Odborník radí: Cytologické vyšetrenie novou metódou

Redakcia | 19. júl 2023
Cytologické vyšetrenie novou metódou LBC

Aj vás čaká cytologické vyšetrenie krčka maternice? Môžete využiť novú metódu.

Vaša otázka:

Chystám sa na pravidelné cytologické vyšetrenie krčka maternice. Aké sú rozdiely medzi konvečnou a LBC metódou? Dopláca sa na ňu? Som poistená v Dôvere.

Cytologické vyšetrenie novou metódou – LBC

Na vašu otázku odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

Klasická cytológia sa robí tak, že sa nabraný ster rozmaže po podložnom sklíčku, ofarbí a pod mikroskopom odčíta. LBC sa robí inak, ster z takej drobnej štetky sa vytrasie do roztoku, ktorý sa v laboratóriu dá do centrifúgy, čím sa očistia bunky od okolitých "nečistôt" - hlienu, rozpadnutých buniek, baktérii a podobne. Scentrifugované čisté bunky sa potom rozotrú na sklíčko ofarbia a odčíta pod mikroskopom.

Čo sa týka záchytnosti ochorení, nemal by byť v oboch prípadoch rozdiel, ale LBC má menej často tzv. nehodnotiteľných prípadov, kedy treba vyšetrenie zopakovať, preto sa považuje za presnejšiu metódu. Okrem toho sa dá pri LBC vyšetriť aj prítomnosť HPV vírusu.

Čo sa týka úhrady, o tomto naozaj nemám informácie, viem, že niekde sa za LBC vyberajú peniaze, ale pokiaľ mám správne informácie, poisťovňa to v istom časovom intervale prepláca.

Očkovanie proti HPV
Prečítajte si tiež:

Očkovanie proti HPV

Cytologické vyšetrenie LBC u gynekológa bezplatne v Dôvere

Jednoduché, rýchle a takmer bezbolestné vyšetrenie krčka maternice metódou LBC je zamerané na odhalenie rakoviny. Za vyšetrenie sa bežne dopláca 25 až 30 €, poistenky Dôvery ho majú bezplatne

Gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský je odborným poradcom a spolupracovníkom Klubu MAMA a ja v rámci Gynekologicko-pôrodníckej poradne. Registrované členky mu môžu klásť otázky na našom webe. Máte aj vy problém, s ktorým potrebujete poradiť? Pošlite svoju otázku do poradne a naši odborníci sa vám budú snažiť pomôcť svojim názorom a odporúčaním. PORAĎTE SA TU 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: