Počuli ste už o Münchausenovom syndróme? Sú také matky...

Redakcia | 30. Oct 2019
Počuli ste už o Münchausenovom syndróme? Sú také matky...

Len nedávno sa médiami prehnala správa o matke, ktorá dieťatku spôsoboval zranenia len preto, aby bola ona sama užitočná. O čo ide?

 Ide o veľmi vzácne ochorenie psychického pôvodu, ktoré sa častejšie vyskytuje u matiek. Vyvoláva nereálne predstavy o tom, že ich deti sú choré a potrebujú lekársku pomoc. 

Matky potrebujú ocenenie, že sú  "dobré"

V skutočnosti tieto matky, na oko pôsobiace ako veľmi starostlivé, dokonca až úzkostné, svoje deti týrajú. Prichádzajú s dieťaťom k lekárovi a snažia sa ho presvedčiť, že je choré. Pritom mu chorobu či zdravotné ťažkosti spôsobujú samy.

Psychiatri si Münchausenov syndróm vysvetľujú tak, že ženy chcú presvedčiť svoje okolie o tom, že sú dobrými matkami a príkladne sa o svoje deti starajú. Varovným signálom môžu byť neustále choroby všetkých detí v rodine.

Matka si choroby dieťaťa vymýšľa. V horšom prípade ich sama vyvoláva

Matka si neustále vymýšľa choroby u svojich detí, ktoré je však len veľmi ťažké overiť. Napríklad zvýšená horúčka v predchádzajúci deň, zvracanie či bolesti hlavy. Lekári tak v snahe zistiť príčinu ťažkostí, ktoré matka popisuje, pristupujú k najrôznejším vyšetreniam, podávaniu liekov alebo dokonca operáciám, ktoré môžu mať nezvratný stav na zdravie detí.

Psychicky choré ženy so svojimi deťmi v podobných situáciách často menia lekára a nemocnice, čo im umožňuje ďalšie a invazívnejšie vyšetrenia dieťaťa. Niektoré ženy trpiace Münchausenovým syndrómom idú ešte ďalej a svojim deťom podávajú rôzne látky, ktoré u nich choroby vyvolajú. Odborníci odhadujú, že 9 až 31% prípadov sa končí tragicky.

 

Odhaliť tieto matky je veľmi zložité

Najmä u menších detí je však pre lekárov i zdravotné sestry veľmi zložité odhaliť matkin podvod. Na prvý pohľad môže žena pôsobiť ako starostlivá a vzorná matka, veľmi sa zaujímajúca o zdravotný stav dieťaťa, komunikujúca so zdravotníkmi. A hoci je toto psychické ochorenie ojedinelé, je veľmi nebezpečné. Je preto dôležité odhaliť také prípady čo najskôr, pretože ide o zdravie i životy detí.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: