Na vlastnej koži: Deň narcisov mi každý rok pripomína cestu, ktorú som prešla

Mgr. Zuzana Paprskárová | 13. apríl 2018
narcis, deň narcisov, rakovina, jar, nádej, život, zbierka, onkologický pacienti

Narcisy boli vždy moje obľúbené kvety. Voňajú jarou, slnkom a novým začiatkom. Voňajú šťastím, láskou, dokážu mi vždy vyčariť úsmev na tvári.

Paradoxne, sú symbolom dnešného dňa. Dňa, ktorý sa spája s rakovinou. Deň narcisov dnes slávi svoj 22. ročník. Z tejto verejno-prospešnej zbierky sa financuje pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám.

Každý, kto si pripne na kabát žltý narcis vyjadruje svoju podporu a spolupratričnosť s onkologicky chorými.

Rakovina čoraz častejšie postihuje aj mladé ženy, mamičky, nemá rešpekt pred tehotenstvom, ani pred dojčením. Preto nikto nemôže povedať, že sa ho to netýka.

Aj ja som mala nedefinovateľný pocit nesmrteľnosti, dôvery, no zároveň aj zodpovednosti k môjmu telu. Žila som v ilúzii a bubline, že mňa sa to netýka. Žltý narcis som si každoročne kúpila, do pokladničky som vhodila pár drobných a tým sa to pre mňa skončilo. Mala som dobrý pocit, no zároveň som to extrémne neprežívala.

Dnes mi tento deň pripomína cestu, ktorú som si za posledné roky prešla. Vháňa mi slzy do očí, lebo už viem KOMU a PREČO vkladám do pokladničky peniaze.

Tento deň, táto aktivita a zbierka majú naozaj zmysel. Viem to, lebo sa ma to priamo dotklo. Rakovina prsníka sa dotkla mňa, mojich detí, mojej rodiny, mojich priateľov. A viem, že akákoľvek podpora je v tomto období nenahraditeľná.

Záplava žltých narcisov vyjadruje nádej

Prejsť sa po ulici rozohriatej jarným slnkom je DAR. Myslite na to, prosím, keď máte zlý deň, keď vás deti neposlúchajú, keď manžel nepomáha, keď neviete schudnúť alebo zmeškáte autobus. Sú to každodenné maličkosti, pominuteľné a riešiteľné veci. Život je dar a treba ho prijímať s vďakou.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: