Najčastejšie otázky o inkontinencii
Čo je inkontinencia, jej druhy, možnosti liečby a ďalšie otázky v súvislosti s inkontinenciou.
Čo je to inkontinencia?
Inkontinencia znamená nedobrovoľný únik moču.
Aké druhy inkontinencie poznáme?
Rozlišujeme inkontinenciu stresovú, urgentnú, zmiešanú a z pretekania. Stresová inkontinencia je spôsobená nedostatočným uzatvorením močovej rúry a únikom moču počas fyzickej aktivity. Urgentná inkontinencia je naopak spôsobená hyperaktívnym močovým mechúrom počas nadbytočnej aktivity steny močového mechúra.
Zmiešaná inkontinencia moču vzniká kombináciou stresovej a urgentnej zložky. Inkontinencia z pretekania znamená nedostatočné vyprázdnenie močového mechúra a pretekanie preplneného močového mechúra cez močovú rúru.
Čo znamená pojem hyperaktívny močový mechúr
Hyperaktívny močový mechúr je ochorenie spôsobené neúmerným nutkaním na močenie a častým vyprázdňovaním močového mechúra počas dňa i noci. Zvýšená denná frekvencia močenia viac ako 8-krát a v noci viac ako 1-krát znamená hyperaktivitu močového mechúra.
Veková skupina najviac postihnutá inkontinenciou
Najčastejšie sa inkontinencia moču vyskytuje u žien v strednom veku. Vo vyššom veku sa rozdiely medzi pohlaviami menia a rovnako muži i ženy trpia inkontinenciou vo viac ako v 50 % prípadoch.
Liečba inkontinencie
Únik moču sa lieči konzervatívne, medikamentózne a chirurgicky. Konzervatívne postupy znamenajú úpravu životosprávy (napr. úprava hmotnosti u obéznych žien znižuje riziko výskytu ochorenia, odstránenie nevhodných potravín zmierňuje prejavy hyperaktívneho mechúra), rehabilitačné procedúry (cvičenie panvového dna), správny nácvik močenia a správne načasovanie močenia.
Medikamentózna liečba je veľmi účinná a po konzultácii s ošetrujúcim lekárom umožňuje správne doplniť alebo utlmiť činnosť dolných močových ciest. Chirurgická liečba je vhodná pri nedostatočnom uzatvorení močovej rúry a v súčasnosti sa používa pásková protéza na vystuženie močovej rúry.
Prečítajte si: Kegelove cviky
Vyšetrenia, ktoré treba podstúpiť, ak dochádza k samovoľnému úniku moču
Základné vyšetrenia inkontinencie moču nie sú bolestivé, ale vyžadujú dobrú spoluprácu s pacientom. Využíva sa vyšetrenie vagíny u ženy a prostaty u muža, odber moču, ultrazvukové vyšetrenie, denník močenia a rôzne dotazníky. Únik moču vyšetruje urológ a únik stolice chirurg. Základné vyšetrenie vykonáva všeobecný lekár alebo gynekológ.
Každá inkontinencia moču vyžaduje návštevu lekára, ktorý po konzultácii s pacientom zvoli vhodný postup liečby.
Únik moču pri kýchnutí, zakašľaní, skákaní, tancovaní
V tomto prípade ide o únik moču pri nedostatočnom uzatvorení močovej rúry. Označuje sa za stresovú inkontinenciu. Liečba je rehabilitačná (cviky panvového dna), medikamentózna a pri zhoršení stavu aj chirurgická - pomocou pásky.
Únik moču v tehotenstve alebo po pôrode
Pôrod zasahuje do funkcie panvového dna a môže vyvolať i zhoršiť prirodzený priebeh inkontinencie moču počas starnutia ženy.
Prečítajte si: Trápi vás inkontinencia v tehotenstve či po pôrode? Radí odborník
Únik moču a obezita
Obézne ženy majú vyšší výskyt stresovej inkontinencie moču, lebo hmotnosť brušných orgánov výrazne zaťažuje panvové dno a spôsobuje nedostatočné uzatvorenie močovej rúry.
Únik moču po operácii prostaty
Problémy s únikom moču nastávajú hlavne po radikálnom odstránení prostaty. U väčšiny pacientov ťažkosti ustupujú do 6 mesiacov po operácii. Pokiaľ únik moču trvá naďalej, je potrebná aktívna liečba.
Problémy s únikom moču u detí
V detskom veku je pomočovanie (enuréza) prejavom poruchy funkcie dolných močových ciest, endokrinných zmien alebo poruchy nervového systému. Vyžaduje komplexné vyšetrenie u pediatra a následne u urológa.
Prečítajte si: Nočné pocikávanie detí sa dá úspešne liečiť
Potraviny, ktoré zhoršujú alebo zlepšujú liečbu inkontinencie
Korenisté jedlá, káva, kakao alebo alkohol zhoršujú inkontinenciu moču. Zlepšenie inkontinencie moču potraviny nespôsobujú, iba vhodne doplňujú liečbu (napr. brusnicové extrakty zmierňujú prejavy hyperaktívneho mechúra).
Špeciálne vložky alebo pomôcky vhodné pri problémoch s únikom moču
Menštruačné vložky nie sú vhodné na zachytávanie moču. Existujú špeciálne materiály, ktoré sa vkladajú do vložiek na inkontinenciu moču. Tieto materiály dokonale absorbujú moč, vytvárajú suchý povrch vložky a odstraňujú zápach.
Zberné pomôcky sa vyrábajú podľa veku i pohlavia. Je dôležité určiť stupeň úniku moču, aby pomôcka absorbovala primeraný objem moču.