Kuracia pečienka – pochúťka pre deti, alebo sa jej radšej vyhnúť?

Redakcia | 16. Dec 2016
dieťa kuracia pečienka

Môže dvojročné dieťa jesť kuraciu pečienku?

Vaša otázka:

Môžem môjmu dvojročnému synovi už ponúknuť kuraciu pečeň? Jedni sa prikláňajú k názoru, že pečeň ako taká je zásobárňou toxických látok, a druhá strana zase hovorí o tom, že sa v nej nachádza vitamín K a železo. Na ktorú stranu sa mám podľa vás prikloniť?

Vnútornosti - pečeň sa do jedálnička môže zaradiť  deťom po 1. roku života

Na vašu otázku odpovedá MUDr. Katarína Vicianová z I. detskej kliniky DFNsP a LFUK: Všeobecne sa vnútornosti odporúčajú zaradiť do jedálnička až po ukončenom 1. roku života, prípadne i o niečo neskôr.

Chcem zdôrazniť, že z vnútorností sa však odporúča iba pečeň, ostatné vnútornosti nie sú pre deti vhodné. Pečeň má vysoký obsah živín, a preto patrí medzi výživovo veľmi hodnotné potraviny. Napríklad sú to železo, vitamíny A, B a K , zo stopových prvkov selén.

Prečítajte si aj: Kedy je najvhodnejšie zavádzať obilniny a teda lepok do stravy najmenších?

V pečeni sa však hromadia odpadové a škodlivé látky...

Pečeň je však orgánom, v ktorom sa môžu hromadiť odpadové a škodlivé látky z tela zvieraťa, lebo je tzv. detoxikačným orgánom. Z tohto dôvodu sa v súčasnosti konzumácia pečene už príliš neodporúča, a to najmä malým deťom, ktoré sú citlivejšie na škodlivé vplyvy.

Čím dlhšie zviera žije, tým väčší obsah škodlivých látok možno očakávať, takže kuracia pečeň je ešte najmenšou záťažou v porovnaní s bravčovou alebo hovädzou. No a vzhľadom na tieto poznatky sa odporúča konzumovať pečeň určite nie častejšie ako raz za 2 týždne. Svojmu dvojročnému synčekovi teda môžete kuraciu pečeň občas ponúknuť.

Prečítajte si aj: Od akého veku môžu deti jesť mak?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: