Pozor na bezdrôtové slúchadlá

Michaela Klamová | 6. november 2022
Bezdrôtové slúchadlá

Bezdrôtové slúchadlá sa stali návykovými nielen u mladých ľudí. Mnohí ich z uší nevyťahujú ani vtedy, ak nie sú zapnuté. Aký vplyv to má na uši?

To, ako telo reaguje na dlhodobú prítomnosť cudzieho predmetu v uchu, vieme vďaka štúdiám ľudí s načúvacími prístrojmi.

Zápal stredného ucha
Prečítajte si tiež:

Zápal stredného ucha

Dlhodobé nosenie bezdrôtových slúchadiel spôsobuje ušiam problémy

Pri dlhom nosení nastáva problém s ušným mazom. Ten je pre ucho nesmierne dôležitý a mal by v tenkej vrstve pokrývať ucho. Maz zvlhčuje pokožku, slúži ako prevencia infekcií a bariéra pre vírusy, baktérie, hmyz či vodu( ext. zdroj prevencia infekcií). Ucho slúži ako kanál, ktorým sa produkovaný maz posúva smerom von, kde jednoducho postupne vypadáva. Ucho je teda dokonalo samočistiace a akýkoľvek predmet v ňom tento prirodzený proces blokuje. 

Bežné nosenie slúchadiel nemá negatívny dopad, no dlhodobé používanie spôsobuje, že sa maz hromadí, nemá možnosť prirodzene vysychať, čo môže viesť k zápalom či plesňovým a iným infekciám. Dochádza tiež k nadprodukcii ušného mazu, ktorý sa začína hromadiť a môže ucho upchať, čo môže spôsobiť ťažkosti so sluchom, bolesti, svrbenie, závraty či tinitus. 

Aj keď používate slúchadlá iba príležitostne, nezabúdajte na ich čistotu – mali by ste ich nielen pravidelne čistiť, ale aj správne skladovať, aby ste si do ucha nezaniesli vírusy, baktérie či plesne.
Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: