Materstvo: zmena na celý život

- tf - | 8. október 2017
Materstvo: zmena na celý život

Ako materstvo zmenilo môj život?

Každý z nás v živote prechádza rôznymi obdobiami. Jedni sú ťažké, iné ľahšie, každé so sebou na jednej strane niečo prináša, no na tej druhej strane zároveň berie.

V niečom nás obohacuje, v inom ochudobní. Inak to nie je ani s materstvom a veciach s ním spojenými. A ako materstvo zmenilo môj život?

Ako tehotenstvo zmení život?

Všetko sa začalo vtedy, keď som zistila, že som tehotná. Do tej chvíle som si žila svoj život slobodnej a úspešnej ženy, ktorá sa videla vo svojej práci. Ráno som sa budila s myšlienkou na rozpracované obchodné prípady, večer zaspávala s pomyslením na to, ako splniť stanovený plán tržieb.

Tak ubiehali dni a noci až dovtedy, kým tehotenský test neukázal dve modré čiarky. Zostala som prekvapená, netušiac ako sa môj život zmení a čo všetko so sebou prinesie. Keďže so snúbencom sme už niekoľko mesiacov plánovali svadbu, môj nastávajúci bol očarený.

Keď som mu oznámila, že budeme rodina, oči sa mu rozžiarili ako malému dieťaťu, keď zbadá svoju obľúbenú hračku. A tak sme si boli definitívne istí, že sme si jeden druhému súdení.

Kým tehotenstvo ubiehalo rýchlo a bez problémov, posledné dni pred pôrodom sa vliekli ako voda. Hoci som sa na pôrod svedomito pripravovala, deň D ma zaskočil v niekoľkých oblastiach nepripravenú a ja som mala pocit, že to nezvládnem.

Oporou mi však bol môj manžel, ktorý ma povzbudil v tej najťažšej chvíli. Po ťažkom pôrode sa na svet prihlásilo nádherné dievčatko s hlbokými a múdrymi očami. Keď ma prvýkrát uvidelo, bola som si istá, že presne vie, kto som. Veď predsa celých deväť mesiacov cítilo tlkot môjho srdca.

Keď po pôrode prichádza sklamanie...alebo Naozaj je to moje dieťa?

Najväčšia zmena príde až po narodení dieťaťa

Ak som si dovtedy myslela, že pôrod bol to najťažšie, čo ma čaká, veľmi som sa mýlila. Nastali problémy s dojčením, keď malá dostala žltačku a takmer vôbec nechcela papať.

Zaspávala každých päť minút. Moje trápenie sa ešte zväčšilo po príchode domov, kde mi nemal kto poradiť a vyskytlo sa niekoľko závažných problémov.

Vtedy som však zároveň v sebe objavila veľkú silu, silu, ktorá ma uistila, že prekonám všetky prekážky. A tak po takmer päťmesačných stále sa opakujúcich komplikáciách úspešne kojím dodnes, pričom dcérka už dovŕšila 14 mesiacov.

Som však nesmierne šťastná, že mi Boh pomohol vydržať to. Odmenou mi je krásny a šťastný úsmev mojej malej nezbednice, jej široké objatie, keď si na mňa nežne položí hlávku a ovije okolo mňa svoje drobné rúčky. Vtedy zabudnem na všetky moje trápenia a starosti.

Obdobie šestonedelia: Problémy sprevádzajúce šestonedelie

Problémy, ktoré materstvo so sebou prináša

Vždy to však nebolo také krásne. Okrem problémov s dojčením som si nemohla zvyknúť na niektoré zmeny, ktoré sa udiali s mojím telom po pôrode. Brucho mi zdobili hlboké, bordovo sfarbené strie, z pŕs vytekalo mlieko a tých pár kíl navyše mi na sebavedomí veru nepridalo.

Pri myšlienke na sex som sa cítila beznádejne. Pred pôrodom bolo milovanie s mojím manželom vždy zdrojom nášho obojstranného potešia. Teraz zmena o 180 stupňov.

Vtedy som však ešte netušila, že aj môj manžel má problém. Problém viac-menej psychický, spôsobený jeho prítomnosťou pri mojom pôrode, keď znenazdajky videl, ako ma zašívajú.

Táto trauma ho ničila niekoľko dlhých mesiacov a mne priniesla veľa preplakaných nocí. Až som mala pocit, že sa z toho nedostaneme. No ako sa hovorí, aj po búrke vyjde slnko a tak to bolo našťastie aj s nami.

Dnes si sex užívame tak ako predtým, ba možno aj viac. Spája nás totiž naše krásne dieťaťko ako aj množstvo spoločne prekonaných prekážok a to je pre mňa viac ako čokoľvek iné.

Sex po pôrode - malý sprievodca

Zmeny nastali aj v mojej profesionálnej oblasti. Kým pred narodením mojej dcérky som si svoj život bez mojej práce nevedela ani len predstaviť a dlhé mesiace som sa trápila, že nemôžem pokračovať v tom, v čom som začala, postupne som prišla na to, že sú aj iné veci, ktoré môžu naplniť môj život.

Ba možno viac ako predtým. Počas materskej dovolenky som v sebe totiž objavila jednu už takmer zabudnutú časť mojej osobnosti, časť, ktorá našla svoje šťastie v tvorivej práci.

Podarilo sa mi znovu nájsť samu seba, svoje šťastie, rozvíjaním môjho umeleckého nadania, ktoré popri mojej manažérskej práci dávno zapadlo prachom. A tak napriek tomu, že toto obdobie bolo pre mňa veľmi náročné a obralo ma o niekoľko dovtedy pre mňa podstatných vecí, zároveň prinieslo iné, oveľa cennejšie:

bezhraničnú lásku môjho dieťaťa, silu prekonávať útrapy života po boku môjho manžela, no predovšetkým sa mi podarilo nájsť samu seba. A hovorí sa, že pokiaľ je človek sám so sebou šťastný, dokáže urobiť šťastnými aj iných.

 Materstvo – poslanie, alebo prežitok?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: