Sťahovanie: Pár dobrých rád ako ho zvládnuť bez stresu!

Mgr. Jarmila Hýroššová | 6. Jan 2018
sťahujeme sa, nový domov, sťahovanie, balenie

Hovorí sa, že „Trikrát sa sťahovať je to isté ako raz vyhorieť!“.

Na sťahovanie môže byť veľa dôvodov: väčší alebo svetlejší byt, nové pracovné miesto, rozvod s partnerom a pod. V nasledujúcich riadkoch vám ponúkame niekoľko rád, ktoré sa vám pri sťahovaní možno zídu.

Ako urobiť sťahovanie čo najmenej stresujúcim?

Sťahovanie predstavuje pre deti veľkú zmenu v ich živote a stratu dôverne známeho prostredia. Preto nerady opúšťajú svoj starý domov. Stratia pritom svojich priateľov alebo musia zmeniť školu či škôlku? Bude teraz bývať milovaná starká, ktorú dieťa často navštevovalo, oveľa ďalej a návštevy budú obmedzené? Pre deti sú niektoré veci oveľa dôležitejšie, ako by sme si my rodičia vedeli predstaviť.

Porozprávajte sa čo možno najskôr o vašich plánoch so sťahovaním, aby si dieťa zvyklo na myšlienku zmeny prostredia. Dajte dieťaťu toľko informácií, koľko sa dá, ale dajte pozor na to, aby zodpovedali jeho veku a možnostiam chápania.

Buďte pripravení na to, že deti chcú hovoriť len krátko o téme a potom prejdú k niečomu úplne inému. Nemôžete preto od svojho dieťaťa očakávať, že bude s vami celý večer preberať plány súvisiace so sťahovaním a diskutovať o konzekvenciách z neho vyplývajúcich. Buďte skôr pripravení odpovedať na jeho otázky, s ktorými za vami príde.

Vtiahnite do procesu sťahovania aj deti: Môžu pomôcť napríklad pri plánoch so zariaďovaním alebo výbere farieb, dovoľte im zbaliť si svoje veci. Ak je možnosť, že si môžete prehliadnuť svoj nový domov v predstihu, pomôže to zmenšiť strach z neznámeho a zvyknúť si na nové prostredie.

Ako môže reagovať vaše dieťa na sťahovanie?

Možné sú všetky reakcie – od napätého očakávania až po absolútne odmietanie.

U malých detí sa môžu vyskytovať stresové reakcie ako cmúľanie palca alebo nočné pomočovanie, prípadne môže dieťa zaznamenať regres v rečovom vývine (začne sa napr. vyjadrovať ako bábätko).

Staršie deti môžu napríklad zareagovať odmietaním jedla, nespavosťou, agresivitou, poruchami pozornosti alebo tikmi, ako je špáranie v nose, ohrýzanie nechtov a pod.

Stresové reakcie sa vyskytujú vtedy, keď dieťa nechápe, čo sa okolo neho deje, cíti sa bezmocne alebo nevie inak vyjadriť svoje komplikované pocity. Preto je dôležité, aby sme brali myšlienky a obavy dieťaťa vážne a zhovárali sa s ním o nich.

sťahovanie, nový domov, byt, dom

Možné reakcie malých detí

Malé deti a deti do veku približne šiestich rokov sú spravidla najviac „sťahovania schopné.“ Ich svet je väčšinou v poriadku, kým sú v blízkosti rodičov. Najlepšie ich na sťahovanie pripravíme jednoduchými, ľahko pochopiteľnými a opakovanými vysvetleniami. Rozprávajte eventuálne príbehy, napr. rozprávky na dobrú noc, ktorých hlavná postava je približne vo veku dieťaťa a tiež sa musí sťahovať.

Nezabudnite vysvetliť dieťaťu, že jeho veci sa len dočasne zbalia do prepravných škatúľ a v novom byte/dome sa znova vybalia. Aby si dieťa nemyslelo, že mu chcete dať jeho veci preč.

Sťahovanie je dosť zlým časovým medzníkom na ďalšie zmeny v živote dieťaťa. Nezmeňte napríklad súčasne aj detskú postieľku alebo iný nábytok, ktorý poskytuje dieťaťu pocit bezpečia.

Ak máte tú možnosť, a v deň sťahovania sa vám o dieťa môže postarať niekto z príbuzných či známych, vyžijete ju! Dieťa sa tak nezúčastní aktu sťahovania. Vy rodičia ste aj tak plne zaneprázdnení sťahovaním a dieťa by toho malo čoskoro dosť a len by vám pri práci prekážalo.

Možné reakcie školákov

U školákov je prvoradá najmä otázka novej školy a nových spolužiakov. Škola zohráva dôležitú úlohu v živote dieťaťa. Zmena školy sa prejaví častokrát oveľa badateľnejšie ako len zmena miesta. Zistite si, či je nová škola s učebnými plánmi na rovnakej úrovni alebo dokonca ešte ďalej ako tá predchádzajúca. Ďalej by ste si mali tiež dobre premyslieť, či sa presťahujete cez letné prázdniny alebo počas školského roku.

Ak sa sťahovanie uskutoční cez prázdniny, má dieťa možnosť zžiť sa trochu s novým okolím ešte pred začiatkom školského roku. Na druhej strane ale „ukrátite“ svoje dieťa o posledné prázdniny so starými priateľmi.

Užitočná je aj emocionálna podpora v starom domove. Zorganizujte veľkú megarozlúčkovú párty, na ktorú nikto len tak ľahko nezabudne! Nech si deti nezabudnú vypýtať akýkoľvek kontakt na starých kamarátov a rozdať lístočky alebo vizitky s novou adresou.

Ako vníma sťahovanie mládež?

Tínedžer chápe, čo znamená sťahovanie a aj dôvody, ktoré k tomu vedú. Napriek tomu však máloktorému mladému človeku príde sťahovanie vhod. Vďaka nemu stráca svoj okruh priateľov, ktorý je často najdôležitejšou časťou jeho života.

Zmena školy je aj pre tínedžera veľkým zásahom do života, najmä vtedy, ak sa dostane do školy, kde sa odlišujú učebné plány, príp. sa učia iné cudzie jazyky, ako v škole predchádzajúcej. Mládež môže mať v tejto súvislosti zvláštne správanie. Len málo pomáha, keď na to budeme reagovať autoritatívne. I prázdne výroky ako „Uvidíš, že si zvykneš“ alebo „Čas vylieči všetky rany“ pomáhajú iba veľmi málo.

Ak chcete tínedžerovi pomôcť, aby prijal myšlienku o sťahovaní, sú rozhovory jediným riešením. Počúvajte ho a dajte mu najavo, že vám jeho názory nie sú ľahostajné. Ale vysvetlite mu zároveň, prečo je sťahovanie nevyhnutné.

Prenechajte zariaďovanie detskej a mládežníckej izby svojim deťom – aj vtedy, ak sa to nezhoduje s vašimi predstavami. Aspoň sa budú tínedžeri cítiť medzi svojimi štyrmi stenami dobre.

Ako uskutočniť sťahovanie?

Deň sťahovania je bezpochyby dňom zmeny a zlomu. Najdôležitejšia izba v novom dome je detská izba. Začnite preto so zariaďovaním práve tejto izby, aby si vaše dieťa našlo bezpečné miesto, zatiaľ čo sa vy budete venovať ďalším miestnostiam.

Nečakajte, že dieťa bude pripravené na to, aby začalo hneď v novej škole. Dajte mu pár dní čas, aby si zvyklo a našlo svoj pokoj. V škole sa väčšinou počíta u nových detí s fázou adaptácie v trvaní približne šiestich týždňov. Ak si dieťa ani po šiestich až ôsmich týždňoch nezvykne, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc.

Symptómy ťažkostí s prispôsobovaním sa napr. sú: bolesti hlavy a brucha, skľúčenosť až po skutočnú depresiu, utiahnutosť, zhoršenie známok a asociálne správanie, ako klamstvá, krádeže, bitky.

Sťahovanie po rozvode

Ak je sťahovanie nevyhnutné kvôli rozvodu alebo rozchodu, potrebuje dieťa zvláštnu podporu, lebo sa obáva, že s dôverne známym prostredím stratí aj jedného rodiča. Aj keď navštívi cez víkend druhého rodiča (väčšinou otca), musí si teraz zvyknúť na to, že cez týždeň zostáva iba s mamou.

Veľkým plusom by bolo, ak by sa nový byt nachádzal v blízkosti starého. Ľahšie by sa dali zorganizovať návštevy, ak by obaja rodičia bývali v blízkosti. Pevné pravidlá pri zavedení návštev pomôžu dieťaťu zvládnuť sťahovanie. Často ide pri sťahovaní sa kvôli rozvodu o zhoršenie podmienok na bývanie (väčšinou menšie priestory, namiesto rodinného domu byt a pod.).

Dieťa potrebuje čas, aby si zvyklo a prekonalo stres zo sťahovania. Môže sa stať, že bude reagovať poruchami spánku, alebo bude nevyrovnané a viac závislé od vás. Pri dlhotrvajúcich problémoch by ste nemali váhať vyhľadať odbornú pomoc.

Zoznam vecí, na ktoré by ste nemali pri sťahovaní zabudnúť:

  • Hovorte so svojimi deťmi dostatočne včas o dôvodoch a priebehu sťahovania.
  • Chodí vaše dieťa do školy alebo škôlky? Myslite ešte počas bývania v pôvodnom bydlisku na to, že dieťa treba v novom bydlisku prihlásiť do týchto zariadení.
  • Kam s deťmi počas sťahovania? Spýtajte sa priateľov alebo starých rodičov, či sa vám postarajú o deti. V prípade, že to nejde, zabezpečte si varovanie niekým iným, najmä u bábätiek a malých detí, inak vás zaručene čaká chaos. Väčšie deti môžu pri sťahovaní pomáhať. Dajte im konkrétne úlohy.
  • Nakreslili ste si plán sťahovania? Na skici by ste si mohli zakresliť, kam pôjde v novom byte nábytok. To ušetrí jeho zbytočné prenášanie. Deti môžu eventuálne tiež naplánovať, kam má v detskej izbe prísť posteľ alebo polička s knihami.
  • Kedy zbaliť hračky? Úplne nakoniec, presne ako nábytok z detskej izby. Detské veci potom vybaľte a uložte v novom byte ako prvé, tak si deti rýchlejšie zvyknú.
  • Plyšové zvieratko treba mať poruke. Takúto vec nenechajte zmiznúť iba tak v škatuli, ale dajte ju dieťaťu v deň sťahovania do ruky. Bude mať dôverne známeho utešiteľa.
  • Čo nesmie chýbať? Ohrievač na fľaše, plienky, jedlo pre dieťa... by mali byť v novom byte poruke. Najlepšie je zbaliť tieto veci do posledných škatúľ a previezť ich potom vlastným autom.
  • V zimných mesiacoch nové miestnosti vykúriť, aby bolo prijatie do nového domova teplé.
  • Ako zabezpečiť dobrý štart? Spoznávajte so svojím dieťaťom okolie. Predstavte sa spoločne novým susedom, možno si nájdete aj takýmto spôsobom nových priateľov. Dovoľte dieťaťu, aby si domov priviedlo nových spolužiakov.  

 

 

 

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: