Od bolesti chrbta až k infekcii močových ciest: rady, ako im predchádzať
Máte časté nutkanie na močenie, počas neho pálenie či rezanie a po vyprázdnení bolesť, ktorá sa znásobuje?
Ako sa prejavuje zápal močových ciest
Zvýšená teplota a zakalený moč niekedy aj s prímesou krvi, bolestivé podbruško i bolesť v krížoch môžu poukázať na cystitídu – zápal močového mechúra. Ide o pomerne časté bakteriálne ochorenie, ktoré podľa štatistík trápi viac žien medzi 20 a 50 rokom, mužov zase zápal mechúra môže potrápiť v súvislosti so zväčšovaním prostaty, teda po 50 roku života.
Neliečená infekcia poľahky prechádza do chronickej fázy, preto sa ani ľahší priebeh ochorenia nesmie v žiadnom prípade zanedbať.
Prečítajte si: Infekcie močového traktu
Niekoľko rád, ako infekciám močového traktu môžete predchádzať
- Dodržiavajte pitný režim, stačiť by malo 8 až 10 pohárov vody denne, dostatočný príjem tekutín pomáha prečistiť močový aparát vrátane obličiek.
- Starostlivo dodržiavajte hygienu, po stolici sa utierajte smerom spredu dozadu, aby ste sa vyhli zaneseniu baktérií z konečníka priamo do ústia močovej rúry.
- Po umývaní urogenitálnu oblasť (okolie močovej rúry) dôkladne osušte, noste bavlnenú spodnú bielizeň a vyhýbajte sa tesným nohaviciam. Po plávaní si mokré plavky vymeňte za suché.
- Vyhnite sa zadržiavaniu moču v plnom močovom mechúre, myslite na to, že obličkami prefiltrované odpadové látky je potrebné odviesť z tela von hneď, ako sa objaví pocit plného močového mechúra, v opačnom prípade znovu zaplavujú váš organizmus.
- Nezabudnite močový mechúr pri každom močení dôkladne vyprázdniť.
- Chráňte sa pred nachladnutím, sedenie bez deky na studenej lavičke v parku musí byť pre vás tabu.
- Po pohlavnom styku sa vymočte. Vymočenie do 1 hodiny pomáha vylúčiť z močových ciest prípadné baktérie.
- Ak infekciami trpievate častejšie, siahnite po vitamínoch a doplnkoch s obsahom vitamínu C, či brusníc(kyslé prostredie nemajú totiž baktérie vyvolávajúce zápal v láske).
Prečítajte si: Infekcie močových ciest u detí