Odborníčka radí: Smiem užívať magnézium počas dojčenia?

Redakcia | 20. Jun 2017
Odborníčka radí: Smiem užívať magnézium počas dojčenia?

Je potrebné počas dojčenia užívať magnézium? Na túto otázku odpovedá odborníčka na výživu.

Vaša otázka:

Mám dve dcérky a nedávno k nám do rodiny pribudol vytúžený chlapček. Dcérky som dojčila, všetko bolo relatívne v pohode. No teraz mám pocit, že toto dojčenie je úplne iné ako boli tie predchádzajúce, pretože mlieko sa mi akosi nechce spúšťať, respektíve mám pocit, že trvá veľmi dlhý čas, kým sa z prsníka uvoľní. Možno sa viac pozorujem, no keď užijem magnézium, mám pocit, že sa mi akoby viac tvorilo, aj sa ľahšie z prsníka uvoľňuje. Skúšam si dávať len jednu tabletku raz za dva-tri dni, neviem, či robím správne a či to nie je iba mojou psychikou. Moja otázka teda znie, môže magnézium podporovať uvoľňovanie mliečka z prsníka?

Magnézium (horčík) je pre organizmus dôležité

Na Vašu otázku odpovedá MUDr. Katarína Vicianová, I. detská klinika DFNsP a LFUK: Vlastný pocit vás určite neklame. Naozaj každé dojčenie je úplne iné, lebo každé dieťatko je iné. Všeobecne vieme, že chlapci v novorodeneckom veku sa „horšie piplú a vyžadujú viac trpezlivosti ako dievčatká“.

Aj vek matky zohráva úlohu v celom procese materstva. No určite váš synček dobre prospieva a úspešne ho dojčíte.

Horčík (magnézium Mg) patrí medzi minerálne, čiže anorganické látky. V našom tele sa nachádza v miligramových množstvách a zaraďuje sa spolu s vápnikom, draslíkom, fosforom, sodíkom a sírou medzi makroelementy.

Mikroelementy sa v našom tele nachádzajú  v mikrogramoch, teda sú to stopové prvky a z nich najdôležitejšie v našom tele sú železo, meď, zinok, selén, jód, fluór, mangán, chróm, kobalt či molybdén.

Približne 70 %  horčíka sa nachádza v kostiach, ale je aj vo svaloch a nervovom tkanive. Zúčastňuje sa na metabolizme cukrov, tukov a bielkovín.

Horčík pôsobí predovšetkým na činnosť svalstva, a to na spojenie nervov so svalom. Preto sa nedostatok horčíka prejavuje zvýšeným sťahom svalov, ktorý môže vyústiť až v kŕče.

Ďalším rovnako dôležitým pôsobiskom tohto prvku je kosť. Tu horčík aktivuje kostné bunky a zvyšuje mineralizáciu kosti. Ďalej vieme, že posilňuje imunitný systém, zabraňuje vzniku žlčových či obličkových kameňov, pomáha pri liečbe vysokého tlaku, zúčastňuje sa na hormonálnej činnosti.

Horčík pomáha predchádzať i srdcovocievnym ochoreniam, cukrovke, podporuje činnosť žlčníka, čriev i močového mechúra. Nadbytok horčíka je nepravdepodobný, ale pri vyššom užití nastávajú laxačné účinky.

Prečítajte si: Strava dojčiacej matky - 6 zásad pre dojčiace mamičky

Ako sa prejavuje nedostatok magnézia v organizme?

Pri nedostatku však hrozí znížená funkčnosť obličiek, štítnej žľazy, prištítnej žľazy i nervového systému.

Medzi prejavy nedostatku horčíka v organizme patrí podráždenosť, migréna, kŕče v nohách, únava, padanie vlasov, ale aj lámavosť nechtov či vyššia kazivosť zubov.

Zistilo sa, že doplnenie stravy tehotných žien o horčík vedie k zníženiu rizika predčasného pôrodu a krvácania. Často sa uvádza aj jeho preventívne pôsobenie pred syndrómom náhleho úmrtia dieťaťa.

Zvýšený príjem horčíka sa odporúča tehotným a dojčiacim ženám, ľudom vykonávajúcim namáhavú fyzickú prácu a intenzívne športujúcim.

Tiež ho vo zvýšenej miere potrebujú ľudia, ktorí sa často a intenzívne potia, ľudia starší ako 50 rokov, kardiaci a diabetici, osoby, ktoré nadmerne a pravidelne konzumujú alkohol a ľudia užívajúci niektoré lieky ako diuretiká alebo antibiotiká.

Z dennej odporúčanej dávky horčíka sa za fyziologických okolností vstrebáva v zažívacom trakte jedna tretina. V žiadnom prípade však neplatí, že čím vyššia dávka, tým vyššie vstrebávanie.

Denný príjem horčíka by sa teda v ideálnom prípade mal odvíjať od zdravotného stavu, ale aj životného štýlu. Odporúčaná denná dávka horčíka je pre tehotné ženy 400 mg a pre dojčiace 450 mg.

Prečítajte si: Ako chutí materské mlieko? Záleží od toho, čo mamička zje!

Ktoré potraviny sú bohaté na horčík (magnézium)?

Medzi potraviny bohaté na horčík patria strukoviny (fazuľa, šošovica, sója, hrach), orechy, pšenica (celozrnné pečivo, otruby), listová zelenina (špenát), brokolica, sušené marhule, ale aj kakao či čokoláda.

Magnézium priamo nepodporuje uvoľňovanie mliečka, ale určite mu napomáha cez uvedené účinky. Na stiahnutie myoepiteliálnych buniek mliekovodov a tým na uvoľnenie materského mlieka počas dojčenia pôsobí oxytocín, a to cez tzv. uvoľňovací, čiže oxytocínový  let-down reflex.

Je všeobecne známe, že matke sa lepšie tvorí, ale aj uvoľňuje mlieko, ak si dôveruje, je v pokojnom rodinnom prostredí, bez úzkosti a stresu.

Naopak, vyčerpanosť, nedostatok stravy a tekutín, nedostatok spánku a strach o dieťatko zhoršujú uvoľňovanie mlieka. Odporúčam vám mechanickú stimuláciu uvoľňovacieho reflexu, ktorá spočíva v jemnej masáži prsníkov špirálovite od bázy (od podpazušia a hrudníka) po dvorec jemne prstami krúživým pohybom na jednom mieste a tlakom proti hrudnej stene.

Ako možno podporiť uvoľňovanie materského mlieka?

Masáž možno urobiť aj  stláčaním prsníka od bázy po dvorec prstami a dlaňou v predklone. Pomôže i jemné preklepávanie a vytriasanie prsníkov, tiež v predklone.

Prsník sa nesmie drviť, mágať, gniaviť. Mechanicky môžeme stimulovať uvoľňovací reflex i masážou chrbta. Mamička sedí v predklone, ruky a ramená si položí na stôl a na ne hlavu.

Jej odkryté prsníky voľne visia a druhá osoba jej jemne masíruje chrbát pozdĺž chrbtice zdola nahor. Krútenie a jemné stláčanie bradaviek tiež mechanicky stimuluje uvoľňovací reflex.

Stimulovať uvoľňovací reflex si môžete zohriatím prsníkov teplým obkladom, teplou vodou alebo teplou sprchou. K uvoľneniu mlieka pomáha i vlažný alebo teplý nápoj (okrem kávy).

Prečítajte si: Laktačná kríza - ako ju prekonať?

Prečítajte si: Prípravky na podporu laktácie

Rady, tipy a odporúčania pre mamičky od lekárov a redakcie:

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: