Prečo ženy odbúravajú alkohol inak ako muži a ako nás môže prekvapiť už jeden pohárik
Viete, prečo ženy často pociťujú účinky alkoholu intenzívnejšie než muži, prečo nás niekedy už jeden pohárik „dá do pozoru“ a prečo s vekom naša tolerancia k alkoholu klesá?
Čo sa deje v našom tele po príjme alkoholu?
Po požití sa alkohol rýchlo vstrebáva do krvného obehu cez steny žalúdka a tenkého čreva. Absorpcia alkoholu po jeho požití závisí od rôznych faktorov, ako napríklad množstvo či koncentrácia alkoholu, prázdny či plný žalúdok, celková telesná hmotnosť a metabolizmus. Napríklad, ak máme v žalúdku jedlo, alkohol sa vstrebáva pomalšie, pretože potrava spomaľuje jeho prechod do tenkého čreva. Preto tá všetkým známa rada – nepiť na prázdny žalúdok...
Následne dochádza k štiepeniu alkoholu, ktoré prebieha najmä v pečeni prostredníctvom chemických reakcií, vďaka ktorým je rozložený na menej toxické látky, ktoré môže telo bezpečne odstrániť. Pri tomto procese je dôležitá prítomnosť enzýmov, najmä alkoholdehydrogenáza (ADH) a aldehyddehydrogenáza (ALDH).
- ADH premieňa v bunkách pečene alkohol (etanol) na acetaldehyd, ktorý je toxickejší ako samotný alkohol, preto je pre telo dôležité jeho rýchle ďalšie spracovanie. Ak by ste hľadali vinníka nevoľnosti, bolesti hlavy, povestnej „opice“, a nechcete to celé zviesť všeobecne na alkohol, práve ste spoznali vinníka – acetaldehyd.
- Na rad prichádza enzým ALDH, ktorý premieňa toxický acetaldehyd na acetát, ktorý sa v ďalšom kroku rozkladá na vodu a oxid uhličitý.
Alkohol naše telo teda zmetabolizovalo, už ho musí „iba vylúčiť“ prostredníctvom moču, potu a najmä dychu (preto alkoholové testy dokážu detekovať prítomnosť alkoholu v tele).
Prečo si s alkoholom poradí každé telo iným tempom?
Ako som už spomínala, rýchlosť samotnej absorpcie alkoholu po jeho požití závisí od rôznych faktorov a je naozaj individuálna. V podstate najväčší vplyv majú genetika, pohlavie, telesné zloženie, samotný zdravotný stav, aktuálna dispozícia (či už fyzická alebo psychická) a do istej miery aj „zvyk“.
Genetika
Genetika zohráva veľmi významnú úlohu v metabolizme alkoholu, keďže existujú genetické variácie v génoch kódujúcich enzýmy ADH a ALDH, čo vedie k rozdielom v schopnosti jednotlivcov spracovať alkohol. Niektoré genetické varianty ADH môžu urýchliť premeny etanolu na acetaldehyd, zatiaľ čo určité varianty ALDH môžu spomaliť premeny acetaldehydu na kyselinu octovú.
Zdravotný stav
Choroby, únava alebo oslabený imunitný systém môžu spôsobiť, že alkohol má silnejší účinok, pretože telo sa nedokáže dostatočne rýchlo vyrovnať s jeho spracovaním. A samozrejme, ľudia s poškodenou pečeňou alebo s ochoreniami pečene majú metabolizmus alkoholu pomalší a náchylnejší na toxické účinky.
Telesné zloženie
Alkohol je rozpustný vo vode, tým pádom sa šíri najmä do tkanív s vysokým obsahom vody, čo znamená, že jeho účinky môžu byť silnejšie u ľudí s nižším obsahom vody v tele. Naopak, väčšia telesná hmotnosť a vyšší podiel svalovej hmoty môžu „zriediť“ alkohol v tele, pretože alkohol sa rozloží na väčší objem tela.
Zvyk
Pravidelná konzumácia alkoholu môže zvýšiť toleranciu, ale zároveň sa logicky zvyšuje riziko zdravotných problémov.
Pohlavie
Ženy majú tendenciu spracúvať alkohol pomalšie a tak čelia jeho silnejším účinkom pri nižšom množstve v porovnaní s mužmi.
Rozdiely v rýchlosti spracovávania alkoholu medzi ženami a mužmi
Jedným z hlavných dôvodov, prečo ženy spracúvajú alkohol inak ako muži, je rozdiel v telesnom zložení. Ženy majú v priemere vyššie percento telesného tuku a nižší podiel vody v tele. Keďže alkohol sa distribuuje vo vode, nižší objem telesnej vody u žien vedie k vyššej koncentrácii alkoholu v krvi po konzumácii rovnakého množstva ako u mužov.
Okrem toho ženy majú prirodzene nižšiu hladinu enzýmu ADH v žalúdku a pečeni, ktorý je zodpovedný za spomínané štiepenie alkoholu. Znamená to, že menšie množstvo alkoholu sa v žalúdku neutralizuje skôr, než sa dostane do krvi. V dôsledku toho sa väčšie množstvo alkoholu vstrebáva do krvného obehu, čo vedie k vyššej koncentrácii alkoholu. Významný je aj samotný vplyv hormónov (hladina estrogénu), resp. hormonálne zmeny počas cyklu (napríklad tesne pred menštruáciou môžu ženy pociťovať silnejšie účinky alkoholu). Taktiež užívanie hormonálnej antikoncepcie môže spomaliť odbúravanie alkoholu.
Mesiac bez alkoholu: Výzva pre tých, ktorí si radi doprajú večerný pohárik
Prečo nás niekedy ovplyvní jeden pohárik a inokedy zvládneme viac?
Aktuálna predispozícia, či už z hľadiska psychiky, fyzickej kondície, prípadne vnútorného stavu organizmu ovplyvňuje, ako rýchlo sa u nás prejaví konzumácia alkoholu. Príjem potravy a pitie na „prázdny žalúdok“ už boli spomenuté. Rýchlosť „prejavenia sa“ ovplyvňuje aj zloženie jedla, ktoré sme zjedli. Mastné a ťažké jedlá môžu spomaliť vstrebávanie alkoholu.
Ako sme sa už dozvedeli, hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu môžu tiež mať vplyv na to, ako nás alkohol ovplyvní. O rýchlosti pitia, teda čím rýchlejšie „obraciame“ poháriky, tým skôr sa dostaví „účinok“, polemizovať netreba. To isté platí aj o druhu alkoholu, tie s vyšším obsahom alkoholu majú rýchlejší účinok. Tiež nápoje sýtené oxidom uhličitým, ako šampanské, alebo miešané nápoje s tonikom, urýchľujú vstrebávanie alkoholu. Dehydratácia zvyšuje koncentráciu alkoholu v krvi – pitný režim je aj v tomto prípade dôležitý.
Samozrejme, nesmieme zabúdať na stres či únavu, ktoré nám opäť môžu dopomôcť k zvýšenej citlivosti na alkohol. Preto môžeme cítiť rozdiel, ak sme si v stresovom období dali dva poháriky na nejakej oslave a cítili sme sa úplne inak, ako to bolo napríklad na dovolenke, kedy sme boli oddýchnutí a uvoľnení.
Prečo s vekom tolerancia k alkoholu klesá?
S pribúdajúcim vekom dochádza k zmenám v telesnom zložení – znižuje sa svalová hmota a zvyšuje sa telesný tuk. Taktiež klesá celkový obsah vody v tele, čo vedie k vyššej koncentrácii alkoholu v krvi. S pribúdajúcim vekom sa celkový metabolizmus spomaľuje, čo znamená, že telo potrebuje viac času na spracovanie alkoholu. Pečeň a ďalšie orgány zodpovedné za metabolizmus alkoholu môžu byť menej efektívne, čo spomaľuje odbúravanie alkoholu a zvyšuje jeho účinky. Klesá aj aktivita enzýmov štiepiacich alkohol. V neposlednom rade úlohu zohrávajú aj niektoré lieky.
Vplyv alkoholu na trávenie
- Alkohol môže dráždiť sliznicu žalúdka a čriev, čo má za následok zvýšenú produkciu kyseliny chlorovodíkovej. To vedie k vzniku vredov a problémom s trávením, ako sú nevoľnosť, pálenie záhy alebo zápal žalúdka.
- Taktiež môže ovplyvniť vstrebávanie živín, vitamínov a minerálov a spôsobiť nerovnováhu v tráviacom systéme. Najviac sú ovplyvnené vitamíny B, vitamín A, C a kyselina listová.
- U niektorých ľudí alkohol urýchľuje črevnú peristaltiku, čo môže spôsobiť hnačku.
- Zabúdať by sme nemali ani na pankreas. Pri nadmernom príjme alkoholu môže dochádzať k dráždeniu pankreasu až k jeho zápalu.
Alkohol v rodine: Deti vedia, že ste pili
Ako dlho trvá, kým alkohol opustí telo
Vo všeobecnosti pečeň spracováva alkohol rýchlosťou približne 0,1 gramu na kilogram telesnej hmotnosti za hodinu. Tento čas však môže byť ovplyvnený množstvom faktorov spomínaných vyššie, vrátane telesnej hmotnosti, pohlavia, veku, zdravotného stavu pečene a genetiky. Alkohol z tela úplne „neodíde“, kým ho pečeň kompletne nespracuje a nevylúči jeho metabolity cez moč, pot a dych. Dovtedy môžeme stále pociťovať niektoré účinky alkoholu alebo jeho dozvuky.
Spoliehať sa na tabuľky, ktoré uvádzajú orientačný čas odbúravania alkoholu, sa preto neodporúča. Môžete ich brať orientačne, ale určite sa nedržte na 100 percent toho, ak vám podľa tabuľky vychádza, že napríklad o štyri hodiny bude alkohol odbúraný.