Nevera žien sa posudzuje prísnejšie

Katarína Olejárová | 15. júl 2021
nevera žien

Hoci by ste to nepredpokladali, môže sa to stať aj vám. Nikdy viac to nebude také, aké to bolo pred ňou. Zároveň však môže byť signálom, že vo vašom aktuálnom vzťahu treba niečo zmeniť.

Prečo sa nevera "stáva"? 

 • Najčastejšou príčinou nevery u mužov i žien býva dlhodobá nespokojnosť vo vzťahu – a nemusí ísť o veľké „sklamania“, skôr o množstvo drobných, nenápadných sklamaní a nedorozumení, ktoré partneri roky neriešili, nevenovali im pozornosť. 
 • Druhým najčastejším dôvodom, spoločným pre mužov i ženy je nespokojnosť v sexe – zvyčajne sú to odlišné potreby vo frekvencii intímneho kontaktu partnerov, rýchle „nabehnutie na stereotyp“ pri milovaní, z milovania sa stáva rutina, záujem o partnera sa vytráca.
 • K nevere žien často vedie nedostatok pozornosti zo strany partnera: muž prichádza domov unavený, vyčerpaný z práce, nemá náladu a chuť počúvať, prípadne len predstiera záujem – a žena v milencovi nachádza niekoho, koho zaujíma, kto počúva, vníma. A odtiaľ je už len krôčik k tomu, aby „stratila hlavu“.
 • Úlet“ do milencovho náručia môže byť dôsledkom nedostatku spoločne tráveného času – ak je jeden alebo obaja partneri príliš vyťažení svojimi pracovnými povinnosťami, povinnosťami pri udržiavaní chodu domácnosti, starostlivosti o deti, svojimi záujmami a spoločného času vo dvojici akosi nezostáva.
 • Rovnako i finančné problémy môžu byť silným frustrujúcim momentom, kde je nevera istou formou úniku z nekončiaceho tlaku a stresu, či bude dosť peňazí na zaplatenie dôležitých výdavkov.
 • Ochladnutie vo vzťahu – po rokoch vzťahu si partneri navzájom prestávajú prejavovať nežnosti, dávať bozky, dotyky, i samotný sexuálny akt sa mení na rutinnú povinnosť – a vtedy sa horúci vzrušujúci kontakt s milencom opäť môže stať únikom zo stereotypu, rutiny a nedostatočného záujmu.
 • Mnoho žien, ktoré boli neverné, hovoria o nedocenení zo strany dlhodobého partnera – všetko, čo žena pre spoločné fungovanie robí – každodenné činnosti sú zo strany muža brané ako samozrejmosť, ako niečo, čo si nezaslúži pozornosť, ocenenie – i odtiaľ je potom krôčik  k tomu, že ocenenie od iného muža môže napĺňať toto „prázdne miesto“. 

Čo keď sa NEVERA stane?

Občas sa ženy, ktoré milujú svojich manželov a majú krásne deti, ocitnú v situácii, v ktorej nedokážu odmietnuť. Hoci svoj čin môžu hneď po tom oľutovať, už sa to nedá vrátiť späť. Trápia ich výčitky svedomia, nevedia sa rozhodnúť, či sa priznať, alebo to radšej povedať partnerovi. Čo s tým?

 • Dobre si rozmyslite, aké by vaše priznanie mohlo mať následky pre rodinu. Zvládnete niesť následky svojho konania? Predstavte si obidve situácie, keď vám to partner dokáže odpustiť a naopak, čo sa môže stať, ak to nezvládne. Ste pripravená na rozchod?
 • Ak svojho partnera milujete a chcete si rodinu udržať, radíme: zatĺkať, zatĺkať a ešte raz zatĺkať. Nedajte na sebe nič poznať, správajte sa, akoby sa nič nestalo a zabudnite na to.
 • V prípade, že ste sa rozhodli pre svoju rodinu, so svojím milencom sa nikdy viac nestretnite
 • Keď nechcete ohroziť svoju rodinu, nikomu o svojej nevere nehovorte. Aj najlepšia kamoška vás môže v slabej chvíli prezradiť a jediné, čo je horšie ako nevera, je to, keď sa o nej váš partner dozvie, navyše od niekoho iného

nevera žien

Čo na neveru hovorí odborníčka?

Mgr. Miroslava Zimányiová, psychoterapeutka 

Nevera je fenomén, ktorý ľudstvo sprevádza už od nepamäti. Dôvodov, prečo sú ľudia neverní, je mnoho. Zjednodušený model odlišnosti mužskej a ženskej nevery tvrdí, že muž hľadá sex a žena vzťah. Vychádza z dvojakej sexuálnej morálky, ktorá odlišne posudzuje neveru muža a ženy. Veď už i označenie neverného muža je v spoločnosti benevolentnejšie, pre nevernú ženu sú mnohé „tituly“ z repertoáru nadávok a vulgárností. U žien sa nevera hodnotí oveľa prísnejšie, obzvlášť ak je neverná žena – matka, ktorá má zodpovednosť nielen za seba, ale i za svoje dieťa. 

V posledných desaťročiach sa hovorí o náraste výskytu nevery – ako u mužov, tak i u žien. V súčasnosti sú ženy sebestačnejšie, i neskôr vstupujú do manželstva – a tiež si dlhšie vyberajú partnerov. Žena je fyziologicky na vrchole svojho sexuálneho života vo svojich 30- a 40-tich rokoch – ak sa jej nedostáva toľko sexu, ako by potrebovala, ak je v sexuálnom manželskom živote príliš veľa stereotypu, nedostatočná frekvencia, minimalizovaná predohra a takmer žiadne nežnosti – môže hľadať vzrušenie mimo oficiálneho partnerstva.

Nevera žien je často z dôvodu citovej vyprahnutosti, sú nadšené pozornosťou iného muža, že im vie lichotiť, načúvať. Tiež môže byť dôvodom nedostatok predchádzajúcich skúseností – ak je manželský partner prvým sexuálnym partnerom. Najväčšie riziko manželstiev je stereotyp, všednosť, s čím súvisí aj nedostatočná a slabá komunikácia. Muži skôr dokážu udržiavať paralelné vzťahy,  ženy sa ľahšie zamilujú, svojho oficiálneho partnera si sprotivia, často pália mosty a odchádzajú z manželstva.

Dnes už i ženy často vedia udržiavať milostný trojuholník – nechcú rozbíjať rodinu, deliť majetok, i odchod do nového vzťahu je príliš veľké riziko, ktorého sa obávajú. 

Muži verzus ženy a nevera

Pre mužov je typickejšia nevera v podobe nezáväzného paralelného vzťahu – ten mu dáva to, čo mu v trvalom partnerstve po určitej dobe začne chýbať – uznanie, iskrenie, dobrodružstvo, vášnivý a hlavne iný sex. Muži si vedia dlhodobo užívať nové milostné dobrodružstvo, ale len zriedka kvôli milenke opúšťajú manželku a deti. 

Niektoré neverné ženy obmedzia sex s manželom, pretože majú pocit, že podvádzajú svojho milenca, iné ženy, naopak, paralelným vzťahom získavajú väčšiu chuť na sex. Dôležitý je dôvod, ktorý viedol k nevere. Ak je problémom vzťah s dlhodobým partnerom, je väčšia pravdepodobnosť, že sa záujem ženy o sexuálny kontakt s manželom zníži. Podľa kontroverzného českého sexuológa Ondřeja Trojana sa žena dokáže k manželovi vrátiť po opustení milenca, ak nebol vážne narušený vzťah a sex funguje aspoň dobre. 

Túžba po pozornosti 

Český sexuológ Petr Šmolka (ext. zdroj Petr Šmolka) tvrdí, že niektoré obdobia sú pre ženy rizikovejšie, a práve vtedy ženy ľahšie „zhrešia“. Jedným z nich je obdobie návratu po materskej dovolenke, keď je žena po období dlhodobej spoločenskej izolácie a akoby jej chýbali „protilátky“ voči lichôtkam, pozornosti iných mužov.  Ak sa doma cíti nedocenená – ide hľadať pocit ocenenia inde. I domáce hádky môžu smerovať jej pozornosť na iného muža, ktorý ju chápe a rozumie jej. 

Pre ženu je dôležité cítiť sa žiaduca, páčiť sa. Všeobecné platí, že sa ľudia stále menej milujú, pribúda párov, ktoré sex vôbec alebo len minimálne vyhľadávajú, či už s oficiálnym alebo neoficiálnym partnerom. Zo vzťahov sa tak stávajú priateľské partnerstvá alebo praktické partnerstvá bez vášne.

Ako ďalej po NEVERE?
Prečítajte si tiež:

Ako ďalej po NEVERE?

Čo sa stalo, už sa neodstane

Po odhalenej nevere v partnerstve sa už nedá vrátiť späť, do „stavu pred ňou“. Nevera je kríza vzťahu ako každá iná, a preto i ona má v sebe potenciál podporiť rast a vývoj samotného vzťahu, a v konečnom dôsledku z nej môžu získať obaja partneri i ich spoločný vzťah. Má to však jednu dôležitú podmienku – na vzťahu potrebujú obaja aktívne a konštruktívne pracovať.

Nie je jednoduché zvládnuť neveru vo vzťahu, prijať svoj diel zodpovednosti za situáciu a byť schopný odpúšťať, zabúdať a hľadať nové možnosti upevnenia vzťahu. Často je potrebná odborná pomoc, ktorá partnerom poskytne „vodítka“ ako spracovať túto krízu a ako nájsť silu a možnosti pre budovanie ďalšieho fungovania vzťahu. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: