosti matky, ktorá ale túto situáciu zneužívala na neustále napádanie (i fyzické) mojej osoby pred dcérou.

V priebehu rokov som si na súde vymohol častejší styk s  dcérou a najmä bez prítomnosti jej matky. Situácia stále nie je uspokojivá.
Prečítajte si: Problémy detí po rozvode

Aká je realita v prípade záujmu rodiča o striedavú starostlivosť

Keď sa podarilo uviesť novelu zákona o Striedavej osobnej starostlivosti, videl som v tom nádej na zachovanie oboch rodičov pre našu dcéru, čím by bol zabezpečený jej normálny vývoj a výchova v striedavej starostlivosti.

Žiaľ, moja prosba o spoločnú mimosúdnu dohodu v zmysle tejto novely u expartnerky neuspela. Naopak, podala na súd návrh na moje obmedzenie styku s dcérkou a zrušenie mojich rodičovských práv.

Najbližšie pojednávanie máme v týchto dňoch. Na základe predošlého je prítomnosť verejnosti vylúčená (kvôli záujmu médií o náš prípad). Nepomohla ani moja námietka zaujatosti, ani argumenty, že právo na verejné prejednávanie veci je v Ústave SR.

Požiadal som prokuratúru o prokurátorsky dozor nad pojednávaním. Plánujem požiadať o prítomnosť aj zástupcu z Ministerstva spravodlivosti SR, príp. zástupcov z ľudskoprávnych organizácií. 

Realita nie je o zákone, ale o ľuďoch, ktorí rozhodujú

Najväčšou prekážkou v porozchodovej starostlivosti o deti nie je ani tak zlá či nedostatočná legislatíva, ale myslenie tých, ktorí o osude dieťaťa rozhodujú, držiac sa vety „dieťa patrí výhradne matke a otec má mať k dieťaťu obmedzený prístup“.

Tisíce detí takto prichádzajú o jedného z rodičov (skoro výhradne o otca) a sú poznačené jednostrannou výchovou.

Žiaľ, často sa na slovenskom súde stretnete s tým, že keď sa starostlivý otec domáha širšieho styku a účasti na výchove svojho dieťaťa, je považovaný za nenormálneho a súd ho podrobí mnohým ponižujúcim vyšetreniam u psychológov, ap. Mnoho slušných otcov toto odradí a vzdávajú sa.  
Prečítajte si: Striedavá rodičovská výchova: keď deti žijú „na striedačku“

Iniciatíva za práva otcov

„Tak ako je deň bez noci iba polovičným dňom, tak je výchova dieťaťa bez otca alebo bez matky iba polovičnou výchovou...“

Aj týmto heslom sa riadime v našej iniciatíve. Väčšina z nás má za sebou podobnú bolestnú skúsenosť. Aktívnou činnosťou chceme nútiť orgány štátnej moci, aby si priznali chyby a aby prestali otcov diskriminovať na základe pohlavia a umožnili im byť so svojimi deťmi.

Viac informácií možno nájsť na našej stránke www.otcovia.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: